Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جوزف استیگلیتز، برنده جایزه نوبل اقتصاد: یورو منشاء مشکلات اقتصادی

جوزف استیگلیتز، برنده جایزه نوبل اقتصاد: یورو منشاء مشکلات اقتصادی
Copyright 
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جوزف استیگلیتز، دارنده جایزه نوبل اقتصاد در سال ۲۰۰۱ اعتقاد دارد تعیین واحد پول مشترک، یورو، منشاء معضلات اقتصادی در حوزه پولی یورو از جمله نرخ بالای بیکاری و یا روند ضعیف رشد اقتصادی در این منطقه…

آگهی

جوزف استیگلیتز، دارنده جایزه نوبل اقتصاد در سال ۲۰۰۱ اعتقاد دارد تعیین واحد پول مشترک، یورو، منشاء معضلات اقتصادی در حوزه پولی یورو از جمله نرخ بالای بیکاری و یا روند ضعیف رشد اقتصادی در این منطقه است.

آقای استیگلیتز در مصاحبه با یورونیوز درباره نقش و اقدامات بانک مرکزی اروپا می گوید: «اعتقاد دارم برای اقدامات یک بانک مرکزی محدودیتهایی وجود دارد. بنابراین مشکل سیاست پولی این نهاد نیست، حتی اگر بهترین سیاست باشد – که در این مورد اینگونه نبوده- غیرممکن بود که بتوان حوزه پولی یورو را به عملکردی مناسب رساند. حتی با یک سیاستگذار نابغه غیرممکن است.»

ماریو دراگی، رییس بانک مرکزی اروپا از دولتها خواسته تا برای نجات حوزه پولی یورو و سر و سامان دادن به مشکلات اقتصادی این منطقه تلاش کنند.

از جوزف استیگلیتز می خواهیم درباره این خواسته رییس بانک مرکزی اروپا نظر خود را بیان کند: «او سعی دارد تقصیر را به گردن قربانیان بیاندازد. زمانی که او می گوید دولتها منظور کدام دولتهاست؟ اگر قرار باشد آلمان اقتصادش را تقویت کند و قیمتها بالا رود بهتر از آنست که بار تنظیم اوضاع اقتصادی بردوش کشورهایی چون اسپانیا و یا پرتغال باشد. اما مشکل اساسی ساختار حوزه پولی یورو است. باید در اختیارات و صلاحیت بانک مرکزی اروپا تغییراتی ایجاد شود و نهاد دیگری تشکیل گردد. کشورها به تنهایی نمی توانند مشکلات را حل کنند.»

آقای استیگلیتز اعتقاد دارد یکی از راه حلهای برون رفت از بحران بغیر از حذف واحد پولی مشترک، اینست که کشورهای شمال اروپا و آلمان حوزه پولی یورو را ترک کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کسب و کارهای اروپایی از انتخابات اتحادیه اروپا چه انتظاری دارند؟

نرخ تورم در حوزه پولی یورو «به‌طور غیرمنتظره» کاهش یافت

چرا شمار زنان شاغل و جویای کار در اروپا بیش از آمریکای شمالی است؟