هشدار بازرگانان یونان درباره عواقب تعطیلی بانکها در این کشور

هشدار بازرگانان یونان درباره عواقب تعطیلی بانکها در این کشور
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این روزها کمتر در بازارهای آتن، پایتخت یونان مشتری به چشم می خورد. مردم ترجیح می دهند تا حد امکان پولهایشان را حفظ کرده و تنها برای مایحتاج ضروری خرج

آگهی

این روزها کمتر در بازارهای آتن، پایتخت یونان مشتری به چشم می خورد. مردم ترجیح می دهند تا حد امکان پولهایشان را حفظ کرده و تنها برای مایحتاج ضروری خرج کنند.

به گفته رئیس اتاق بازرگانان آتن، درآمد خرده فروشان به استثنای بخش مواد غذایی تا ۹۰ درصد کاهش یافته است.

او می گوید: «یک کسب و کار با ۱۰ نیروی کار که در هفته گذشته هیچ درآمدی نداشته چگونه می تواند این وضعیت را اداره کند؟ سه راه وجود دارد: اخراج کارکنان، فرستادن آنها به مرخصی اجباری یا توقف پرداخت دستمزد آنها.»

تعطیلی بانکها باعث شده یونانی ها در مبادلات اقتصادی خود تنها پول نقد را بپذیرند. به این ترتیب به استثنای دارو و انرژی، بازار در دیگر بخش های اقتصادی راکد است.

مدیر یکی از بزرگترین کارخانه های تولید کیک و نانهای صنعتی با سابقه ۶۵ سال فعالیت می گوید که دیگر قادر به ادامه فعالیت نیست. در این کارخانه بیش از ۱۵۰ نیروی کار فعالیت دارند و روزانه ۷۵۰ هزار کیک تولید می کنند. تولیدات این کارخانه به ۴۰ کشور که عمدتا اروپایی هستند، صادر می شود.

مدیر کارخانه می گوید: «تمام بازار پول نقد می خواهد. در مقابل ارایه مواد اولیه به ما، پول نقد می خواهند و ما نیز در مقابل، از مشتریانمان پول نقد می خواهیم در غیراینصورت نمی توانیم تولیداتمان را به آنها بدهیم.»

واردات به این کشور تقریبا متوقف شده و بسیاری از کارفرمایان کارکنانشان را مجبور کرده اند به تعطیلات تابستانی بروند زیرا قادر نیستند دستمزدهایشان را بپردازند. با این شیوۀ مبادله، دیگر امکان پرداخت مالیات یا استفاده از خدمات اجتماعی نیز وجود نخواهد داشت.

سیملا توختیدو، خبرنگار یورونیوز در آتن می گوید: «صاحبان کسب و کار در یونان می گویند که خود را در سرزمین ناشناخته ای یافته اند. آنها هرگز پیش از این با چنین وضعیتی روبرو نشده بودند. آنها هشدار داده اند که اگر بانکها همچنان تعطیل بمانند، هفته آینده با زنجیره ای از مشکلات روبرو خواهیم شد که یکی از آنها قربانی شدن نیروی کار است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یونان در برزخ همه پرسی یکشنبه

پرتغال هم مثل یونان در گرفتاری است

افزایش تردیدها در خصوص نتیجه همه پرسی در یونان