Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مدرسه هفته ای چند روز باشد، بهتر است؟

مدرسه هفته ای چند روز باشد، بهتر است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

با پایان تعطیلات تابستان، بعضی از کودکان برای بازگشت به مدرسه لحظه شماری می کنند، اما برخی دیگر اشتیاقی از خود نشان نمی دهند. بهترین راه برگزار کردن اولین روز کلاس درس چیست؟ در مورد کلاس های طولانی مدت و کیف های سنگین دانش آموزان چه کار می شود کرد؟ در این زمینه به بررسی و مقایسه دو نظام آموزشی فرانسه و ژاپن می پردازیم.

نظام آموزشی فرانسه

در فرانسه، مدل «هفته کوتاه و فشرده با روزهای بلند درسی» انتخاب شده تا وضعیت تحصیلی دانش آموزان بهبود پیدا کند. یعنی چهار روز کلاس در هفته: دوشنبه، سه شنبه و پنج شنبه و جمعه، اما آیا نتیجه بدست آمده معکوس نیست؟ والدین شاغل چگونه می بایست، ساعات کاری خود را با شیوه هفته کوتاه مدارس وفق دهند؟

روز به دو بخش تقسیم می شود و هر بخش سه ساعت: صبحها هشت و نیم تا یازده و نیم و بعد از ظهرها یک و نیم تا چهار و نیم؛ و در میان آنها یک استراحت بلند دو ساعته برای صرف نهار دستجمعی.

اما با توجه به ساعات کاری والدین، برخی مجبورند برای ساعات اضافی تر، دست به دامان پدربزرگ مادربزرگ ها یا پرستاران کودک شوند.

گرچه دانش آموزان فرانسوی چهار روز در هفته بیشتر به مدرسه نمی روند اما بدلیل روزهای فشرده از نظر ساعات سالانه کلاس درس، در بین اعضای سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، در بین کشورهای رده بالا قرار دارند.

با این حال فرانسه متعهد به اصلاح نظام آموزشی خود شده است. در مرحله اول، بدون اینکه ساعات آموزشی سالانه تغییری کند، هفته آموزشی به چهار روز و نیم افزایش می یابد.

مدارسی که زیر نظر شوراهای مناطق اداره می شوند، دو سال زمان دارند اصلاحات مورد نظر را اجرا کنند. تاکنون تنها یک پنجم مدارس موفق به این کار شده اند و از قرار معلوم فرانسه هنوز با شیوه آموزشی مخصوص خود، پیوند محکمی دارد.

اگر روزهای طولانی و خسته کننده آموزشی می توانند برای کل سال آموزشی تولید استرس کنند در مورد روز بازگشایی مدارس آنهم بعد از یک وقفه طولانی چه می توان گفت؟ آیا خو گرفتن با آن آسان است؟ روزهای اول را چگونه می شود مدیریت کرد؟ در این زمینه با چینسیا کروزالی کارشناس آموزشی گفتگو می کنیم.

یورونیوز: بازگشت به مدرسه آنهم بعد از تعطیلات تابستان می تواند آسیب زا باشد. نسبت به این مسئله چه در خانه و چه در مدرسه، چگونه واکنشی باید داشت؟

چینسیا کروزالی: « درست است که می تواند به برخی از کودکان آسیب برساند اما نباید به آن عمومیت داد و در مورد آن بزرگنمایی کرد برای اینکه روز اول سال تحصیلی برای خیلی های دیگر، زمانی بسیار خوب و مملو از هیجان است. برای کاهش اضطراب بهتر است والدین و کودکان در فضایی آرام با هم صحبت کنند. از طرف دیگر این هم درست است که اگر والدین دلواپس تمام شدن تعطیلاتشان باشند، بر کودکانشان اثر می گذارد و حفظ آرامش در آغاز سال تحصیلی برایشان مشکل می شود.»

یورونیوز: در برخی کشورها هنوز هم خرید وسایل مدرسه و لوازم التحریر تشریفات خاص خودش را دارد. آیا خرید دفترمشق و مداد خودکار با توجه به کامپیوتری و مجازی شدن همه چیز، ضرورت سابق را دارد؟

چینسیا کروزالی: «خرید لوازم التحریر همیشه برای کودکان لحظه ای هیجان انگیز و خوشایند بوده حتی اگر تبلیغات در این زمینه کم شده باشد. اگر سئوال این است که آیا هنوز هم مداد و دفتر مشق مفید هستند من می گویم بله هستند. اینها ابزاری هستند که به دانش آموز کمک می کنند تا مهارت و قدرت همکاری خود را بالا ببرد و چنین مهارتهایی از طریق کار با رایانه بدست نمی آید.»

