Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

توانایی های بالقوه ماهواره «کوپرنیکوس» برای کارآفرینی بر روی زمین

توانایی های بالقوه ماهواره «کوپرنیکوس» برای کارآفرینی بر روی زمین
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«کوپرنیکوس» ماهواره فضایی اروپا برای رصد زمین است که اطلاعات و داده های فوق العاده دقیق را فراهم و بطور رایگان در اختیار ما قرار می دهد.

«کوپرنیکوس» ماهواره فضایی اروپا برای رصد زمین است که اطلاعات و داده های فوق العاده دقیق را فراهم و بطور رایگان در اختیار ما قرار می دهد. چگونه برخی از کارآفرینان از این برنامه برای ایجاد فرصتهای شغلی استفاده کرده اند و راز موفقیتشان چیست؟

کوپرنیکوس

  • برنامه اروپایی «کوپرنیکوس» برنامه رصد زمین از فضا است که داده ها و اطلاعاتی فراهم می کند. این داده ها بطور رایگان در دسترس همه قرار دارد
  • داده هایی که «کوپرنیکوس» فراهم می کند به محافظت و حفظ جان شهروندان اروپا در صورت بروز فجایع و بحران های انسانی کمک می کند
  • تخمین زده می شود که سود حاصل از برنامه «کوپرنیکوس» بین سالهای ۲۰۱۴ -۲۰۲۱ به ۹ میلیارد یورو برسد. این در حالی است که هزینه کل این پروژه، ۴.۳ میلیارد یورو است
  • برنامه «کوپرنیکوس» تاکنون، سالانه ۱۵.۵۰۰ فرصت شغلی ایجاد کرده است و گمان می رود این میزان بیشتر هم بشود
  • انتظار می رود سود حاصل از بکار گیری برنامه کوپرنیک در حوزه نفت و گاز، تا سال ۲۰۲۰ به ۳۱۲ میلیون یورو برسد

لینکهای مفید

برنامه فضایی کوپرنیکوس، معدنی از فرصت برای کارآفرینان خلاق است. کوپرنیکوس برنامه فضایی اروپا برای رصد زمین است که اطلاعات و داده های فوق العاده دقیق را فراهم و بطور رایگان در اختیار ما قرار می دهد.

توانایی های بالقوه برنامه فضایی کوپرنیکوس برای کارآفرینی بر روی زمین چیست؟ شرکت انتقال لوله گاز و برق موسوم به «استدین» در رترودام از امکانات بالقوه این برنامه اتحادیه اروپا بهره می گیرد.

ایوو ویسر، مسئول ارزیابی ریسک سرمایه گذاری که شرکت تجربه کار با یکی از کارآفرینان خلاقی را دارد که از امکانات بالقوه کوپرنیکوس استفاده می کند.

وی می گوید: «در هلند لوله های گاز مدفون در خاک، به خاطر حرکت زمین، جابه جا می شوند و این مشکل ساز است. اما با کمک داده های برنامه فضایی “کوپرنیکوس” می توانیم این حرکات را پیش بینی کنیم.»

کوپرنیکوس چگونه این پیش بینی ها را ممکن ساخته است؟

شرکت تجاری کوچک موسوم به «اسکای گو» با استفاده از از تصاویر ارسال شده از ماهواره کوپرنیکوس، نقشه هایی آماده کرده است که خطر بالقوه تغییر شکل زمین در محل لوله های شبکه گازرسانی را نمایش می دهد.

پیتر باس لیزنبرگ، مدیر عامل «اسکای گو» می گوید: «ما در اینجا نقشه ای آماده می کنیم که نشان می دهد زمین خیابانها و خانه های شهر روتردام چگونه نشست می کند. رنگ این نقاط مشخص می کند که نشست زمین در آن منطقه با چه سرعتی رخ می دهد.»

این نوآوری دقت میلیمتری دارد و به میزان زیادی نحوه نظارت بر شبکه گازرسانی را دگرگون کرده است.

پیتر باس لیزنبرگ می افزاید: «قبل از این که ما دست به کار شویم اگر در شبکه گاز در اثر نشست زمین مشکلی پیش می آمد، تنها راه چاره برای شرکت “استدین” این بود که دو نفر را با خودرو بفرستد تا آنها زمین را بکنند و ببینند گاز از کجا نشت می کند؟»

از این اپلیکیشن در حوزه های دیگر، مانند نفت، معادن، یا راه آهن هم می توان استفاده کرد.

حوزه های کاربرد «کوپرنیکوس» وسیع است

شرکت «اسکای گو» در حال حاضر ۲۰۰ مشتری در سراسر دنیا دارد. و مدیر عامل شرکت می گوید که درآمد «اسکای گو» سال آینده ممکن است سه برابر شود. شرکت تجاری کوچک او ۲۵ کارمند در روتردام دارد و همچنین افرادی هم در سان فرانسیسکو و هوستون برایش کار می کنند.

وی درباره تاثیر استفاده از “کوپرنیکوس” می گوید: «در پروژه “کوپرنیکوس” از بخش های بزرگی از دنیا با رادار مرتباً تصویربرداری می شود، می توانیم از این اپلیکیشن را در هر جا که بخواهیم استفاده کنیم. الان می دانیم که زمین چگونه حرکت می کند و می توانیم برای تعمیر و نگهداری لوله های (گاز یا برق) برنامه ریزی کنیم. به این ترتیب هم ایمنی زیرساختها بیشتر می شود و هم در هزینه ها ۹۰ درصد صرفه جویی می کنیم

مشاهده زمین از فضا با ماهواره های کوپرنیکوس، بر روی کسب و کار در روی زمین تاثیر داشته است. تخمین زده می شود این برنامه تا کنون سالانه ۱۵ هزار فرصت شغلی
ایجاد کرده است.

ایوو ویسر می گوید برای اینکه بتوان این گونه طرحها را با موفقیت توسعه داد نیاز به همکاری جمعی برای یافتن راه حلی خاص برای مشکلی خاص است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرویس رصد اتمسفری کوپرنیک: هفت سال گذشته گرمترین سال‌های کره زمین بودند

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند