نخستین دوره جایزه رهبران و پیشگامان اروپایی برگزیدگان خود را شناخت

جایزه کارآفرین سال اروپا به بویان اسلت، مبتکر هلندی تعلق گرفت.
جایزه کارآفرین سال اروپا به بویان اسلت، مبتکر هلندی تعلق گرفت.
Copyright 
نگارش از Mehrdad Sadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه به دلیل تلاش برای ایجاد تغییرات مثبت و حرکت در جهت تقویت ارزش های حاکم بر اتحادیه اروپا مستحق دریافت جایزه «رهبر سال اروپا» شناخته شد.

آگهی

 امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در نخستین دوره اعطای جایزه رهبران و پیشگامان اروپایی موسوم به European Leadership Awards به عنوان «رهبر سال اروپا» برگزیده شد.

این جایزه به دلیل تلاش های آقای ماکرون برای ایجاد تغییرات مثبت و حرکت در جهت تقویت ارزش های حاکم بر اتحادیه اروپا طی مراسمی به فیلیپ لگلیز کوستا، سفیر فرانسه در اتحادیه اروپا اهدا شد. این در حالیست که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و مارگارت وشتاگر، کمیسر اروپا در بخش سیاست های رقابتی نیز از دیگر نامزدهای دریافت جایزه در این بخش (رهبر سال اروپا) بودند.

مراسم اهدای جوایز به پیشگامان اروپایی روز چهارشنبه بیست وسوم مه ۲۰۱۸/ دوم خرداد ۱۳۹۷ در کاخ اگمونت شهر بروکسل برگزار شد.

در جریان این رویداد مهم اروپایی که به عنوان ابتکاری نو، به صورت مشترک از سوی یورونیوز و اجلاس اروپایی کسب و کار (European Business Summit) تدارک دیده شده بود به غیر از جایزه «رهبر سال اروپا»، برگزیدگان چهار بخش مختلف دیگر جوایز ارزشمند «پیشگامان اروپایی» را دریافت کردند. این چهار بخش عبارت بودند از :

  •  مدیر عامل سال اروپا.

  •  کارآفرین سال اروپا.

  •  مبتکر سال اروپا.

  •  شخصیت سال اروپا.

جدا از بخش های یاد شده یک جایزه ویژه نیز به مناسبت تقدیر از کارهای تحقیقی «دافنه کاروانا گالیزیا»، خبرنگار فقید مالتی و تلاش های افشاگرانه وی بر ضد فساد به خانواده اش اهدا شد. این جایزه را «اندرو» و «ماتیو»، فرزندان دافنه کاروانا گالیزیا از دستان آنتونیو تایانی، رئیس پارلمان اروپا دریافت کردند.

خانم گالیزیا که شانزدهم اکتبر ۲۰۱۷ در کشورش به قتل رسید اسنادی را دربارۀ فساد مالی و پولشویی در این جزیرۀ مدیترانه‌ای جمع آوری و گزارش‌هایی روشنگرانه در ارتباط با رسوایی مشهور به «اسناد پاناما» منتشر کرده بود.

بیشتر بخوانید:

خبرنگاران اروپا تحقیقات روزنامه‌نگار کشته شده مالتی را ادامه می‌دهند

دافنه کاروانا گالیزیا، خبرنگار فقید مالتی

مدیر عامل سال اروپا

در بخش مدیر عامل اجرایی سال اروپا جایزه پیشگامان اروپایی به ادیتا کوشیک، کار آفرین زن لهستانی تعلق گرفت که با طراحی و مدیریت پروژه های اجرایی در زمینه فن آوری اطلاعات بیش از ۳۰ جایزه ملی و بین المللی را دریافت کرده است.

ادیتا کوشیک همچنین بیش از دوازده مقاله معتبر در زمینه توسعه سیستم های اطلاعاتی و مدیریت سازمانی منتشر کرده است. او در سال ۲۰۱۴ بنا به احساس ضرورت پس از نگرانی از وضعیت جسمانی مادربزرگ بیمارش اقدام به تاسیس موسسه SiDLY کرد. این موسسه به عنوان مروج و توسعه دهنده پزشکی تله ماتیک در لهستان و اروپا شناخته شده است.

