افزایش حجم صادرات نفت روسیه به قاره آسیا

افزایش حجم صادرات نفت روسیه به قاره آسیا
Copyright 
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه حجم صادرات نفت خود به آسیا را افزایش داده است. حجم صادرات نفت این کشور به قاره آسیا بین ماههای ژانویه تا نوامبر سال ۲۰۱۵ رشدی معادل ۲۲.۵۳ درصد

آگهی

روسیه حجم صادرات نفت خود به آسیا را افزایش داده است. حجم صادرات نفت این کشور به قاره آسیا بین ماههای ژانویه تا نوامبر سال ۲۰۱۵ رشدی معادل ۲۲.۵۳ درصد داشته که در این زمان از میزان صادرات عربستان سعودی بزرگترین صادرکننده نفت بالاتر است.

میزان فروش نفت این کشور به رقم ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسیده که نسبت به یک ساله گذشته ۲۳ درصد رشد دارد. با این روند سهم روسیه از بازار نفت آسیا از ۴.۷ درصد به رقم ۷.۳ درصد افزایش یافته و این کشور در ردیف پنجم بزرگترین کشورهای صادرکننده نفت به آسیا قرار گرفته است.

پس آغاز بحران اوکراین و به مرحله اجرا درآمدن تحریمهای اقتصادی کشورهای غربی علیه روسیه، این کشور سیاست گسترش معاملات نفتی خود با آسیا را در دستور کار قرار داد.

از سوی دیگر کاهش ارزش روبل واحد پولی روسیه در برابر دلار آمریکا هزینه تولید نفت را کاهش داده و واردات آنرا برای مشتریان روسیه مقرون به صرفه کرده است.

اکنون روسیه می تواند خطر بزرگی برای سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک باشد که برای حفظ سهم و نفوذ خود در بازار معاملات نفتی از کاهش حجم تولیدات خود سرباز می زند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نرخ تورم در حوزه پولی یورو «به‌طور غیرمنتظره» کاهش یافت

چرا شمار زنان شاغل و جویای کار در اروپا بیش از آمریکای شمالی است؟

رشد ۳۵ درصدی صادرات طی یک دهه؛ شکلاتی‌ترین کشور‌های اتحادیه اروپا کدامند؟