یورونیوز: وقتی بحث ریتم مدرسه پیش می آید ژاپن و فرانسه کشورهایی هستند که سختگیر و اضطراب زا هستند. اغلب، جدول زمانی مدارس معرف ساعات کاری والدین هستند آیا این چیز درستی است و اینکه چگونه زمان صرف شده در مدرسه محاسبه می شود؟

چینسیا کروزالی: «وقتی گفته می شود زمان مدارس آینه تمام نمای ساعات کاری والدین است یعنی کودکان معمولا باید زمان طولانی تری را در مدرسه سپری کنند. زنان نسبت به گذشته خیلی بیشتر بیرون از منزل فعال هستند و لذا میزان ساعاتی که کودک در مدرسه می گذارند می تواند خیلی بالا باشد. دانش آموزان حتی کلاس اولی ها، صبح زود ساعت هفت از منزل خارج می شوند و ساعت هفت شب برمی گردند. فرانسه در حال اصلاح این وضعیت و تجدید نظر در برنامه درسی مدارس است. حتی می تواند مثل کاری که سوییس کرده، میزان تعطیلات تابستانی را کاهش دهد یا تناوب و تناسب تعطیلات و روزهای درسی را بیشتر کند.»

آگهی

نظام آموزشی ژاپن

وقتی صحبت روزهای بلند مدرسه پیش می آید نمی توان از نام ژاپن بی تفاوت عبور کرد، کشوری که نظم و انضباط شدیدی بر مدارس آن حاکم است و انجام تکالیف منزل، آن هم هر شب، اجباریست. نتیجه: کیفهای سنگین بر دوش دانش آموزان و بالا بودن هزینه تحصیل.

وقتی چند سال پیش دولت ژاپن تصمیم گرفت روز شنبه را به تعطیلات مدارس اضافه کند نگرانی والدین از کیفیت تحصیلی فرزندانشان بالا گرفت و اغلب ترجیح دادند کودکان خود را به کلاسهای فوق العاده بفرستند. از این رو بحث هایی در مورد امکان اضافه شدن دوباره شنبه به تقویم تحصیلی ژاپن مطرح شده است.

مدرسه ابتدایی در ژاپن شش سال است و طی آن دانش آموزان زبان و ادبیات ژاپنی، ریاضی، علوم، موسیقی، هنر، علوم اجتماعی، صنایع، ژیمناستیک و زبان انگلیسی یاد می گیرند. پنج روز در هفته و روزی شش ساعت.

آگهی

ناهار توسط مدرسه تهیه می شود ولی دانش آموزان در چیدن و پاک کردن سفره و شستن ظرفها و تمیز کردن سالن غذا خوری کمک می کنند.

ساعات کاری مدارس بسیار فشرده و سخت است با این وجود بسیاری از معلمان بر این اعتقادند اضافه شدن شنبه به تعطیلات آخر هفته بر کیفیت آموزشی ژاپن اثر منفی داشته، تصمیمی که بیش از ده سال پیش و با هدف اختصاص زمان بیشتر برای خانواده اتخاذ شد.

به هر حال شیوه ژاپنی زندگی، مردم را تشویق می کند تا زمان خود را بطور سیستماتیک صرف فعالیت هایی برای بهتر شدن مهارتها و بالارفتن دانششان کنند. بنابراین دانش آموزان ژاپنی چه روزهای فشرده ای در مدرسه داشته باشند چه نداشته باشند و فارغ از تعداد روزهایی که در هفته به مدرسه می روند سنتا در حال یادگیری به هر نحو ممکن هستند و بنابراین مشغله زیادی دارند.

رفتن به تعطیلات آرامش زاست البته به شرطی که برای یک شروع مجدد انرژی زا هم باشد. تجربیات خود را در این باره از طریق شبکه های اجتماعی با ما در میان بگذارید.

آگهی

لینک های مفید:

نظرسنجی سازمان همکاری و توسعه اقتصادی:
www.oecd.org/edu/eag2012.htm

اطلاعات بیشتر در مورد اصلاحات نظام آموزشی فرانسه:
www.education.gouv.fr/cid66696/la-reforme-des-rythmes-a-l-ecole-primaire.html

www.education.gouv.fr/archives/2012/refondonslecole/wp-content/uploads/2012/09/consulter_la_comparaison_internationale_sur_les_rythmes_scolaires1.pdf

آگهی

www.liberation.fr/societe/2012/10/11/rythmes-scolaires-la-france-sur-les-traces-de-ses-voisins-europeens_852296

اطلاعات بیشتر در مورد نظام آموزشی ژاپن:
web-japan.org/kidsweb/explore/schools

www.oecd.org/japan/46623994.pdf

www.japantoday.com/category/lifestyle/view/japan-considers-6-day-school-week-teachers-not-enthusiastic

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مردم کشورهای اروپایی چقدر کتاب می‌خوانند؟

ورزشکاران با پیام صلح نام خود را بر روی میله‌های محل برگزاری المپیک پاریس نوشتند

حمله داعش در روسیه، احضار تاجیک‌ها در فرانسه؛ تروریسم اسلامی مهم‌ترین دغدغه پاریس پیش از المپیک است