Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

پروژه «مشارکت» اتحادیه اروپا، راهی برای استفاده از ایده ها و حمایتهای مالی بین المللی

پروژه «مشارکت» اتحادیه اروپا، راهی برای استفاده از ایده ها و حمایتهای مالی بین المللی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

برنامه این هفته اقتصاد واقعی در این باره است که چگونه باید از مشارکت و همکاریِ ملتها در سطح اتحادیه اروپا، به سمت همکاری دولتهای منطقه ای، شهرها،

برنامه این هفته اقتصاد واقعی در این باره است که چگونه باید از مشارکت و همکاریِ ملتها در سطح اتحادیه اروپا، به سمت همکاری دولتهای منطقه ای، شهرها، جوامع مدنی و همکاری برای توسعه کسب و کارها پیش رفت و اینکه چگونه می توان به هر فردی، احساسی از مشارکت در سرمایه گذاریها و تصمیم گیریهای سیاسی داد.

عملی شدن چنین برنامه ای در قالب پروژه «مشارکت» اتحادیه اروپا امکان پذیر است.
برای شرکت در این پروژه، کشورهای عضو اتحادیه اروپا ابتدا طرحی را تدوین می کنند تا بگویند می خواهند با استفاده از بودجه اتحادیه اروپا در چه زمینه ای سرمایه گذاری کنند. برای انجام این کار، آنها با نمایندگان مناطق مختلف و شهرها، جوامع مدنی و بخش خصوصی به گفتگو می پردازند. سپس کشورها یک توافقنامه همکاری را به همراه ایده های مدنظرشان به کمیسیون اروپا تسلیم می کنند. با این کار، قراردادی قانونی تهیه می شود و به تایید و تصویب می رسد. به این ترتیب تصمیمات سرمایه گذاری، به عملیاتی واقعی تبدیل شده و برای آنها تامین بودجه می شود.
این برنامه ها در چهارچوب قراردادهای همکاری، برای سرمایه گذاری در اواویت قرار می گیرند و می توانند در داخل یک کشور، میان چند کشور با یکدیگر، چند منطقه یا چند شهر به اجرا در آیند.

بازسازی شهر لیورپول به کمک پروژه «مشارکت»

شهر بندری لیورپول در قرنهای ۱۸ و ۱۹ میلادی، یک مرکز مهم تجاری محسوب می شد اما در اواسط قرن ۲۰ اسکله ها و فعالیتهای تولیدی و صنعتی این شهر به تدریج از رونق افتادند و اقتصاد لیورپول در زمان رکود اقتصادی دهه هفتاد میلادی بریتانیا به پایین ترین سطح رشد خود رسید.

طی سالهای اخیر، تصمیم گیرندگان در شهر لیورپول از فرصتهای مشارکت در سطح کلان استفاده کرده اند و پیرو این همکاریها، همکاریهای محلی بسیاری را نیز شکل داده اند. کارهایی که باعث رفع عقب ماندگی ها و رشد شهرشان شده است.

برای دهه ها، لیورپول متقاعد شده بود که روزهای باشکوه اقتصادی اش به گذشته تعلق دارد اما این شهر خود را بازسازی کرد و با اجرای پروژه هایی بلند پروازانه به کمک اهالی لیورپول و همکاری آنها، تغییرات عمیقی را بوجود آورد.

بزرگترین پروژه بازسازی طی ۲۵ سال گذشته در این شهر، توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی و بودجه عمومی به اجرا گذاشته شد. این پروژه ها به ساخت زیرساختهای اقتصادی برای رشد کسب و کار کمک کرد.

بودجه ای نزدیک به ۱۲ میلیارد یورو، از سوی صندوق توسعه مناطق اروپا و صندوق اجتماعی اروپا برای مدتی بیش از هفت سال به بریتانیا اختصاص داده شد که ۲۲۰ میلیون یورو از این مبلغ به شهر لیورپول اختصاص یافت.

مشارکت داوطلبانه مقامات محلی و کسب و کارهای کوچک در قالب برنامه «پی ال ای»، عامل اصلی پیش رفتن این پروژه ها در شهر لیورپول، گرد هم آمدن تمام فعالان کسب و کار، رهبران مدنی و نهادهای اقتصادی بود.

بندر لیورپول در قلب این استراتژی قرار داشت زیرا ایجاد اسکله ای جدید در اعماق آب، توانایی پذیرش بزرگترین کشتی ها از سراسر جهان را ممکن می سازد. این اسکله ساخته شد و انتظار می رود به این ترتیب این شهر به یک مرکز اقتصادی قوی جدید در شمال بریتانیا تبدیل شود.

