Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«دوشنبه سیاه» بازارهای سهام چین

«دوشنبه سیاه» بازارهای سهام چین
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بازارهای سهام چین روز دوشنبه سقوطی بی سابقه را طی ۸ سال گذشته تجربه کردند و شاخص اصلی بازار سهام شانگهای پس از کاهش ۱۱ درصدی در هفته گذشته در روز

آگهی

بازارهای سهام چین روز دوشنبه سقوطی بی سابقه را طی ۸ سال گذشته تجربه کردند و شاخص اصلی بازار سهام شانگهای پس از کاهش ۱۱ درصدی در هفته گذشته در روز دوشنبه شاهد افتی ۸.۵ درصدی بود. شاخص بازار سهام هنگ کنگ نیز ۵.۸ درصد افت کرد.

شاخص موسوم به کامپوزیت در شانگهای روز دوشنبه کل رشدی که از ماه مارس گذشته کسب کرده بود را از دست داد و به میزانی مشابه ماه فوریه گذشته رسید.

داده های اقتصادی منفی و نشانه هایی از فرار سرمایه از دلایل سقوط ارزش سهام در چین عنوان می شود.

در ماه ژوئیه رشد اقتصادی چین به ۶.۶ درصد کاهش پیدا کرده بود و اینک نیز در ماه اوت شاخص خرید مدیران (PMI) در چین بار دیگر کاهش یافته است.

به گفته تحلیلگران، سرمایه گذاران در چند روز گذشته و در پی انتشار داده های تولید خصوصی امیدوار بودند که بانک مرکزی چین و دولت این کشور اقداماتی جدی برای اطمینان بخشی به بازار انجام دهند اما دولت چین تنها به اعلام اعطای اجازه سرمایه گذاری در بخش سهام برای صندوق بازنشستگی این کشور اکتفا کرد.

دونا کووک، اقتصاددان ارشد چینی می گوید: «به شکل کلی تنها بازار سهام نیست که منشاء نگرانی است بلکه آنها با پیامدهایی روبرو هستند که ناشی از اقدامات اخیر برای وابسته کردن واحد پول به بازار است، امری که به تغییری در چارچوب سیاست مالی منجر شد. علاوه بر این بازار باید با داده های فرار سرمایه که احتمالا در ماه ژوئیه بالاتر رفته است، دست و پنجه نرم کند.»

اقتصاد چین در سالهای اخیر و برغم بحران اقتصادی جهانی آهنگ رشد سریعی را دنبال می کرد و از سلامت بالایی برخوردار بود اما اینک داده های اقتصادی، یکی پس از دیگری، از کند شدن رشد اقتصادی و فعالیتهای تولیدی در این کشور حکایت دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قیمت نفت به اوج خود در ۵۰ روز اخیر رسید؛ عوامل پشت پرده‌ای که به آن دامن می‌زنند؛ کدامند؟

بوکسور سنگین‌وزن اوکراینی با شکست حریف خود قهرمان بلامنازع دنیا شد؛ زلنسکی واکنش نشان داد

فروش زمینی به بزرگی یک شهر در نروژ به قیمت ۳۰۰ میلیون یورو؛ سوالبارد با «خزانه بذر روز قیامت» کجاست؟