Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سرویس رصد اتمسفری کوپرنیک: هفت سال گذشته گرمترین سال‌های کره زمین بودند

Fire in Eldorado National Forest, Calif
Fire in Eldorado National Forest, Calif Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مرکز مانیتورینگ تغییرات آب و هوایی در اتحادیه اروپا روز دوشنبه با انتشار گزارشی ضمن هشدار درباره افزایش شدید غلظت متان در جو زمین، اعلام کرد که در هفت سال گذشته، رکورد گرم‌ترین سال‌های جهان به ثبت رسیده است.

آگهی

مرکز مانیتورینگ تغییرات آب و هوایی اتحادیه اروپا روز دوشنبه با انتشار گزارشی ضمن هشدار درباره افزایش شدید غلظت متان در جو زمین، اعلام کرد که در هفت سال گذشته، رکورد گرم‌ترین سال‌های جهان به ثبت رسیده است.

سرویس رصد اتمسفری کوپرنیک (C3S) در آخرین ارزیابی سالانه خود تأیید کرد که طی سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۱ میلادی کره زمین با اختلاف بالایی نسبت به دیگر دوران، گرمترین سال‌های خود را تجربه کرده است.

سابقه ثبت دمای آب و هوای زمین به اواسط قرن نوزده میلادی برمی‌گردد و بررسی‌های این مرکز نشان داده که سال گذشته میلادی رتبه پنجم را در میان گرم‌ترین سال‌های ثبت شده در سطح جهان داشته است.

در گزارش این سرویس آمده است: «سال ۲۰۲۱ گرم‌ترین تابستان را در اروپا داشتیم؛ موج گرما در مدیترانه برای مدت طولانی ادامه داشت و دمای بالای بی‌سابقه‌ای نیز در آمریکای شمالی به ثبت رسید.»

این مرکز تاکید کرد که این گزارش‌ها ضرورت تغییر خط مشی‌ها و برداشتن گام‌های قاطع برای کاهش انتشار گازهای کلخانه‌ای را بار دیگر نشان می‌دهد.

این مرکز که غلظت اتمسفریِ دی اکسید کربن و متان، گازهای گرم کننده سیاره را نیز زیر نظر دارد، اعلام کرده که میزان غلظت هر دو گاز همچنان رو به افزایش است؛ بویژه گاز متان که بسیار افزایش یافته و به رکورد سالانه حدود ۱۸۷۶ قسمت در میلیارد (ppb) رسیده است.

غلظت این گاز در سال‌های ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ میلادی به ترتیب ۱۴.۶ ppb در سال و ۱۶.۳ ppb بوده است که این میزان بیش از دو برابر میانگین نرخ رشد سالانه‌ای است که در ۱۷ سال گذشته مشاهده شده است.

گاز متان پس از دی اکسید کربن، بیشترین نقش را در گرمایش جهانی دارد و اگرچه در مقایسه با دی اکسید کربن ماندگاری کمتری در اتمسفر دارد، اما چندین برابر قوی‌تر از CO2 است.

روآن ساتون، از مرکز ملی علوم جوی بریتانیا در دانشگاه ریدینگ با اشاره به این گزارش می‌گوید: «اگرچه گرم شدن کره زمین ممکن است تدریجی به نظر برسد اما تأثیر آن بر حیات انسان و دیگر موجودات، بسیار شدید و دراماتیک است.»

او می‌افزاید: «نباید فجایع ثبت شده در سال ۲۰۲۱ میلادی مانند موج گرما در کانادا و سیل ویرانگر در آلمان را فراموش کرد. آنها زنگ هشداری برای بیدار شدنِ هم سیاستمداران و هم مردم است تا برای وضعیت اضطراری آب و هوا کاری بکنند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویر فضاپیمای کوپرنیک از وسعت خشکسالی در اروپا و احتمال آتش‌سوزی

تغییرات آب و هوایی ژانویه ۲۰۱۸ از نگاه ماهواره «کوپرنیکوس»

توانایی های بالقوه ماهواره «کوپرنیکوس» برای کارآفرینی بر روی زمین