Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سایه ابهامات سیاسی موجود بر رشد اقتصادی قاره سبز

سایه ابهامات سیاسی موجود بر رشد اقتصادی قاره سبز
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

برای اولین بار پس از یک دهه، اقتصاد اروپا به سمت رشد حرکت می کند. اما سوال اصلی این است که با توجه به تمام ابهاماتی سیاسی موجود، از اقدامات دولت جدید ایالات متحده گرفته تا برکسیت و چین و انتخابات های

برای اولین بار طی یک دهه گذشته، کشورهای اروپا به سمت رشد اقتصادی حرکت می کنند. اما مسئله اصلی این است که با توجه به تمام ابهاماتی سیاسی که شاهدش هستیم، از سیاستهای اقتصادی دونالد ترامپ گرفته تا نگرانی هایی که درباره برکسیت و چین وجود دارد و همچنین چند انتخابات سرنوشت ساز در چند کشور اروپایی، آیا اروپا قادر خواهد بود به این رشد اقتصادی شتاب بیشتری بدهد؟

Core Inflation (ex food & energy) still weak & LucreziaReichli</a> thinks <a href="https://twitter.com/ecb">ECB cannot withdraw stimulus – detrimental to #realeconomyeuronews</a></p>&mdash; Maithreyi (maithreyi_s) March 2, 2017

بحث را با مرور “پیش بینی های آمار اقتصادی شروع می کنیم. کشورهای اروپایی، حتی آنهایی که با رکود اقتصادی شدید روبرو بوده اند، در انتظار رشد هستند. پیش بینی می شود که در کشورهای عضو منطقه پولی یورو نرخ رشد نسبت به سال گذشته کندتر باشد و سال آینده (۲۰۱۸ میلادی) دوباره بالا برود.

مبنای این چشم انداز فقط افزایش صادرات نیست. چگونه نرخ تورم که طی چند سال گذشته سقوط کرده بود، طبق پیش بینی ها دوباره روند صعودی را در پیش خواهد گرفت؟

ارتباط نرخ تورم و رشد اقتصادی قاره سبز

هلن خریدهایش را بر اساس افزایش یا کاهش قیمت کالاها و خدمات انجام می دهد. طی چند سال، او به خاطر سقوط مدام قیمتها، خریدهایش را به تعویق انداخته بود چون فکر می کرد که سیر نزولی قیمت خدمات و کالاها ادامه خواهد یافت.

اما این کار باعث تضعیف قدرت خریدش شد. زیرا فروش شرکتها و میزان سرمایه گذاری در بخش خصوصی کاهش یافت. در نتیجه میزان اشتغال زایی و دستمزدها هم سقوط کرد.

یکی از دلایل این امر سقوط قیمت نفت بود که عاملی تاثیر گذار بر اقتصاد است. اما قیمت طلای سیاه بتازگی افزایش یافته و کمک کرده که نرخ تورم به میزانی که بانک مرکزی اروپا می گوید باعث ثبات قیمت هاست نزدیکتر شود.

پیش بینی می شود که امسال نرخ تورم در منطقه پولی یورو از ۲ دهم درصد در سال گذشته به ۱.۷ درصد برسد. این میزان در کل اتحادیه اروپا ۱.۸ درصد پیش بینی می شود.
پیش بینی می شود شرکت ها میزان سرمایه گذاری خود را افزایش دهند و باعث رشد بیشتر اقتصاد شوند در حالیکه انتظار می رود تقاضای داخلی وضعیت خوب فعلی خود را حفظ کند. اما اگر نرخ تورم خیلی بالا برود، قدرت خرید خانوارها کاهش می یابد.

خب حال بیاید این پیش بینی ها را بطور واقعی تر بررسی کنیم چون بهبود وضعیت اقتصادی هنوز هم بکندی پیش می رود و بطور کامل رخ نداده، و این مسئله در چشم انداز اقتصاد چهار کشور اصلی منطقه پولی یورو مشهود است. در این میان، فقط آلمان است که چشم انداز مثبت تری پیش رویش قرار دارد. در حالیکه انتظار می رود در فرانسه نرخ رشد اقتصادی و بهبود وضعیت اقتصادی تنها کمی از پیش بینی ها باشد.

