Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نخست وزیر لهستان: ما شریک قابل اعتمادی برای اتحادیه اروپا هستیم

نخست وزیر لهستان: ما شریک قابل اعتمادی برای اتحادیه اروپا هستیم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یورونیوز در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد با نخست وزیر لهستان گفتگویی انجام داده است.

آگهی

یورونیوز در حاشیه مجمع جهانی اقتصاد با نخست وزیر لهستان گفتگویی انجام داده است. ماتایوش موراویتسکی، می گوید که لهستان تلاش می کند روابطش را با اتحادیه اروپا بهبود بخشد و تبدیل به یک شریک قابل اعتماد برای اتحادیه اروپا شود.

مجمع جهانی اقتصاد در داووس محل ملاقات رهبران سیاسی و اقتصادی است. یورونیوز در حاشیه این مجمع با ماتایوش موراویتسکی، نخست وزیر لهستان گفتگویی انجام داده است. محور این گفتگوتنشهای اخیری است کهمیان این کشور و اتحادیه اروپا به دلیل تغییرات دستگاه قضایی بوجود آمده است.

Mr. MorawieckiM</a> PM Poland explains that Poland ?? is fully committed to single <a href="https://twitter.com/hashtag/European?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw">#European</a> market, especially freedom to provide services & European capital markets union which would help small and medium enterprises. at <a href="https://twitter.com/Davos?ref_src=twsrc%5Etfw">Davos#WEF18#Davos#FairTradepic.twitter.com/NOiYZTW3YN

— Olga Grygier-Siddons (@OlgaGrygier) January 25, 2018

وضعیت اقتصاد لهستان

یورونیوز : آقای نخست وزیر، ما در مجمع جهانی اقتصاد در داووس هستیم. اولین سئوالم درباره اقتصاد است. شما اقتصاد لهستان را چگونه ارزیابی می کنید؟ سال گذشته وضعیت اقتصادی چگونه بود و چه پیش بینی هایی برای امسال دارید؟

ماتایوش موراویتسکی: «یک سال پیش، بسیاری از شرکتهای کارگزاری و موسسات مالی پیش بینی کردند که تولید ناخالص داخلی لهستان در سال ۲۰۱۷، دو یا ۲ و نیم درصد رشد داشته باشد. رشد تولید ناخالص داخلی ما ۴ و نیم درصد بود در نتیجه از انتظارات فراتر رفتیم.»

یورونیوز: در نتیجه شما با پیش بینی خوش بینانه صندوق بین المللی پول که اول این هفته منتشر شد، موافقید؟

ماتایوش موراویتسکی: «هم آری هم نه. درباره لهستان از برخی جهات با این پیش بینی موافقم. زیرا نسبت به اقتصاد لهستان، و نسبت به اقتصاد این بخش از جهان خوش بین هستم. از طرف دیگر همانطور که در رمان کوه جادو نوشته توماس مان نویسنده آلمانی هم میبینیم، یکصد سال پیش، نخبگانی که اینجا در داووس جمع می شدند، از خطرات آگاه نبودند. به نظرم خیلی خوب است که درباره خطرات صحبت می کنیم: ابرهای سیاهی که ممکن است در افق ظاهر شود.»

یورونیوز : به نظرتان این خطرات چه هستند؟

ماتایوش موراویتسکی: «خطرات ناشی از نابرابری و عدم تعادل است؛ خطرات ناشی از افراطها در چین یا کشورهای شمالی عضو اتحادیه اروپاست، مثلا مازاد حساب جاری، مازاد تجاری که در مقابل کمبودها در سایر کشورها وجود دارد.

روابط اتحادیه اروپا و لهستان

یورونیوز: نظرتان درباره روابط کنونی بین لهستان و اتحادیه اروپا چیست؟

ماتایوش موراویتسکی: «می توانست بهتر از این باشد. تلاش می کنیم این روابط را بهبود ببخشیم. زیرا می خواهیم که لهستان تبدیل به یک شریک قابل اعتماد برای اتحادیه اروپا شود. به نظرم ما امروز ارزشهای زیادی برای اتحادیه اروپا داریم، می توانیم هوای تازه برای اتحادیه اروپا به ارمغان بیاوریم.»

بیشتر بخوانید:اقدام بی سابقۀ بروکسل در مقابل لهستان؛ اجرای ماده ۷ معاهده اتحادیه اروپا

یورونیوز: شما اتحادیه اروپا را شریک قابل اعتماد برای لهستان می بینید؟

ماتایوش موراویتسکی:«بله. اتحادیه اروپا متشکل از ۲۸ کشور با منافع مختلف است. من بدنبال مدینه فاضله نیستم، و واقع گرا هستم. می دانم که این منافع مختلف ممکن است گاهی در تعارض با یکدیگر باشد. همچنین فکر می کنم باید بیشتر توضیح بدهیم که این اصلاحات را به چه دلیل انجام می دهیم.»

یورونیوز: پس برای اینکه مطمئن شوید بدرستی درک می شوید، قصد دارید به مذاکرات ادامه بدهید؟

ماتایوش موراویتسکی:«نه تنها می خواهم به مذاکرات ادامه بدهم، بلکه می خواهم آن را تقویت کنم. قصد دارم گزارش معتبری درباره اصلاحات سیستم قضایی لهستان ارائه کنم و توضیح بدهم که چرا برخی از جنبه های این اصلاحات هم خیلی خوب است، و هم منجر به ایجاد سیستم قضایی کارآمدتر در کشور می شود، منظورم یک سیستم قضایی مستقل تر، قابل اعتماد تر و شفاف تر است. این مسئله برای من خیلی مهم است زیرا معتقدم که نظام اقتصادی و نظام اجتماعی باید به یک نظام قضایی کارآمد و مستقل اتکا کند. تاکنون این طور نبوده است. دوران پسا کمونیسم به نظام قضایی ما آسیب زده است.»

بیشتر بخوانید:هشدار اتحادیه اروپا به لهستان نسبت به اصلاحات قضایی در این کشور

آیا اصلاحات در اتحادیه اروپا به نفع همه کشورهای عضو هست؟

یورونیوز: دیروز آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون درباره اصلاحات در اتحادیه اروپا صحبت کردند. نظرتان چیست؟ چه باید کرد که این اصلاحات برای همه کشورهای عضو اتحادیه مناسب باشد؟

بیشتر بخوانید:ماکرون در داووس: فرانسه و اروپا به زودی شاهد تغییرات چشمگیر اقتصادی و سیاسی خواهند بود

آگهی

ماتایوش موراویتسکی: «در اروپا به رقابت نیاز داریم. باید با چین، هند و ایالات متحده آمریکا رقابت کنیم.مسئله دیگر به کسب و کارهای کوچک و متوسط مربوط است. ما باید پلتفورم بهتری در اختیار داشته باشیم تا این شرکتها بتوانند به طور آزادانه در کل اتحادیه اروپا کار کنند . زیرا شرکتهای تجاری ستون فقرات اقتصاد ماست هم در لهستان و هم در کشورهای دیگر. مثلا من شرکتهای آلمانی، یا شرکتهای استرالیایی و هلندی را که به لهستان می آیند و می خواهند با شرکتهای تجاری در کشور ما کار کنند، تشویق می کنم. به نظرم این همکاری ها به نفع ماست. اما هنوز قوانین دست و پاگیر زیادی برای شرکتهای تجاری کوچک و متوسط وجود دارد. تا جایی که به دیدگاه اتحادیه اروپا مربوط می شود- ما متشکل از ۲۸ کشور با حاکمیت مستقل هستیم. باید ضمن احترام به حق حاکمیت هر کدام از کشورها برای داشتن چارچوب قانونی، سیستم قضایی، حل و فصل امور داخلی، و مسائل مربوط به پناهندگان و مهاجرت، تا جایی که می توانیم با هم متحد باشیم.»

بیشتر بخوانید:«مالوپولسکا» در لهستان، منطقه ای جذاب برای کارآفرینان جوانان

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نایب رئیس پارلمان اتحادیه اروپا به دلیل اهانت عزل شد