Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

توان بالقوه فناوری دیجیتال در زمینه کارآفرینی در اروپا

توان بالقوه فناوری دیجیتال در زمینه کارآفرینی در اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فرصتهای دیجیتال برای شرکتهای کوچک و متوسط، گنجینه ای است که در اروپا کمتر شناخته شده است.

فرصتهای دیجیتال برای شرکتهای کوچک و متوسط، گنجینه ای است که در اروپا کمتر شناخته شده است. در گزارش برنامه «دنیای تجارت» به بررسی فرصتهای دیجیتال برای شرکتهای کوچک و متوسط در استونی پرداخته ایم و نزد شرکت «فورتومو» رفته ایم. این شرکت امکان پرداخت هزینه خریدهای اینترنتی را بدون استفاده از کارت بانکی فراهم کرده است.

استونی، کشوری است که دارای بیشترین میزان اتصال به اینترنت در اروپاست. این در حالی است که به طور کلی شرکتهای کوچک و متوسط اروپایی در زمینه فناوری دیجیتال عقب افتاده اند. در دانشگاه فناوری شهر تالین با میک واینیک، کارشناس توسعه دیجیتال در این مورد گفتگو کردیم.

میک واینیک، کارشناس توسعه دیجیتال دولت استونی می گوید: «تنها دو درصد شرکتهای اروپایی از جهان دیجیتال بهره می گیرند و بسیاری از آنها هیچ کاری انجام نمی دهند. به وضوح ما از بلندپروازی های خودمان و همچنین آمریکا عقب افتاده ایم.»

فرصتهای دیجیتال بی شماری وجود دارند. شرکت فورتومو در شهر تارتو از این فرصتها بهره گرفته است. چهار سال پیش شما را در اولین رشته برنامه جهان تجارت با این شرکت آشنا کردیم

این شرکت که در سال ۲۰۰۷ توسط فارغ التحصیلان جوان تاسیس شد، به یکی از افتخارات ملی کشور کوچک استونی تبدیل شده است و به همین دلیل یکی از تمبرهای منتشرشده برای صدمین سالگرد پیدایش این کشور مجاور دریای بالتیک به این شرکت اختصاص یافته است.

سیستم پرداخت ساخته شده توسط این شرکت به کاربران تلفن های همراه هوشمند اجازه می دهد که خریدهای اینترنتی خود را بدون کارت بانکی انجام دهند. هزینه خرید کاربران به وسیله شرکت ارائه کننده خدمات تلفن همراه پرداخت می شود. این راه حل در کشورهای در حال توسعه با استقبال زیادی مواجه شده است.

مارتین کوپل، مدیر عامل شرکت فورتومو می گوید: «از سال ۲۰۱۲ ما کسب و کارمان را به ۲۵ بازار جدید دیگر گسترش دادیم و خدمات ما در ۹۵ کشور و برای سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفر قابل دسترسی است. نظام پرداختی ما توسط بزرگترین شرکتهای تجاری دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرد.»

شرکتهای تولید کننده بازی های دیجیتال از مشتریان اولیه شرکت فورتومو بودند و اینک شرکتهایی همچون گوگل، مایکروسافت، سونی و غیره نیز به آنها پیوسته اند. این شرکت استونیایی برای پاسخگویی به میزان بالای تقاضا باید بی وقفه دست به استخدام نیروی کار می زد.

مارتین کوپل در این مورد می گوید: «درآمد فورتومو سالانه ۵۰ درصد افزایش می یابد. ما سه برابر میزان سال ۲۰۱۲ در حال جذب نیرو هستیم و به این ترتیب دفاتری در هند، چین، سنگاپور و ویتنام تاسیس کرده ایم.»

این شرکت اینک ۷۰ کارمند دارد. هدف آن پنج برابر کردن درآمد خود ظرف سه سال آینده است تا بتواند نیروی کار خود را تا سال ۲۰۲۰ دو برابر کند.

Free market report: carrier billing in Central & Eastern Europe https://t.co/DpZn3vjgq5

— Fortumo (@fortumo) March 17, 2016

استفاده از فناوری های دیجیتال تنها منحصر به کارآفرینان این عرصه نمی شود. این فناوری ها می توانند به عنوان مثال برای شرکتهای عادی امکان بهبود مدیریت زمان را فراهم کنند و به این ترتیب از نیرو و هزینه های صرفه جویی شده برای سرمایه گذاری در امر توسعه و تنوع بخشی به کسب و کارشان استفاده کنند.

با این حال سئوال اینجاست که توان بالقوه فناوری دیجیتال در زمینه کارآفرینی به چه میزان است؟

میک واینیک در پاسخ به این پرسش می گوید: «با رسیدن تمام کشورهای اروپایی به شرایط فعلی آمریکا می توان بیش از یک میلیون شغل ایجاد کرد. تنها کارآفرینی نمی شود بلکه شغل هایی ایجاد می شود که ارزش و رضایت بیشتری پدید می آورند.»

به گفته میک واینیک یک شرکت کوچک و متوسط عادی که با فرصتهای دیجیتال آشنایی ندارد برای بهره مند شدن از این فرصتها باید به شرکتهای نوظهور فعال در عرصه فناوریهای دیجیتال مراجعه کند.

میک واینیک در مورد این راه حل می گوید: «به احتمال زیاد در آنجا شرکت نوظهوری وجود دارد که انجام برخی از امور دیجیتال را برعهده گرفته است. باید آنها را بیابید و از آنها یاد بگیرید. هر شرکت نوظهوری در هر جا می تواند مفید باشد اما من نوع استونیایی آن را توصیه می کنم.»

لینکهای مفید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین دوره جایزه رهبران و پیشگامان اروپایی برگزیدگان خود را شناخت

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند