غافلگیری و بی ثباتی بازارهای اقتصادی از نتایج انتخابات بریتانیا

غافلگیری و بی ثباتی بازارهای اقتصادی از نتایج انتخابات بریتانیا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در حالیکه نتایج قطعی انتخابات پارلمانی بریتانیا هنوز اعلام نشده است واکنش‌های اولیه بازار‌های سرمایه گذاری در اروپا نشان دهنده تردید و بی‌ثباتی نسبت آینده سیاسی این کشور است. با انتشار نتایج مقدماتی در طول شب، ارزش پوند، واحد پول بریتانیا کاهش یافت. با آغاز کار بازار معاملات ارز اروپایی ارزش پوند با دو درصد کاهش در برابر دلار ۱.۲۷ دلار و با ۱.۸ درصد کاهش در برابر یورو ۱.۱۳۴ داد و ستد شد. با این حال افت ارزش پوند به شدت سقوط ده درصدی آن در همه پرسی برکسیت (ژوئن ۲۰۱۶) نیست.

به گفته تحلیلگران اقتصادی کاهش ارزش پوند در یک سال گذشته بر بازار سهام بریتانیا و بویژه ارزش سهام شرکتهای صادراتی تاثیر مثبت داشته است. اما آنچه برای بازار سرمایه گذاری موجب نگرانی است نه تنها نتایج انتخابات بلکه بی‌ثباتی سیاسی بیشتر است. به گفته این کارشناسان ناتوانی حزب محافظه کار در کسب اکثریت کرسی‌ها و انسداد پارلمان و همچنین فرآیند تشکیل دولت ائتلافی به تردید و نوسان بیشتر در بازارهای اقتصادی دامن خواهد زد.

سایه بی‌ثباتی و تردید در مورد آینده دولت بریتانیا و ترکیب ائتلافی آن و همچنین مذاکرات برکسیت و ترکیب هیت مذاکره کننده با اتحادیه اروپا که بزرگترین شریک تجاری بریتانیا در چند هفته ماه آینده بر تحولات سیاسی و اقتصادی کشور سنگینی خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتهای ماه چند یورو ته جیب اروپایی‌ها باقی می‌ماند؟

«بزرگترین اعتراضات ضددولتی در تاریخ جمهوری چک» کلید خورد

سقوط ۹۴ درصدی کسری تجاری اتحادیه اروپا با روسیه؛ آمریکا، نروژ و الجزایر سهم گاز روسیه را گرفتند