Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آنگولا؛ بهبود روند جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی

آنگولا؛ بهبود روند جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آنگولا برای رهایی از اقتصاد نفتی بدنبال جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی است. تا کنون در دو حوزه ماهیگیری و فولادسازی سرمایه گذاری شده است

آگهی

تنوع بخشیدن به اقتصاد و رهایی از اقتصاد نفتی یکی از چالشهای اقتصادی در آنگولاست. توسعه صنعت گردشگری و بهره برداری از اقتصاد کشاورزی از راهکارهای کشور برای دستیابی به اقتصاد بدون نفت است. این کار نیاز به نوسازی زیرساختها و انرژی، و همچنین جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی دارد.

طبق گزارش چشم انداز اقتصاد جهانی در سال ۲۰۱۷، آنگولا یکی کشورهایی است که از نظر روند جذب سرمایه گذاری در رتبه بالا قرار دارد. بسیاری از کارشناسان اقتصادی در یک نکته اتفاق نظر دارند: الان بهترین زمان برای سرمایه گذاری است چراکه این ارزش این بازار تا سال ۲۰۴۵ میلادی دوبرابر خواهد شد.

سرمایه گذاری بخش خصوصی، اشتغالزایی مستقیم و غیر مستقیم

برخی از سرمایه گذاران بخوبی متوجه این موضوع شده اند، الیزابت دیاس دوس سانتوس، یکی از این افراد است. او ۲۵ میلیون دلار در کارخانه فراوری ماهی، موسوم به «سولمار» سرمایه گذاری کرده است. این نوع تولید زنجیره ای در آنگولا منحصر به فرد است. در این کارخانه که از اکتبر سال گذشته به راه افتاده از فناوریهای پیشرفته استفاده می شود.

الیزابت دیاس دوس سانتوس می گوید: «مهم است که کارآفرینان به بخشهای غیرنفتی اقتصاد آنگولا هم توجه کنند. کشوری هستیم با منابع فراوان و مثلا در همین حوزه کار من، همه اقدامات مسئولانه و همراه با احترام متقابل و شفافیت است و با بکارگیری فناوریهای جدید، تنوع اقتصادی به وجود می آید که به ما امکان می دهد در بازارهای جهانی برای خودمان جایی باز کنیم.»

۱۲۰ نفر در این کارخانه مشغول به کار هستند. تاسیس این کارخانه هم اقتصاد بخش ماهیگیری را به حرکت درآورده، و ۵۰ هزار شغل در کل کشور ایجاد کرده است.

الیزابت دیاس دوس سانتوس در این باره می گوید: «ماهیگیری در آنگولا از اهمیتی برخوردار است که نمی توان از آن چشم پوشید. باید از این حوزه حمایت کنیم. ۴۰درصد سهمیه در شرکت ما به ماهیگیران محلی و به ماهگیری سنتی اختصاص دارد.»

به جز بخش ماهیگیری، در حوزه های دیگر هم در آنگولا روند جذب سرمایه رو به بهبود است. کارخانه عظیم فولادسازی آنگولاکه دو سال پیش در شمال لوآندا، پایتخت با سرمایه ۳۵۰ میلیون دلاری به راه افتاد، در کل کشور منحصر بفرد است.

لوییس سیلوا، مدیر کیفیت این کارخانه می گوید: «فولاد یکی از کالاهای اساسی برای رشد اقتصادی در هر کشوری است چون تقریبا همه جا کاربرد دارد، هم در ساخت و ساز و هم در راهسازی، و هم در سدسازی.»

In Angola, Bengo plant produces 500.000 tons of steel annually https://t.co/lEiCm9wkKZpic.twitter.com/I73UqyIxZX

— Further Africa (@FurtherAfrica) 19 May 2016

«منابع موجود در کشور را به خارج صادر نمی کنیم»

ظرفیت تولید این کارخانه بسیار زیاد است: پانصدهزار تن در سال که بیش از دو برابر تقاضا در آنگولاست. هدف این است که این کالاها به سرعت صادر شود. این کار تحولی در کشوری است که بیشتر بر واردات تکیه دارد.

