Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نایب رئیس پارلمان اتحادیه اروپا به دلیل اهانت عزل شد

نایب رئیس پارلمان اتحادیه اروپا به دلیل اهانت عزل شد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ریشارد چارنگی، نماینده و نایب رئیس پارلمان اتحادیه اروپا بدلیل اهانت به یک نماینده هموطن با رای نمایندگان پارلمان از مقام خود برکنار شد.

آگهی

پارلمان اتحادیه اروپا یکی از نایب رئیسان این نهاد مهم را بدلیل توهین به یکی از نماینده‌های هموطنش برکنار کرد. این عزل پس از اهانت ریشارد چارنگی، نماینده پارلمان اروپا از حزب حاکم در لهستان به روزا تون، نماینده دیگری از لهستان، از حزب رقیب دولت، با رای گیری نمایندگان پارلمان صورت گرفت. چارنگی خانم تون را با عبارت «خبرچین نازی‌ها در جریان جنگ دوم جهانی» مورد خطاب قرار داده بود. عزل یک نایب رئیس پارلمان با رای نمایندگان پارلمان در اروپا بی سابقه است. 

دعوای این دو نماینده بر سر لایحه عدم مسئولیت پذیری لهستان در هولوکاست کشتار یهودیان بالا گرفت. ریشارد چارنگی با وجود از دست دادن مقام نایب رئیسی پارلمان همچنان نماینده باقی خواهد ماند. چارنگی خانم تون را بدلیل عدم حمایت این نماینده از لایحه جدید دولت متهم به خبرچینی برای اروپا کرده است.

با وجود اینکه جنگ لفظی دو نماینده به زبان لهستانی بود اما اخطار خانم تون به پارلمان موثر واقع شد و نمایندگان پارلمان درباره اهانت‌های چارنگی رای گیری کردند.

رزا تون پس از جلسه پارلمان در این باره به خبرنگاران گفت: «من نخواستم انتقام بگیرم. تنها بحث بر سرگرفتن یک حق بود. از تمام کسانی که از من حمایت کرده‌اند تشکر می‌کنم.»

۴۴۷ نماینده پارلمان به عزل نائب رئیس رای دادند. ۱۹۶ نماینده، عمدتا از احزاب راستگرا با این کار مخالفت کردند. 

ریشارد چارنگی یکی از ۱۴ عضو هیات رئیسه پارلمان اتحادیه اروپا بود. قاعدتا هفته آینده طی یک رای گیری جانشین این نماینده حزب محافظه کار حاکم در لهستان برای نایب رئیسی پارلمان انتخاب خواهد شد.

آلمان نازی در جریان جنگ جهانی دوم به لهستان حمله و این کشور را اشغال کرد. از جمله اقداماتی که نازی‌ها پس از اشغال لهستان انجام دادند، ساختن اردوگاه کار اجباری آشوویتس در سال ۱۹۳۹ میلادی و استفاده از آن بود. در جریان هولوکاست، چندین میلیون‌ لهستانی از جمله سه میلیون شهروند یهودی این کشور کشته شدند.

مقامات لهستان مدتهاست که با استفاده از عباراتی همچون «اردوگاه مرگ لهستان» مخالفند؛ عباراتی که بیانگر آن است که دولت لهستان در کنار نازی‌ها به نحوی در قبال اردوگاه آشوویتس دارای مسئولیت مشترک است. هولوکاست به قتل عام شش میلیون نفر یهودی بدست رژیم نازی در فاصله سال۱۹۳۳ میلادی تا پایان جنگ جهانی دوم گفته می‌شود. یهودیان بزرگ‌ترین قربانیان کشتارهای صورت گرفته توسط نازی‌ها بودند. علاوه بر آن‌ها بسیاری از همجنسگرایان، افراد معلول و کولی‌ها هم در طول جنگ جهانی دوم در اروپا کشته شدند. اغلب اردوگاه‌های کشتار یهودیان از جمله مشهور‌ترین آن‌ها آشوویتس در خاک لهستان بودند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست وزیر لهستان: ما شریک قابل اعتمادی برای اتحادیه اروپا هستیم

نخست وزیر لهستان: هولوکاست نباید فراموش شود

عالی‌ترین دادگاه اتحادیه اروپا مجارستان را تا زمان رعایت قوانین پناهدگی اتحادیه روزانه یک میلیون یورو جریمه کرد