Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کمیسر اروپا در امور اقتصادی و مالی: مهمترین ضعف ساختاری اروپا کمبود سرمایه گذاری است

کمیسر اروپا در امور اقتصادی و مالی: مهمترین ضعف ساختاری اروپا کمبود سرمایه گذاری است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کمیسر اروپا در امور اقتصادی و مالی: مهمترین ضعف ساختاری اروپا کمبود سرمایه گذاری است گزارش جدید صندوق بین المللی پول در خصوص چشم اندازهای اقتصادی به رشد و آینده ای مثبت اشاره…

آگهی

کمیسر اروپا در امور اقتصادی و مالی: مهمترین ضعف ساختاری اروپا کمبود سرمایه گذاری است

گزارش جدید صندوق بین المللی پول در خصوص چشم اندازهای اقتصادی به رشد و آینده ای مثبت اشاره دارد. اما در اروپا وضعیت چطور است؟ چشم اندازهای رشد در این قاره چگونه است؟

ساشا واکولینا، خبرنگار اعزامی یورونیوز به مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس در این خصوص با پی یر موسکوویسی کمیسر اروپا در امور اقتصادی و مالی گفتگو کرده است.

*پی یر موسکوویسی کمیسر اروپا در امور اقتصادی و مالی *: «پیش بین های ما تا دو هفته دیگر منتشر می شود اما فکر نمی کنم نسبت به تخمین های صندوق بین المللی پول خیلی فاصله داشته باشد. این یعنی اقتصاد اروپایی وضع بسیار بهتری دارد و ما شاهد یک رشد پایدار هستیم. سال گذشته رشد قابل توجهی را تجربه کردیم، بهترین رشد طی ده سال گذشته، هر دوره سه ماه نسبت به دوره قبلی بهتر بود. پیش بینی ما این است که امسال و سال آینده نیز شاهد رشد خوبی خواهیم بود. باید به این اضافه کنم که دارایی های عمومی اغلب کشورهای اروپایی در وضعیتی بسیار شفاف و سالم قرار دارد. احتمالا به زودی اسپانیا و فرانسه هم از جمع کشورهای دارای بیشترین کسری بودجه کنار می روند. متوسط کسری بودجه در منطقه یورو ۰.۹ درصد است بنابر این ما از کسری ۳ درصدی خیلی دور هستیم.

صدها هزار فرصت شغلی در اروپا ایجاد شده و نرخ بیکاری برغم بالا بودن مدام در حال کاهش است. اعتماد صاحبان سرمایه و عاملان اقتصادی بسیار بیشتر از ده سال و حتی پانزده تا بیست سال گذشته است. من نمی گویم اروپا دوباره بازگشته زیرا اروپا همواره یک عامل بسیار قوی در اقتصاد جهانی بوده است، بلکه می گویم اروپا یک راه حل است. بخشی از راه حل ولی دیگر یک مشکل قلمداد نمی شود. ما از بحران اقتصادی خارج شدیم اگر چه همچنان باید زیرساخت های خود را قوی کنیم.»

یورونیوز: دلیل اصلی بازگشت رشد اقتصادی چیست؟ آیا این روندی عادی پس از بحران هاست؟

پی یر موسکوویسی کمیسر اروپا در امور اقتصادی و مالی: «خب ابتدا باید گفت که اقتصاد جهان به تحرک درآمده و ما بخشی از دنیا هستیم. بدین ترتیب ما هم از رشد جهانی منتفع می شویم که به گزارش صندوق بین المللی پول حدود ۳.۹ درصد پیش بینی شده است. بنابر این اقتصاد کلیه کشورهای پیشرفته در این مسیر حرکت خواهد کرد. دیگر اینکه ما خسارات ناشی از بحران را اصلاح کرده ایم. اما هنوز تا پایان کار خیلی فاصله داریم.»

یورونیوز: جایگاه این رشد قوی و چشم انداز مثبت اقتصادی در عرصه رقابتی اروپا کجاست؟

پی یر موسکوویسی کمیسر اروپا در امور اقتصادی و مالی:«ما هنوز ضعف هایی داریم که باید از آنها آگاه باشیم. این ضعف ها دیگر با بازار کار مرتبط نیست. اصلاحات زیادی به خصوص در زمینه هزینه کار انجام شده است. ما از یک اقتصاد خلاق و مبتکر بهره می بریم اما باید بگویم که مهمترین ضعف ساختاری ما کمبود سرمایه گذاری است. ما باید بیشتر در زمینه سرمایه گذاری فعال باشیم. به همین جهت است که اگر می خواهیم در راس اقتصاد جهان باقی بمانیم باید تلاش های خود را به سمت تقویت سرمایه گذاری در ده سال آینده متمرکز کنیم. باید در این زمینه از چین و آمریکا پیشی بگیریم. این دقیقا همان چیزی است که کمیسیون اروپا پیشنهاد می کند زیرا سرمایه گذاری به معنی آینده است. اگر این کار را نکنید آینده به شما تعلق ندارد.»

یورونیوز: در روند بازگشت رشد و رونق اقتصادی برکسیت تا چد حد مایه نگرانی اتحادیه اروپاست؟

پی یر موسکوویسی کمیسر اروپا در امور اقتصادی و مالی: «البته که خبر خوبی نیست. یک خبر بد سیاسی. ما همیشه اروپا را بر مبنای اصل “جمع” ساخته ایم و این نخستین “تفریق” یک عضو بسیار مهم ما است. از نظر اقتصادی نیز برای بریتانیا خیلی بد خواهد بود. بر اساس پیش بینی های صندوق بین الملی پول، بریتانیا قبل از برکسیت ۲.۸ درصد رشد اقتصادی داشت حال آنکه میزان رشد در اتحادیه اروپا ۱.۲ یا ۱.۳ درصد بود. این نسبت در حال حاضر عکس شده است. اینک باید روابطی جدید با بریتانیا ترسیم شود که تا حد ممکن مستحکم، باز و دوستانه باشد. این یکی از چالش های مذاکرات است.»

یورونیوز: آیا کمیسیون حاضر است زمان بیشتری به بریتانیا بدهد؟

پی یر موسکوویسی کمیسر اروپا در امور اقتصادی و مالی: «در این مورد نمی توانم اظهار نظر کنم. مذاکرات در این خصوص به زودی از سر گرفته می شود. ما وارد مرحله ای سخت و بسیار تعیین کننده می شویم و دوستم میشل بارنیه مسئولیت این موضوع را برعهده خواهد گرفت. اما مسلم و حتمی است که کمیسیون اروپا از جانب ۲۷ کشور دیگر برای دفاع از منافع قاره مذاکره می کند. مبنای این مذاکرات طرح ها و پیشنهاد هایی است متمرکز بر همین اصول. یکی از این اصول می گوید وقتی خارج اتحادیه اروپا هستید بیرونید و وقتی داخل آن هستید درون آن. خروج از اتحادیه اروپا یعنی نماندن در آن. تفاوت این دو را در آینده خواهیم دید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش گسترده مبتلایان و قربانیان کرونا در اروپا و آمریکا؛ آغاز واکسیناسیون در آلمان از ۲۷ دسامبر

تظاهرات ضدسرمایه‌داری در داووس

گزارش آکسفام: ثروت ۲۶ نفر معادل دارایی‌ نیمی از مردم جهان است