جرج فایز شوکایر، مدیر عامل کارخانه «فولاد آنگولا» می گوید: «منابع موجود در آفریقایی را به کار می گیریم و آنها را توسعه می دهیم، کالا تولید و آن را صادر کنیم. نه اینکه منابع و مواد خام را به خارج صادر کنیم و کالاهای ساخته شده را وارد کنیم. این کار با عقل جور در نمی آید.»

این کارخانه برای ۵۵۰ نفر فرصت شغلی و دوره آموزشی فراهم کرده است همینطور برای صنایع برق و آب منطقه هم فایده داشته است، چون کارخانه به خط فشار قوی نیاز دارد و همینطور لازم بود که آب برای کارکرد ماشین آلات به کارخانه هدایت شود.

لوییس دو سیلوا در این باره می گوید: «نرخ بیکاری پنج سال پیش، ۷۰ درصد بود، اکنون به ۲۰ درصد رسیده است. این کاهش نرخ فقط نتیجه اشتغال مستقیم نیست و بسیاری از شغلها به شکل غیرمستقیم ایجاد شده است.»

از نظر مدیر عامل این کارخانه، سرمایه گذاری یک پروژه فردی نیست بلکه همه مردم در آن شریک هستند. وی در این باره می گوید: «نمی توانید در کشوری تازه و در میان مردمی که نمی شناسید سرمایه گذاری کنید. باید جای پای خودتان را محکم کنید. نمی شود بیایید و بگویید من ثروت دارم و چنین و چنانم. باید جمعیت محلی را به سوی خودتان جذب کنید. پروژه ای که می خواهید اجرا کنید، یک پروژه فردی نیست بلکه پروژه ای مشترک با مردم است.»

جذب سرمایه گذاران خارجی

آنگولا سرمایه گذاران جوان راهم جذب می کند. اصلاحات زیادی به انجام رسیده است تا هم برای شهروندان آنگولا و هم برای سرمایه گذاران خارجی محیط بازرگانی بهبود یابد و سرمایه گذاری بخش خصوصی تقویت شود.

الیزابت دیاس دوس سانتوس معتقد است که برای تقویت اقتصاد کشور نیاز به تعامل با اقتصاد جهانی و جذب سرمایه گذاران خارجی هم دارد. وی در این باره می گوید: «آنگولا اقتصادی جوان و بکر داریم. جهانی شدن اقتصاد، این نوع روابط و این تغییرات و یافتن شرکای استراتژیک را برای ما ضروری می کند. اگر این دیدگاه را نداشته باشیم، این خطر وجود دارد که تقویت اقتصادمان دچار مشکلات و پیچیدگی شود. یا باید درهای کشور را به سوی جهان باز کنید، یا درها را ببندید و در نتیجه نابود می شوید.» پیش از سرمایه گذاری، شناخت خوب از کشور آنگولا لازم است. از نظر جرج فایز شوکایر یکی از کلیدهای موفقیت یافتن همکار و شریکی است که قبلا جای پای خود را در آنگولا محکم کرده است.

او می افزاید: «امروز کارآفرینان کارآزموده داخلی و خارجی داریم که می توانند در یافتن بازارهای تازه و دستیابی به بازارهای منطقه ای به شما کمک کنند، چون آنگولا در سال های آینده توان رقابت در بازارهای منطقه ای را خواهد داشت.»

از نظر استراتژیک موقعیت آنگولا به گونه ای است که می تواند سرمایه گذاران خارجی را هم به سوی خود جلب کند.

World Investment Report 2017: Five top #FDI inflows economies were Angola, Egypt, Nigeria, Ghana and Ethiopia, in order of ranking pic.twitter.com/TP3SFmyQ7P

— Matthew Rugamba (@MatayoR) 12 June 2017

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن