تاثیر «جنگ تجاری» با چین بر صنعت خودروسازی آمریکا چه خواهد بود؟

تاثیر «جنگ تجاری» با چین بر صنعت خودروسازی آمریکا چه خواهد بود؟
Copyright آرشیو
Copyright آرشیو
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کارشناسان صنعت خودروسازی هشدار داده اند که تعرفه جدید بر واردات فولاد و آلومینیوم می تواند منجر به افزایش ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلاری بهای یک خودروی معمولی ساخت ایالات متحده شود.

آگهی

رویکرد سختگیرانه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در عرصه تجارت جهانی که این روزها با کشمکش بین واشنگتن و پکن همراه شده است می تواند برای برخی از صنایع از جمله صنعت خودروسازی در ایالات متحده دردسرساز شود.

تقاضا برای خرید خودرو در آمریکا سال گذشته برای اولین بار از زمان بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ میلادی بار دیگر کاهش یافت. پیش بینی می شود میزان تقاضا طی سال جاری میلادی نیز کاهش یابد. سقوط ارزش سهام در بازار نیز بر نگرانی های صاحبان صنعت خودروسازی آمریکا افزوده است.

این تحولات می تواند به طور خاص برای مصرف کنندگان مشکل ساز شود. آنچه این روزها از آن به عنوان «جنگ تجاری» بین آمریکا و چین یاد می شود ممکن است منجر به افزایش قیمت صدها و بلکه هزاران دلاری خودروها در ایالات متحده شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

«جنرال موتورز» و «فورد» دو سازنده عمده خودرو در آمریکا اکثر محصولات خود را در چین تولید می کنند. این دو کمپانی از این پس با افزایش چشمگیر تعرفه محصولاتی که وارد آمریکا می کنند روبرو خواهند شد. شرکت تسلا در کالیفرنیا نیز با مشکلات عمده ای مواجه خواهد شد. این شرکت که هنوز به توافقی برای ساخت کارخانه در چین دست نیافته است باید بیشتر صادرات خود را از آمریکا انجام دهد.

به نظر می رسد واکنش سرسختانه چین به سیاست تجاری رئیس جمهوری آمریکا عامل اصلی افزایش نگرانی ها نزد خودروسازان آمریکایی باشد.

هر چند واشنگتن و پکن هنوز هیچ کدام طرح خود را برای افزایش تعرفه های جدید اعلام نکرده اند اما واکنش سریع چین به آمریکا بسیاری از جمله خودروسازان آمریکایی را شگفت زده کرد.

احتمال عقب نشینی دونالد ترامپ از موضع خود مبنی بر وضع تعرفه بر واردات کالا از چین با توجه به انتقادات او از صنعت خودروسازی آمریکا بعید به نظر می رسد. رئیس جمهوری ایالات متحده پیش از این صاحبان صنعت خودروسازی آمریکا را متهم کرده بود که با سوءاستفاده از سیاست تجاری دولت فدرال به دنبال کسب سود خود است. سودی که به گفته دونالد ترامپ به بهای از دست رفتن مشاغل در آمریکا به دست می آید.

رئیس جمهوری کنونی آمریکا در جریان کارزار انتخاباتی خود به طور خاص از شرکت «فورد» انتقاد کرده بود. دونالد ترامپ تهدید کرده بود که با وضع «مالیات مرزی هنگفت» از طرح این شرکت برای تولید خودروهای کوچک در مکزیک به جای ایالات متحده جلوگیری خواهد کرد.

وی از شرکت های «جنرال موتورز» و «تویوتا» نیز انتقاد کرده بود.

از سوی دیگر رئیس جمهوری آمریکا در هفته های اخیر تهدید کرده بود در صورت عدم عقب نشینی مکزیک و کانادا از موضع خود از «قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی» (NAFTA) خارج خواهد شد. امری که می تواند در چرخه تولید خودرو در منطه آمریکای شمالی اخلال ایجاد کند.

کارشناسان صنعت خودروسازی هشدار داده اند که تعرفه جدید بر واردات فولاد و آلومینیوم می تواند منجر به افزایش ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلاری بهای یک خودروی معمولی ساخت ایالات متحده شود. این در حالی است که بهای خودروهای ساخت اروپا احتمالا بیش از این افزایش خواهد یافت.

دونالد ترامپ پیش از این هشدار داده بود که ممکن است مالیاتی ۲۵ درصدی برای خودروهای وارداتی از اروپا وضع کند.

بیشتر بخوانید:

منابع بیشتر • NBCNews

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وعده باز کردن درهای اقتصاد و کاهش تعرفه واردات از سوی رئیس جمهوری چین

ترامپ تا این زمان «برنده» جنگ تجاری است

رقابت چین و هند در مرز ایران و پاکستان، بشکه باروت روی نقشه جهان