Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

یونان در برزخ همه پرسی یکشنبه

یونان در برزخ همه پرسی یکشنبه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سه روز مانده به همه پرسی یونان، بحث و گفتگو میان حامیان پذیرش برنامه مالی گروه یورو و مخالفان داغ داغ است. آخرین نظرسنجی ها نشان می دهد طرفداران نه

آگهی

سه روز مانده به همه پرسی یونان، بحث و گفتگو میان حامیان پذیرش برنامه مالی گروه یورو و مخالفان داغ داغ است. آخرین نظرسنجی ها نشان می دهد طرفداران نه در این همه پرسی اکثریت را دارند.

تعبیر بسیاری از رای دهندگان درباره این همه پرسی به منزله ماندن و یا خروج از منطقه مالی یورو است. تعبیری که مورد قبول دولت یونان نیست.
دولت الکسیس سیپراس می گوید مخالفت با یکی از برنامه های مالی منطقه مالی یورو به معنای مخالفت با ارزشهای پیدایش اتحادیه اروپا و واحد پولی یورو نیست.

الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان در اینباره می گوید: “جهت گیریهای سیاسی ما همواره در راستای نزدیکی به اتحادیه اروپا است اما این بدان معنی نیست که ما اجازه برقراری و حفظ روابط دیپلماتیک با دیگر کشورهای جهان را نداشته باشیم. ما باید از لحاظ ژئوپلیتیک موقعیتمان را تقویت کنیم.”

یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی یونان که این روزها به ستاره سیاسی این کشور تبدیل شده است رسما نظر خود راجع به همه پرسی را عدم پذیرش برنامه ها دانسته و اعلام کرده است در صورت پذیرش این برنامه از سوی یونانیها از مقام خود استعفا خواهد کرد.

واروفاکیس چهارشنبه در وبلاگ شخصی اش توضیح داد که چرا “نه” در همه پرسی اهمیت دارد و باید عملی شود. او در مطلب خود توضیح داده است که نباید برنامه های گروه اروپا را پذیرفت چرا که این گروه حاضر نشده است تخفیفی در میزان بدهی ها قایل شود و طبقه محروم و مستضعف یونان نهایتا بار سنگین بازپرداخت بدهی ها را پرداخت خواهد کرد.

در آن سوی میدان گروه یورویی قرار دارد که چهارشنبه اعلام کرده است تا پیش برگزاری همه پرسی بر سر میز مذاکره با مقامات یونانی نخواهد نشست.

یرون دایسل بلوم، وزیر دارایی هلند، دراینباره می گوید: “ اگر یونانی ها مار نمی خواهند خوب دلیلی ندارد که در آنجا بمانیم. در این صورت دلیلی برای ارائه یک برنامه جدید هم نمی ماند. تنها سوالی که می ماند اینست که آیا یونان در منطقه مالی یورو خواهد ماند و یا نه؟”

حالا تمامی قاره سبز منتظرند تا ببینند نتیجه همه پرسی روز یکشنبه پنجم ژوییه چه خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرانسوی ها در حمایت از مردم یونان به خیابانها آمدند

هشدار بازرگانان یونان درباره عواقب تعطیلی بانکها در این کشور

پرتغال هم مثل یونان در گرفتاری است