در مرکز شهر بازسازی شده نیز، طرح هایی برای تحریک فعالیتها و رشد شرکتهای کوچک و متوسط به اجرا درآمد. به این ترتیب مجموعه ای از کسب و کارها برای جوانان خلق شد.

گفتگو با کورینا کرتسو، کمیسر اروپا در سیاستهای منطقه ای

یورونیوز: برای شروع معنی واقعی «مشارکت» را برای مردم عادی توضیح دهید.

کورینا کرتسو: به معنی همکاریِ همه است. زیرا ما نمی توانیم از بروکسل درباره نیازهای همه کشورها و مناطق تصمیم گیری کنیم. فکر می کنم این بسیار مهم است که با همدیگر همکاری کنیم زیرا اکنون ما در سالی هستیم که تمام پروژه ها و سرمایه گذاریها برای ۷ سال آینده طراحی و انتخاب و اجرای آنها آغاز شده اند.

یورونیوز: وضعیت اکنون نسبت به گذشته چه تفاوتهایی کرده است؟

کورینا کرتسو: بسیاری از کشورها از همان ابتدا مشکلات زیادی داشتند زیرا در واقع سیاستها بسیار پیچیده بودند. در سال گذشته در دوران برنامه ریزی پروژه ها، می ترسیدم که اعضای اتحادیه توجهی به جذب بودجه اتحادیه اروپا نداشته باشند. اگر تصمیم گیران آموزش ببینند و دور هم جمع شوند، این افراد در کنار فعالان کسب و کار و مقامات محلی می توانند بهترین برنامه ها را برای ۷ تا ۱۰ سال آینده منطقه شان طراحی کنند.

یورونیوز: فکر می کنید مناطقی که عقب مانده اند، آیا باید خودشان را سرزنش کنند یا اینکه مقصر ما بودیم که به آنها به اندازه کافی توجه نکردیم؟

کورینا کرتسو: ما مناطقی داریم که در آنها سرمایه گذاری زیادی انجام داده ایم با این وجود به عنوان نتیجه سرمایه گذاریها، هیچ نشانی از رشد اقتصادی و یا بهبود وضعیت اشتغال ندیدیم. هیچ منطقه اروپایی که از پول اروپا نفع نبرده باشد، وجود ندارد. من به هلند، آلمان یا فرانسه رفته ام. به عنوان مثال من در برلین بودم و بسیار افتخار کردم وقتی دیدم آنها چگونه موضوع پناهندگان را مدیریت می کنند. من در حومه شهر و در مناطق بازسازی شده شهری بودم. همچنین در پاریس بودم. بنابراین همه اعضای اتحادیه را تشویق می کنم که از بودجه اتحادیه برای پروژه هایشان استفاده کنند.

یورونیوز: آیا موضوعی هست که بخواهید درباره آن بگویید بله، باید به این شیوه همکاری کنید و راه دیگری که بگویید نه، نباید این کار را انجام دهید؟

کورینا کرتسو: چیزهایی هستند که من به مدیران مناطق در دولتهای عضو می گویم. اینکه نمی خواهم چیزی به قوانین اضافه کنم، حتی اگر مهم باشند و به شما در چگونگی کنترل پول این پروژه ها کمک کنند. زیرا قوانین در جای خود به اندازه کافی پیچیده هستند. دیگر اینکه خوب نیست که شما نیز شرایطی را در سطح ملی به این پروژه ها اضافه کنید. نمی خواهم شرکتی را در ابعاد کوچک یا متوسط ببینم که کار در آنها متوقف شده زیرا روند اجرای کار بسیار پیچیده، بیش از حد طولانی و یا بیش از حد بوروکراتیک بوده است. مردم بخوبی می دانند چگونه باید کار کنند و برای آن، چه کارهایی لازم نیست. بنابراین می خواهم از همه آنها دعوت کنم که به همراه ایده هایشان جلو بیایند زیرا سال آینده ما بر این موضوع کار خواهیم کرد که چگونه این سیاست، پس از سال ۲۰۲۰ میلادی نیز عملی شود و باید از گذشته چه درسهایی گرفت.

یورونیوز: ما درباره پول زیادی صحبت می کنیم. مدیریت این پول برعهده کیست و چگونه بر آن نظارت می کنید؟

کورینا کرتسو: ابتدا اینکه بیشتر تکیه ما روی مقامات ملی است. علاوه بر این، ما ناظرانی در سطح کمیسیون اروپا نیز داریم و در مقابل تقلبها هیچ گذشتی نخواهیم داشت. فکر می کنم این خیلی مهم است که ما در محیطی با شفافیت بین المللی کار کنیم و البته کشورها نیز باید با آن موافق باشند.

یورونیوز: هنگامیکه از یک سو به برنامه مشارکت می نگرید و از سوی دیگر به سرمایه گذارانی که جذب برنامه یونکر شده اند، آیا تضادی نمی بینید؟

کورینا کرتسو: نه نه. به پول ما، پول برنامه مشارکت دست نمی زنند. این یک برنامه بزرگ است و پول سرمایه گذاری در بانکها برای آن کافی نیست. می توانیم درباره ترکیبی از وجوه فکر کنیم اما هیچ تضادی وجود ندارد و می توان دست در دست یکدیگر کار کرد.

نشست پرتغال برای تبادل نظر در موضوع بحران پناهندگان

در قالب برنامه مشارکت، هنگامی که یک ایده و یا یک استراتژی در اجرا موفق شود، آن شیوه در دیگر شهرها، مناطق و حتی دیگر کشورها به اشتراک گذاشته می شود زیرا ممکن است این توانایی را داشته باشد تا موفقیتی دیگر را در مواجه با چالشهای امروز بیافریند.

برنامه ای موسوم به اوربکت (URBACT) توسط اتحادیه اروپا راه اندازی شده است که به شهرهای درگیر با موضوع مهاجرت کمک می کند تا به اشتراک گذاری فعالیتها و بهبود سیاستهای شهری بپردازند. اولین نشست در این راستا در کشور پرتغال و در شهر امادورا برگزار شده است.

برنامه اوربکت، ابزاری برای داشتن سیاستی منسجم و استفاده از همکاریهای مالی صندوق توسعه منطقه ای اروپا است. ۲۸ کشور اتحادیه اروپا، به همراه نروژ و سوئیس عضو این برنامه هستند و این برنامه طی سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ میلادی بودجه ای ۹۶.۳ میلیون یورویی را به خود اختصاص داده است.

اجرای برنامه اوربکت از سال ۲۰۰۶ میلادی تا کنون یعنی از زمان آغاز اجرای آن بویژه در افزایش پویایی، اشتغال جوانان و فناوریهای سبز نتایج امیدبخشی به همراه داشته است. امروزه بحران مهاجران نیز از موضوعاتی است که بنا بر ضرورت، در دستور کار مجریان این برنامه قرار گرفته است.

امسال بیش از نیم میلیون نفر از مسیر دریای مدیترانه وارد اروپا شده اند. تنها در سه ماهه آوریل تا ژوئن، بیش از ۲۱۳ هزار پناهجو درخواست پذیرش پناهندگی در اتحادیه اروپا داده اند؛ وضعیتی که برای مدیریت آن به منابع مالی، سیاستگذاری و سازماندهی نیاز است.

حدود ۷۰٪ از جمعیت اتحادیه اروپا در مناطق شهری زندگی می کنند. آنها عوامل اصلی رشد ملی هستند و همزمان، با مشکلاتی همچون نابرابری و محرومیت نیز روبرو هستند. به همین دلیل شهرها بیش از دیگر نقاط، از برنامه اوربکت بهره مند می شوند.

کشورهای مختلف شرکت کننده در پروژه «مشارکت» اتحادیه اروپا:
http://ec.europa.eu/contracts_grants/agreements/index_en.htm
http://www.keycities.co.uk/sites/default/files/publications/15-02-20-European-Commission-Funding-Briefing-Note.pdf

اطلاعات درباره شهرهایی که بیشترین مهاجر در بدو ورود به اروپا وارد آنها می شوند:
http://www.unhcr.fr/560e8671c.html

http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/Asylum_quarterly_report

http://urbact.eu/

اطلاعات درباره بازسازی شهر لیورپول:
http://www.liverpoollep.org/
http://europeanfundingnetwork.eu/news/

More projects are needed using EU_Regional</a> funds for integrating migrants says <a href="https://twitter.com/CorinaCretuEU">CorinaCretuEU in #realeconomyeuronews</a> episode on 10/11</p>&mdash; Maithreyi (maithreyi_s) 5 Novembre 2015

#realeconomy team in #lisbon filming #arrivalcitiesURBACT</a> <a href="https://twitter.com/maithreyi_s">maithreyi_spic.twitter.com/C49a6EoavQ

— Monica Pinna (@_MonicaPinna) 29 Octobre 2015

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران یونان؛ چالش ها و راه حل های دولت برای ثبات و رشد اقتصادی

بنگاه‌های تجاری، برندگان تقویت طرح صندوق سرمایه‌گذاری راهبردی اروپا؟

تحولات فناوری و اقتصاد دیجیتال؛ آیا ربات‌ها بهره‌وری را افزایش خواهند داد؟