Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گزارش ویژه یورونیوز از گلابگیری در قمصر کاشان

گزارش ویژه یورونیوز از گلابگیری در قمصر کاشان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فصل گلاب گیری در ایران اوایل اردیبهشت آغاز و تا اواسط خرداد ادامه دارد. شهر قمصر واقع در استان اصفهان و در نزدیکی شهر کاشان به دلیل کیفیت بالای گلاب

آگهی

فصل گلاب گیری در ایران اوایل اردیبهشت آغاز و تا اواسط خرداد ادامه دارد. شهر قمصر واقع در استان اصفهان و در نزدیکی شهر کاشان به دلیل کیفیت بالای گلاب آن به عنوان پایتخت گل و گلاب شناخته شده است. اساسی ترين عامل شهرت اين محصول ميزان فوق العاده اسانس گل سرخ محمدی قمصر است.

صنایع عطرسازی جهان، به ويژه كشورهای اروپايی كه از فناوری هاي گسترده و بالايی براي تبديل آن به فرآورده عطر بهره مندند به كاربرد اسانس عطر گل محمدي قمصر به عنوان محصولی ارگانیک و غیر شیمیایی روي آورده اند؛ به گونه ای كه همه ساله مقدار زيادی اسانس توليدی به وسيله كشورهای اروپايی از ايران خريداری مي شود.

در كنار این عامل، روش سنتی گلابگيری قمصر است که آن را بايد حاصل هنر، ذوق، سليقه و ابتكار مردم آن دانست.

یک مرد که در مزرعه مشغول به کار است به خبرنگار یورونیوز می گوید: «ما از ساعت ۵ صبح برای چیدن گل به مزرعه می آییم و تا بعد از ظهر کار می کنیم. گل ها را برای وزن کشی تحویل می دهیم و بعد از آن برای گلاب گیری به قمصر می رود.»

جواد منتظری، خبرنگار یورونیوز در ایران در گزارش ارسالی خود می گوید: «یکی از زیباترین و خوشبو ترین گل های جهان، اینجا در وسط ایران، در منطقه ای کویری از دل خاک بیرون می آید، مرغوبیت این گل ها به خاطر شرایط طبیعی و آب و هوایی این منطقه است. گل ها را پس از چیدن در ساعات اولیه صبح، برای گلابگیری به شهر قمصر می برند.»

همه ساله در ایام گلابگیری مسافران فراوانی برای تماشای باغ های گل و خرید گلاب از ایران و حتی خارج از آن به این منطقه می آیند و از نزدیک با مراحل گلابگیری سنتی آشنا می شوند .

علی مزرومی، گلاب گیر درباره روند تولید گلاب می گوید: «ما ۳۰ کیلو گل و حدود ۷۰ لیتر آب را در دیگ های مسی می ریزیم و در آن را می بندیم . حدود ۴ ساعت طول می کشد تا دیگ جوش بیاید و بخار آن به ظرف هایی که در آب سرد قرار دارد برسد و در آنجا تبدیل به گلاب شود و حدود ۴۰ لیتر گلاب برداشت می کنیم.»

در تولید سنتی گلاب مقادیر مشخصی از گل محمدی و آب را که به ازای هر کیلوگرم گل یک لیتر می باشد در یک دیگ مسی می ریزند و سپس درپوش روی دیگر را قرار داده ، محکم می بندند. روی در دیگ سوراخی وجود دارد که به لوله های استیل یا آلومینیومی متصل و سر دیگر لوله به ظرف مسی که پاچ می نامند منتهی می شود و بخارات حاصل از تقطیر پس از عبور از این لوله در پاچ مسی که در آب سرد قرار دارد به تدریج سرد شده و گلاب حاصل می شود مدت زمان گلاب گیری در روش سنتی معمولا ۵ تا ۷ ساعت می باشد.

محمد قنّایی، تولید کننده و فروشنده گلاب نیز می گوید: «گلاب اصیل قمصر بیشتر به کشورهای عربی و فرانسه صادر می شود. روغن یا همان اسانس گل محمدی کاربردهای دارویی و بهداشتی دارد. برای عطر سازی و کرم سازی بیشتر به فرانسه می رود و پایه عطرهای ارگانیکی می شود که اسانس گل سرخ محمدی را مصرف می کنند.»

گل محمدی از هر حيث گونه ای متعلق به ايران است. در تعيين محدوده مكانی و زمانی ايجاد و توسعه اين كشت و گلابگيری در ايران مي توان گفت: توليد و كاربرد اين محصول از زمانهای دور و قبل از اسلام در ایران رواج داشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سقبت روسیه از عربستان در صادرات نفت به چین؛ واردات نفت آمریکا توسط پکن ۸۱ درصد رشد کرد

چین فرستاده ویژه خود را برای مذاکرات صلح مرتبط با جنگ اوکراین به عربستان می‌فرستد

تلاش ژاپن برای تقویت بخش دفاعی خود؛ سفرهای اروپایی و آمریکایی کیشیدا آغاز شد