Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افزایش ارزش ین و آشفتگی شدید در بازار بورس توکیو

افزایش ارزش ین و آشفتگی شدید در بازار بورس توکیو
Copyright 
نگارش از Soroush Alavi
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بازار بورس توکیو روز جمعه در حالی به کار خود پایان داد که افت ۴.۸۴ درصدی ارزش سهام، در این بازار آشفتگی شدیدی ایجاد کرد. این بازار بورس که با نام

آگهی

بازار بورس توکیو روز جمعه در حالی به کار خود پایان داد که افت ۴.۸۴ درصدی ارزش سهام، در این بازار آشفتگی شدیدی ایجاد کرد. این بازار بورس که با نام نیکی ۲۲۵ شناخته می شود در طول یک هفته متحمل افت شدیدی معادل ۱۱.۱۰ درصد شده است. افزایش ارزش ین واحد پولی ژاپن در برابر دلار آمریکا منشاء این اختلال عنوان شده است.

تارو آسو، وزیر دارایی ژاپن در این رابطه گفت: «نوسان شدید ارزش سهام برای ما قابل قبول نیست. ما در بازار شاهد نقل و انتقالات غافلگیرکننده هستیم. دولت ژاپن به دقت وضعیت را زیر نظر دارد و در صورت ضرورت پاسخ مناسبی در نظر خواهد گرفت.»

سیاستگذاران بانک مرکزی ژاپن به ریاست هاروهیکو کورودا در اواخر ماه ژانویه سال جاری ضمن ایجاد تحول در سیاست پولی این نهاد نرخ بهره سپرده بانک مرکزی را به منفی ۰.۱ درصد تنزل دادند. افزایش ارزش ین در برابر دلار آمریکا یکی از تبعات اجرای این سیاست بوده است. هدف اصلی بانک مرکزی ژاپن از اتخاذ چنین تصمیمی مبارزه موثرتر با تورم منفی و افزایش روند رشد اقتصادی کشور بوده است.

نیکلاس اسمیس، کارشناس شرکت «سی ال اس ای»، شرکت کارگزاری و متخصص انجام معاملات بورسی در این رابطه گفت: «با اتخاذ رویه ای غافلگیرانه بانک مرکزی ژاپن نرخ بهره سپرده خود را منفی کرد. بهترین راه اینست که برای آقای کورودا، رییس این نهاد بلیط هواپیما برای رفتن به تعطیلات به کنار دریا بگیریم و به او بگوییم که یک سالی در تعطیلات بماند.»

اقتصاد ژاپن سالهاست که با معضل تورم منفی درگیر است. تورم منفی روند خرج مصرف کنندگان را به امید ارزان تر شدن اجناس و خدمات به شدت پایین می آورد.

اکنون بالارفتن ارزش ین در برابر دلار آمریکا نیز مزید بر علت شده و تجارت خارجی و بخش صادرات این کشور را بیش از پیش تهدید می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگرانی اروپا از پیروزی احتمالی دونالد ترامپ؛ داستان زیان ۱۵۰ میلیارد یورویی چیست؟

کند شدن رشد دومین اقتصاد بزرگ جهان؛ سران حزب کمونیست چین سیاست‌های جدید تدوین می‌کنند

هزینه ساخت آپارتمان در کدام شهرهای اروپا سر به فلک می‌کشد؟