ادیتا کوشیک، مدیر عامل سال اروپا

دستبند تله مدیکال محصولی است که توسط ادیتا کوشیک در غالب پروژه های تحقیقاتی و اجرایی در موسسه SiDLY طراحی شده است. این دستبند اینک در بسیاری از کلینیک ها و بیمارستان های اروپایی مورد استفاده قرار می گیرد.

در این بخش دو نامزد دیگر برای دریافت جایزه وجود داشتند:

  • آنا بوتین، مدیر عامل Banco Santander، بزرگترین بانک اسپانیایی که پس از مرگ پدرش عهده دار مسئولیت این موسسه عظیم مالی شد. مهارت و توانایی مثال زدنی خانم بوتین سبب شده است که بانک سانتادور اینک حدود دویست هزار کارمند و ۱۳۱ میلیون مشتری در جهان داشته باشد.
  • لیزا لانگ، طراح مد از آلمان و بنیانگذاراستارت‌آپ الکتروکوتور (ElektroCouture) دیگر نامزد دریافت جایزه در بخش مدیر عامل اجرایی سال اروپا بود. شرکت نوپای تاسیس شده در سال ۲۰۱۴ توسط خانم لانگ بواسطه استفاده از فناوری الکترونیک و دیجیتال در طراحی لباس به شهرت رسید و به سرعت توسعه پیدا کرد. این شرکت پس از آن مورد توجه بسیاری از طراحان مد و برندهای معروف در جهان قرار گرفت.

کارآفرین سال اروپا

جایزه کارآفرین سال اروپا به بویان اسلت، مبتکر هلندی تعلق گرفت. او در سال ۲۰۱۳ در حالیکه تنها بیست سال داشت با رها کردن کلاس های دوره مهندسی هوا-فضا اقدام به طرحی یک سیستم نوین برای پاکسازی اقیانوس کرد. این سیستم به نحوی طراحی شده است که به جمع آوری توده های پلاستیکی در اقیانوس ها سرعت می بخشید. نمونه اولیه این سیستم در سال ۲۰۱۶ راه اندازی شد و بویان اسلت اینک در حال راه اندازی نخستین نمونه عملیاتی در مقیاس کامل است که اواسط سال جاری میلادی به بهره برداری خواهد رسید.

آقای اسلت پیش از این نیز بالاترین جایزه محیط زیستی سازمان ملل متحد را به خود اختصاص داده بود.

آنتونیو لوچنا دی فاریا از پرتغال و سباستین سیمیاتکوفسکی از سوئد دو نامزد دیگر دریافت جایزه در این بخش بودند.

  • آنتونیو لوچنا دی فاریا مبتکر و بنیانگذار ده ها شرکت بزرگ در زمینه ارائه خدمات متنوع مالی است. او همچنین با راه اندازی چندین استارت آپ و شرکت نوپای شتاب دهنده ایده هایی نو در زمینه انرژی های تجدید پذیر در اختیار کارفرمایان پرتغالی و برزیلی گذاشته و آنها را در راه مقابله با چالش های شهرنشینی یاری کرده است.

  • سباستین سیمیاتکوفسکی سال ۲۰۰۵ در سن بیست و سه سالگی در حالیکه هیچ تجربه ای در زمینه فعالیت بانکی نداشت سامانه پرداخت آنلاین Klarna را به صورت مشترک راه اندازی کرد. دوازده سال پس از آن، اینک بیش از شصت میلیون مشتری از این سامانه برای خرید کالا و خدمات از هفتاد هزار تاجر و فروشنده در هفده کشور جهان استفاده می کنند. شرکت Klarna پس از دریافت یک گواهینامه بانکی به یکی از بزرگترین بانکهای اروپا تبدیل شده است.

مبتکر سال اروپا

جایزه مبتکر سال اروپا به کریستیان ایمرا از مجارستان تعلق گرفت. ایمرا بنیانگذار و مدیر عامل موسسه «ایوا» EVA است، شرکتی که اقدام به طراحی عینک های مجهز به هوش مصنوعی برای کمک به بهبود زندگی اجتماعی و فعالیت های روزمره افراد کم بینا کرده است.

