Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

واکنش بازار به احتمال کاهش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا

واکنش بازار به احتمال کاهش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ماریو دراگی، رییس بانک مرکزی اروپا از احتمال کاهش نرخ بهره این نهاد در نشست آینده خبر داد. وی همچنین گفت که بانک مرکزی اروپا برای کنترل نرخ تورم و

آگهی

ماریو دراگی، رییس بانک مرکزی اروپا از احتمال کاهش نرخ بهره این نهاد در نشست آینده خبر داد. وی همچنین گفت که بانک مرکزی اروپا برای کنترل نرخ تورم و تقویت اوضاع اقتصادی منطقه پولی یورو آماده است از تمام اهرمهای سیاست پولی خود استفاده کند.

اظهارات آقای دراگی باعث شده که ارزش یورو در عرض یک روز، نسبت به دلار آمریکا کاهش بیابد. سیاستگذاران بانک مرکزی اروپا در پایان نشست خود که پنجشنبه گذشته در مالت برگزار شد، اعلام کردند که در جلسه بعدی خود در ماه دسامبر، درباره ایجاد تغییر و تحول در سیاستهای پولی این نهاد تصمیم خواهند گرفت.

پس از اظهارات اقای دراگی ارزش یورو بطور چشمگیری در مقابل دلار آمریکا افت کرد. از سوی دیگر تصمیم بانک مرکزی چین مبنی بر کاهش نرخ بهره این نهاد هم سبب شد قیمت یورو در عرض یک روز به شکل بی سابقه ای، طی ۹ ماه گذشته پایین بیاید و روز جمعه گذشته قیمتش ۲.۳ درصد کاهش یافت.

تغییرات قیمت یورو اما سبب وزیدن نسیمی از امید در بازارهای بورس اروپا شد: شاخص سهام “داکس” در بازار بورس فرانکفورت ۵.۶۹ درصد و شاخص سهام بازار بورس فرانسه هم ۵.۳۲ درصد افزایش نشان دادند.

برای اینکه بیشتر بدانیم با نورالدین الحموری، کارشناس بازارهای مالی در ابوظبی گفتگو می کنیم.

یورنیوز: تازه ترین گفته های ماریو دراگی در پایان هفته پیش باعث تقویت بازارهای اروپا شد؟ این بهبود وضع بازار تا چه زمانی ادامه خواهد یافت؟ تصمیم اخیر بانک مرکزی چین چه پیامدهایی خواهد داشت؟

نورالدین الحموری: «مثل همیشه بازار نسبت به اتفاقاتی که در آینده درباره اقدامات محرکه مالی بانک مرکزی اروپا رخ خواهد داد، عکس العمل نشان داده است، فارغ از اینکه این اقدامات کاهش نرخ سپرده باشد یا افزایش برنامه خرید ماهانه اوراق قرضه دولتی. مهمترین نکته این است که بانک مرکزی اروپا هفته گذشته هیچ تصمیمی نگرفته است. به این معنی است که قیمتگذاری ها در بازار براساس برآوردهای آینده است و نه حقایقی که در زمان حال رخ می دهد. این مسئله باعث می شود که نسبت به آخرین واکنشهای بازارهای جهانی نگران شویم. بویژه که در سه ماهه سوم سال وضع بازارهای جهانی خوب نبود و پیش بینی ها برای سه ماهه چهارم هم چندان مطلوب نیست. تصمیم بانک مرکزی چین مبنی بر کاهش نرخ بهره اصلی این نهاد، سبب تقویت بازارهای آسیا شد و افزایش یک درصدی ارزش سهام در بازارهای بورس چین را در اول هفته بدنبال داشت.

یورونیوز: پس از افت شدیدی که مشاهده کردیم وضعیت آینده یورو را چه پیش بینی می کنید؟ آیا این افت بر تجارت ارز در خاورمیانه تأثیر خواهد گذاشت؟

نورالدین الحموری: «در خاورمیانه ما همزمان با کنفرانس خبری ماریو دراگی شاهد افزایش چشمگیر حجم فروش یورو بودیم. زمانی که رئیس بانک مرکزی اروپا از احتمال کاهش نرخ بهره این نهاد سخن می گفت حجم معاملات یورو بطور چشمگیری بالا رفت. با این حال، باید توجه کنیم که اتفاقی که هفته گذشته پس از نشست بانک مرکزی اروپا رخ داد، ممکن است شبیه همان چیزی باشد که در در جلسه سپتامبر گذشته شاهدش بودیم. ان موقع بانک مرکزی اروپا خبر از اقداماتی داد که قرار بود طی نشست بعدی این بانک اتخاذ شود. و آن موقع هم قمیت یورو اول سقوط کرد و بعد بهبود یافت. اما آنچه بیش از همه مهم است این است که طی این هفته منتظر انتشار داده ها و آمار جدید از ایالات متحده و از سوی فدرال رزرو هستیم که احیانا به دلار آمریکا کمک می کند و در مقابل هم قیمت یورو دوباره به ثبات می رسد.»

بازار جهانی ابوظبی

در قلب ابوظبی بازار جدیدی برای معاملات ارزی گشایش یافته است. این پروژه بخشی از برنامه دولت برای تنوع بخشیدن به نهادهای اقتصادی و تأسیس نهادهای جدید اقتصادی خارج از حوزه نفت است.

از سوی دیگر ابوظبی بدلیل موقعیت استراتژیکش می تواند فضای بین توکیو و لندن را پر کند. در تجارت جهانی که تمام روز جریان دارد این مرکز جدید می تواند فاصله زمانی بین این دو شهر مهم را پرکند.

بازار جهانی ابوظبی در جزیره الماریه در فاصله ۱۳۰ کیلومتری مرکز مالی بین المللی دوبی قرار دارد.

هدف از تاسیس این مرکز، ایجاد یک منطقه آزاد تجاری با مدیریت و سیستم قضایی مستقل و یک نظام مالیاتی خاص، برای جذب بانک ها و شرکت ها از سراسر جهان است. ریچارد تنگ، رییس اداره نظارت بازار بورس سنگاپور، مدیر اجرایی بازار جهانی در ابوظبی خواهد بود. و احمد علی الصایق هم مدیریت آن را بر عهده دارد.

بازار جدید جهانی ابوظبی باید در مقابل رقبایش از هویت خود دفاع کند. نزدیکترین رقیب این بازار مرکز مالی بین المللی دوبی است. احمد الصایق، مدیر بازار جهانی ابوظبی معتقد است که دو بازار مکمل یکدیگر هستند و می توانند با هم کار کنند، درست شبیه دو بازار سنگاپور و هنگ کنگ.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۲۰۱۵ و چشم انداز بازارها برای سال آینده

وضعیت آشفته بازارهای سهام و نفت در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا

گمانه زنی درمورد قیمت نفت پس از نشست اوپک