Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مردم کشورهای اروپایی چقدر کتاب می‌خوانند؟

مردم کشورهای اروپایی چقدر کتاب می‌خوانند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سهم خوانندگان کتاب در میان زنان بالاتر از مردان است. با این حال، مردان روزانه به مدت طولانی‌تری نسبت به زنان مطالعه می‌کنند.

آگهی

خانواده‎های اروپایی به طور متوسط تنها ۱.۱ درصد از هزینه‌های مصرفی خود را به خرید کتاب، روزنامه و لوازم التحریر اختصاص می‌دهند و به طور میانگین کمتر از ۱۰ دقیقه در روز کتاب می‌خوانند.

براساس آمارهای منتشر شده در یوروستات، موسسه آمار اروپا واقع در لوکزامبورگ، در سال ۲۰۱۶ مردم این قاره حدود ۹۰ میلیارد یورو یعنی حدود ۰.۶ درصد از تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا را صرف خرید کتاب، روزنامه و لوازم التحریر کردند و بدین ترتیب سهم هر یک از ساکنان اروپا حدود ۲۰۰ یورو بود.

بر این اساس هزینه‌های تخصیص داده شده به خرید کتاب، روزنامه و لوازم التحریر کمتر از نصف هزینه‌های مسائل تفریحی و فرهنگی در میان مردم این قاره است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که خانواده‌های اروپایی در سال ۱۹۹۵ حدود ۱.۸ درصد از هزینه‌های مصرفی خود را به خرید کتاب، روزنامه و لوازم التحریر اختصاص دادند اما این میزان به تدریج در سال‌های اخیر کاهش یافته و در سال ۲۰۱۶ به حدود ۱.۱ درصد رسیده است.

یک نظرسنجی که در سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۵ در اروپا صورت گرفته نشان می‌دهد که شهروندان اروپایی روزانه کمتر از ۱۰ دقیقه کتاب می‌خوانند. بدین ترتیب مردم فرانسه با میانگین ۲ دقیقه مطالعه در روز کمترین و مردم استونی با میانگین ۱۳ دقیقه در روز بیشترین میزان کتاب‌خوان را به خود اختصاص داده‌اند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

پژوهش‌ها همچنین نشان می‌دهد که افراد کتاب‌خوان و اهل مطالعه روزانه به طور متوسط بین یک ساعت و یک دقیقه در فرانسه تا یک ساعت و ۳۷ دقیقه در مجارستان مطالعه می‌کنند.

در تمام کشورهای مورد بررسی سهم خوانندگان کتاب در میان زنان بالاتر از مردان است. با این حال، مردان کتاب‌خوان روزانه به مدت طولانی‌تری نسبت به زنان کتاب‌خوان مطالعه می‌کنند.

بیشتر بخوانید:چگونه عشق به خواندن را رواج دهیم؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

داستان‌های ناشنیده از بازار کتاب‌های صوتی در ایران

صنعت نشر در ایران: موجود ناقص‌الخلقه‌ای که عملکرد طبیعی ندارد

مدرسه هفته ای چند روز باشد، بهتر است؟