جایزه مبتکر سال اروپا به کریستیان ایمرا از مجارستان تعلق گرفت

در این بخش دو نامزد دیگر نیز وجود داشتند:

- مکس و الن محمدی دو برادر ایرانی ساکن سوئد، مبتکر تکنولوژی «هارت استرینگز» Heartstrings و بنیانگذار موسسه «هیپوگریف ای بی» Hippogriff AB که برای ابداع فن آوری تشخیص زودهنگام بیماری های قلبی نامزد دریافت این جایزه شده بودند. این فنآوری با استفاده از هوش مصنوعی کارایی فوق العاده ای برای تشخیص بیماری های قلبی از خود نشان داده و در آزمایش های بالینی بر روی بیش از هفتصد بیمار نتایج مثبتی به همراه داشته است. استفاده از این تکنولوژی پنجاه برابر ارزان تر از روش های معمول است و ده برابر سریعتر از نمونه های رایج بیماری را تشخیص می دهد.

آگهی

- آنیبال اولرو، استاد روباتیک دانشگاه و مشاور علمی مرکز فن آوری های پیشرفته هوا فضای سویا «کاتک» CATEC به جهت نقش موثر در اجرای پروژه طراحی پهپاد عیب یاب در تاسیسات صنعتی برای دریافت این جایزه نامزد شده بود. او اخیرا جایزه «رادار» برای بهترین ابداع و ابتکار سال در اروپا را نیز برای این پروژه دریافت کرده بود.

بیشتر بخوانید:

جایزه «رادار» برای پهپاد عیب یاب در تاسیسات بخش انرژی

شخصیت سال اروپا

فلوریان بادیتا به عنوان برنده جایزه «شخصیت سال اروپا» برگزیده شد. این جوان رومانیایی بنیانگذار گروه مدنی Corruption Kills است که پس از آتش سوزی مرگبار سال ۲۰۱۵ در یک کلوپ شبانه و مرگ دست کم ۶۴ نفر اقدامات گسترده ای را در راه مبارزه با فساد انجام داده است. این جوان بیست و نه ساله همچنین در برملا کردن موارد متعدد فساد مالی و اختلاس در کشورش نقش به سزائی را ایفا کرده است. او همچنین به تازگی از سوی مجله فوربس در فهرست سی فرد زیر سی سال تاثیر گذار در حوزه حقوق و سیاست اروپا جای گرفته است.

آگهی

دیگر نامزدهای این بخش:

  • آندرئاس فکته گیور، جوان بیست و شش ساله از کشور مجارستان به دلیل تاسیس یک حزب سیاسی جدید و تاثیر گذاری بر دولت جهت اعلام انصراف از نامزدی برای میزبانی بازیهای المپیک ۲۰۲۴ نامزد دریافت جایزه «شخصیت سال اروپا» بود.

  •  باربارا نواسکا از کشور لهستان دیگر نامزد دریافت این جایزه بود. این سیاستمدار و فعال زن لهستانی نقشی موثر در برگایی تظاهرات گسترده بر ضد طرح ممنوعیت بدون استثنای سقط جنین داشت که دولت لهستان آنرا پیشنهاد کرده بود.

دست آوردهای ارزشمند در زمینه سیاست، اقتصاد، کسب و کار، کارآفرینی و نوآوری ملاک اصلی انتخاب شخصیت های برجسته و تاثیرگذار در رشد و شکوفایی ارزش های اروپایی عنوان شده بود.

برگزیدگان همگی از نخبگان و استعداد های بالقوه این قاره بودند که به دلیل تعهد، نوآوری، مهارت های بالا و نیز نقش مهمی که در بارور ساختن ارزشها و تغییر جوامع اروپایی ایفا کردند برای دریافت این جایزه نامزد شده بودند.

یورونیوز و اجلاس اروپایی کسب و کار پیشتر با انجام فراخوانی از ساکنان ۱۷۰ کشور و منطقه اروپایی دعوت کرده بود تا با شرکت در یک پویش اینترنتی در انتخاب نامزدهای پنج بخش مختلف این جایزه مشارکت کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جایزه «رادار» برای پهپاد عیب یاب در تاسیسات بخش انرژی

جایزه «رجیواستارز» کمیسیون اروپا به چه پروژه هایی اختصاص یافت؟

گسترش کارآفرینی و مشاغل سبز در اتحادیه اروپا