گزارش ویژه یورونیوز از وضعیت بازار خودروی ایران

گزارش ویژه یورونیوز از وضعیت بازار خودروی ایران
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از صنعت نفت، خودروسازی بزرگترین صنعت ایران محسوب می شود. صنعت بزرگی که نیروی کار آن به رقم یک میلیون نفر می رسد. ایران، بزرگترین خودروساز

آگهی

پس از صنعت نفت، خودروسازی بزرگترین صنعت ایران محسوب می شود. صنعت بزرگی که نیروی کار آن به رقم یک میلیون نفر می رسد.

ایران، بزرگترین خودروساز خاورمیانه، پس از اعمال تحریمهای اقتصادی رشد صنعت اتومبیل سازی خود را دچار افت شدید دید. کیفیت پایین خودروهای ایرانی از دیگر عوامل مهم افت این بازار است.

با این وجود میزان تولید خودرو در سال ۱۳۹۳، به رقم یک میلیون ۱۰۰ هزار دستگاه رسیده است. پیش بینی می شود تا ۸ سال آینده میزان تولید خودرو در ایران روندی صعودی داشته باشد و به رقم بیش از ۲ میلیون دستگاه برسد.

اما تاثیر توافق هسته ای بین ایران و قدرتهای خارجی در وین بر بازار خودرو در ایران چیست؟ سعید لیلاز، تحلیلگر اقتصادی در تهران به یورونیوز گفت: «هیچ تاثیر فوری نمی گذارد، امکان تنوع بخشی را در تولیدات ما زیاد می کند، من می دانم که الآن شرکت ایران خودرو مذاکرات خیلی سازنده و گسترده ای را با پژو فرانسه پیش برده، شرکت های دیگر با رنو پیش بردند، ولی ما فقط محصولات جدید از این شرکت ها می توانیم بیاوریم .هیچکدام از این کشورها در ایران سرمایه گذاری جدید نخواهد کرد.»

پس از اعلام توافق وین، هیاتهای بزرگ سیاسی و اقتصادی اروپایی برای مذاکرات وارد ایران شدند. در این بین شرکتهای فرانسوی از جمله پژو و رنو که سابقه همکاری با ایران را دارند تلاش زیادی می کنند تا موقعیت خود را در این بازار تثبیت کنند.

هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو می گوید: «همانطور که می دانید ما با شرکت های رنو، پژو و سوزوکی همکاری می کنیم، اما قبلا هم اعلام کردم که در کنار اینها دنبال یک شریک قدر اروپایی جدا از کشور فرانسه را حتما به عنوان شریک چهارم انتخاب خواهیم کرد، اما همانطور که قبلا هم گفته ام فرش قرمز برای هیچ شرکتی پهن نخواهیم کرد.»

علیرغم تمایل شدید ایرانی ها برای خرید خودرو بویژه اتومبیلهای خارجی با قیمت بسیار بالا، بعد از توافق وین کاهش میزان تقاضا بر بازار سایه افکنده است. مردم در انتظار نتایج مثبت توافق هسته ای هستند و امیدوارند قیمت خودرو کاهش یابد. از همین روی، کمپین نخریدن خودروی صفر کیلومتر که به شکل گسترده ای در بین مردم در حال گسترش است ناشی از همین بار روانی است.

آرش راهبر، روزنامه نگار تخصصی خودرو در اینباره گفت: «این کمپین بعد از بروز رکود در بازار خودرو آمد و سوار بر این ماجرا شد نه اینکه کمپین خودش باعث ایجاد رکود شده باشد. در هر صورت چنین طرز تفکری در بین مردم وجود دارد اما فکر می کنم مهمترین نکته ای که در این فضا باید به آن اشاره کرد، اینکه خریداران عمده خودرو در ایران تمایلی به خرید ندارند.»

در حال حاضر بازار خودروی ایران دوران رکود خود را تجربه می کند. امری که موجب شده دولت ایران به تکاپو بیافتد و با اقدامات حمایتی و اعطای وام به تولیدکنندگان خودرو در صدد نجات این صنعت باشد. ایران امیدوار است با لغو کامل تحریمها صنعت خودروسازیش شکوفا شود.

جواد منتظری، همکار یورونیوز در تهران در گزارش خود می گوید: «علیرغم همه این چالشها، به نظر می رسد با برداشته شدن تحریمها و حمایتهای دولت روحانی، صنعت خودروی ایران به مسیر رشد خود بازخواهد گشت تا ایران علاوه بر بازاری بزرگ برای محصولات خارجی، در همکاری با شرکتهای معتبر خودروساز جهان، به تولید کننده ای مهم در منطقه تبدیل شود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نفوذ رکود به جمع گروه ۷؛ پس از آلمان، ژاپن و بریتانیا هم به رشد اقتصادی منفی دچار شدند

چرا پشتوانه طلا داشتن همچنان اهمیت دارد؟ کدام کشورها بیشترین ذخایر طلا را در اختیار دارند؟

کشاورزان خشمگین اروپا به چه معترض هستند و چه می‌خواهند؟