نخست وزیر لهستان: هولوکاست نباید فراموش شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نخست وزیر لهستان: هولوکاست نباید فراموش شود

شماری از بازماندگان هولوکاست همزمان با حضور بئاتا شدوو، نخست وزیر لهستان روز جمعه در مراسم یادبود قربانیان این واقعه در اردوگاه آشویتس گردهم آمدند.

نخست وزیر لهستان در این مراسم آسیب بازماندگان هولوکاست را درمان ناشدنی خواند و یادآور شد که این واقعه نباید فراموش شود.

کریستینا، یکی از بازماندگان درباره دوران اسارتش می گوید: «دائم گریه می کردم زیرا روان ما آسیب دیده بود. ما کودکان را هم در اردوگاه داشتیم. اگرچه من در آشویتش نبودم ولی در اردوگاه ووچ به سر می بردم. اسمش را آشویتس کوچک برای جوانان و کودکان لهستانی گذاشته بودند. سخت گیری زیاد و مقررات ظالمانه ای علیه ما اعمال می شد.»

این مراسم سالانه ۷۲ سال پس از برپایی اردوگاه مرگ توسط آلمان نازی در حالی برپا می شود که اروپا با رشد یهودستیزی رو به روست.

پارلمان فدرال آلمان، بوندستاگ نیز همزمان با حضور آنگلا مرکل، صدراعظم و یوآخیم گاوک، رئیس جمهوری یاد قربانیان هولوکاست را گرامی داشت.

همچنین رهبر کاتولیک های جهان در واتیکان با هیات نمایندگان کنگره یهودیان اروپا دیدار کرد. پاپ فرانسیس تاکید کرد که روز یادبود هولوکاست برای جلوگیری از وقوع مجدد آن بسیار حایز اهمیت است.

نیمی از حدود ۶ میلیون یهودی که در هولوکاست جان باختند در لهستان زندگی می کردند. تنها در آشویتس بیش از یک میلیون تن که عمدتا از اروپایی های یهودی مذهب بودند در این اردوگاه کشته شدند.