ورود یوان چین به سیستم «حقوق برداشت ویژه» صندوق بین المللی پول

ورود یوان چین به سیستم «حقوق برداشت ویژه» صندوق بین المللی پول
نگارش از Soroush Alavi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هیئت مدیره صندوق بین المللی پول روز دوشنبه یوان، واحد پولی چین را در لیست واحدهای پولی مرجع مربوط به ساز و کارهای حمایتی این نهاد قرار داده است. از

آگهی

هیئت مدیره صندوق بین المللی پول روز دوشنبه یوان، واحد پولی چین را در لیست واحدهای پولی مرجع مربوط به ساز و کارهای حمایتی این نهاد قرار داده است. از این پس علاوه بر دلار آمریکا، یورو، پوند و ین ژاپن یوان نیز شامل این مکانیسم موسوم به «حقوق برداشت ویژه» و یا همان اس دی آر «SDR» می شود.

کریستین لاگارد، رییس صندوق بین المللی پول این تصمیم نهاد تحت امرش را نتیجه اجرای برنامه های اصلاحی در سیستم پولی چین می داند، وی می گوید: «اضافه کردن یوان به سیستم (حقوق برداشت ویژه) تایید و به رسمیت شناختن اعمال اصلاحات مهم است که شامل باز شدن اقتصاد چین و تعیین اصول و چهارچوب مالی برای بازار است.»

کشورهای دارای حقوق برداشت ویژه عضو صندوق بین المللی پول می توانند از این واحدهای پولی برای حمایت از واحد پولی ملی و در راه تقویت سیاستهای پولی خود استفاده کنند.

علاوه بر ساز و کار حمایتی، اس دی آر، سیستمی برای احتساب نرخ بهره وامهای اعطایی این نهاد نیز شمرده می شود.

این تحول قدرتنمایی اقتصادی چین در برابر ایالات متحده آمریکا، برترین اقتصاد دنیا را افزایش می دهد.

در حال حاضر حدود ۲.۵ درصد نقل و انتقالات تجاری بازرگانی در دنیا با یوان چین، ۳ درصد با ین ژاپن، ۲۹ درصد با یورو و ۴۳ درصد با دلار آمریکا صورت می گیرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتهای ماه چند یورو ته جیب اروپایی‌ها باقی می‌ماند؟

«بزرگترین اعتراضات ضددولتی در تاریخ جمهوری چک» کلید خورد

سقوط ۹۴ درصدی کسری تجاری اتحادیه اروپا با روسیه؛ آمریکا، نروژ و الجزایر سهم گاز روسیه را گرفتند