چشم انداز اقتصادی در بخش خصوصی در اروپا

به این ترتیب با توجه به اینکه رشد بخش خصوصی در منطقه یورو در ماه فوریه به بالاترین حد خود در شش سال گذشته رسیده است، چه چشم اندازی در بخش خصوصی حاکم است؟

«ماویفلکس» در نزدیکی لیون، کارخانه درهای صنعتی است. این درها به مشتریانی از سراسر فرانسه و اروپا فروخته می شود، در نتیجه سلامت اقتصادی اروپا بر کسب و کار ماویفلکس تأثیر مشهود دارد.

چهل کارگر روی فلز خام کار و آن را تبدیل به محصول شرکت می کنند. حدود ۴۴ نفر هم در بخش فروش و پشتیبانی کار می کنند. این شرکت قصد دارد به دلیل رشد تقاضا، افراد بیشتری را هم استخدام کند.

لوران ملیا، مدیر کیفیت، ایمنی و محیط زیست کارخانه می گوید: «مثلا در مقایسه با سال ۲۰۱۱ میلادی ظرفیت تولید را حدود سی تا چهل درصد بیشتر کرده ایم. در سال ۲۰۱۱ میلادی هر هفته حدود ۵۰ در تولید می شد الان به حدود ۸۵ یا ۹۰ در رسیده ایم و حتی بعضی هفته ها ۱۰۰ در بسازیم.»

رشد کارخانه «ماویفلکس»، از رشد اقتصادی در بخش خصوصی بویژه در بخش ساخت و تولید حکایت می کند که در تمام کشورهای منطقه پولی یورو شاهدش هستیم. انتظار می رود که شرکتهای دیگر هم شروع به استخدام نیروی کار جدید بکنند.

بنابراین انتظار می رود که که نرخ بیکاری در کشورهای منطقه پولی یورو از ۱۰ درصد به ۹.۱ درصد کاهش پیدا کند و چنین انتظاری برای سراسر اروپا هم وجود دارد.

در چند ماه گذشته کاهش ارزش یورو، به رشد صادرات اروپا کمک کرده و توان رقابت بیشتر شده است. اما این وضعیت کم کم از بین می رود در نتیجه، افزایش تقاضای داخلی که بدنبال افزایش اشتغال رخ می دهد، خیلی به موقع خواهد بود.

اما با چشم انداز بالا رفتن نرخ تورم که بر قدرت خرید خانوارها تأثیر می گذارد، شرکتها بیش از قبل باید دیدگاهی استراتژیک نسبت به رشد اقتصادی داشته باشند.

آن-سوفی پانسری، مدیر عامل «ماویفلکس» می گوید: «اولویت ما جستجوی فرصتهای رشد اقتصادی در خارج از کشور است و البته کمی هم در فرانسه، اما تمرکزمان بیشتر در خارج از کشور و به خصوص در اروپاست.»

با توجه به اینکه قبل از بحران اقتصادی اروپا، نرخ سرمایه گذاری کاهش یافته بود، معمای پیش روی شرکت هایی مثل «ماویفلکس»، ابهامات سیاسی موجود است.

آن-سوفی پانسری می گوید: «وضعیت کمی نگران کننده است چون این بی ثباتی سیاسی، تا اندازه ای چشم انداز رشد ما را محدود می کند. می دانیم که در فرانسه زمانی که انتخابات برگزار می شود، همه چیز تا حدودی به حالت رکود کشیده می شود.»

Door making company #Maviflex is hiring as orders from manufactures, supermarkets, carwashes pick up #RealEconomypic.twitter.com/JEd4lYECt5

— Guillaume Desjardins (@GuilDesjardins) March 2, 2017

«برای افزایش رشد اقتصادی باید بخش خصوصی را به استفاده از فناوریها تشویق کنیم»

یورونیوز برای تحلیل چشم انداز پیش رو با لوکریتزیا رایشلین، اقتصاددانان و استاد مدرسه بازرگانی لندن گفتگویی انجام داده است.

یورونیوز: اول درباره بی ثباتیهای سیاسی موجود صحبت کنیم که فراوان هست، از انتخابات مختلف در اروپا گرفته تا وضعیت دولت آمریکا و چین و برکسیت. شما اینها را چطور رتبه بندی می کنید؟

لوکریتزیا رایشلین: «در آمریکا، عامل بی ثباتی ترامپ است. سؤال این است که بر سر اقتصاد این کشور چه خواهد آمد. چون خیلی از ما فکر می کنیم که اقتصاد آمریکا به حداکثر ظرفیت رشدش رسیده است. اروپا هم مشکلات خودش را دارد، البته اگر رشد اقتصادی در ایالات متحده کند شود و دولت به سراغ سیاستهای حمایت از تولید داخلی برود، اروپا ضربه خواهد خود. از سوی دیگر، در حال حاضر اقتصاد اروپا بخوبی در حال رشد است.»

If we discount oil can we even think of lacklustre investment rates in Eurozone reaching forecasted 2.9% in 2017, 3.4% in 2018 ?

— Maithreyi (@maithreyi_s) February 27, 2017

یورونیوز: چطور می خواهید سرمایه گذاری را افزایش دهید وقتی اینجا این همه نگرانی درباره ایالات متحده وجود دارد؟

لوکریتزیا رایشلین: «روی این نکته باید کار شود. باید مطمئن شد که شرکتهای خصوصی که وضعیت اقتصادی ضعیف تری دارند، از فناوریهای موجود استفاده کنند. اما بخش خصوصی هم باید متقاعد شود که چشم انداز رشد وجود دارد. به نظرم، وقتی تکلیف ابهامات سیاسی روشن بشود، خوش بینی بیشتری بر فضای اقتصاد حاکم خواهد شد.»

یورونیوز: آیا اینجا حلقه مفقوده ای وجود ندارد چون به نظر می رسد تنها کشوری که هنوز سر پاست آلمان است.

لوکریتزیا رایشلین: «اقتصاد آلمان در حال رشد است. اما اقتصاد اسپانیا هم رشد می کند. در واقع تنها کشوری که از نظر رشد اقتصادی وضعیت مأیوس کننده ای داشته ایتالیاست. فکر می کنم ایتالیا حالا باید تلاشهای جدی را برای ایجاد رشد در مناطقی که اقتصاد ضعیفتری دارند، آغاز کند.»

یورونیوز: حالا که آمار و ارقام مربوط به میزان اشتغال و میزان درآمدها در سرتاسر اروپا کمی اطمینان بخش شده برای حفظ و تقویت این تحرک اقتصادی چه کارهایی لازم است که انجام شود؟

لوکریتزیا رایشلین: «هسته تورم، یعنی نرخ تورم بدون احتساب قیمت مواد غذایی و انرژی هنوز ضعیف است. پس بانک مرکزی اروپا می تواند همچنان محرکهای اقتصادی را فعال نگه دارد. حذف این محرکها در حال حاضر به ضرر اقتصاد واقعی و همینطور به ضرر ثبات بازارهای مالی است. چون به معنای افزایش نرخ بهره در درازمدت خواهد بود، و کشورهایی که میزان بدهی شان بالاست با مشکل روبرو خواهند شد. اما کشورهای منطقه پولی یورو باید اداره این منطقه را به عهده بگیرند و محرکهای اقتصادی را خودش فراهم کند.»

یورونیوز: چطور این کار را باید کرد؟

لوکریتزیا رایشلین: «به نظر من باید از سیاستمدارها و نهادهای اقتصادی و سیاستگذاران اقتصادی در منطقه یورو و تمام اروپا بخواهیم سیاستهایی را بررسی کنند که شرکتها را به استفاده از فناوریها تشویق می کند. اینکار باعث می شود که اقتصاد وضعیت مستحکم تر پیدا کنند. به نظرم اقتصاد به این حرکت نیاز دارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران یونان؛ چالش ها و راه حل های دولت برای ثبات و رشد اقتصادی

بنگاه‌های تجاری، برندگان تقویت طرح صندوق سرمایه‌گذاری راهبردی اروپا؟

تحولات فناوری و اقتصاد دیجیتال؛ آیا ربات‌ها بهره‌وری را افزایش خواهند داد؟