Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آنچه در مورد همه پرسی کمک مالی یونان باید بدانید

آنچه در مورد همه پرسی کمک مالی یونان باید بدانید
Copyright 
نگارش از مهران احمدی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اخبار مربوط به بحران بدهی یونان ماههاست که سرخط خبرها را به خود اختصاص داده است. تنها جنبه مثبت این بحران اینست که به دلیل طولانی شدن آن، قابلیت

آگهی

اخبار مربوط به بحران بدهی یونان ماههاست که سرخط خبرها را به خود اختصاص داده است. تنها جنبه مثبت این بحران اینست که به دلیل طولانی شدن آن، قابلیت روزنامه ها در لطیفه سازی درباره یونان و تراژدی های یونانی کاهش پیدا کرده است.

در حالی که اخبار مربوط به این بحران ماهها است که ادامه دارد چه تعداد از مردم از پیشینه این جریان آگاهی دارند؟ چند نفر از سوال پیش روی مردم یونان در همه پرسی روز یکشنبه پنجم ژوئیه آگاهی دارند؟

چرا یونان این همه پرسی را برگزار می کند؟

این سوالی است که ممکن است وام دهندگان بین المللی یونان روز شنبه وقتی الکسی سیپراس، نخست وزیر یونان با اعلام برگزاری همه پرسی همگان را شگفت زده کرد، از خود پرسیده باشند.

برای اطلاعات بیشتر در این مورد اینجا کلیک کنید

آتن می گوید هدف از برگزاری این همه پرسی، دادن امکان به مردم برای ابراز نظرشان در مورد معامله انجام اصلاحات در برابر کمکهای مالی است که به وام دهندگان، صندوق بین المللی پول و اتحادیه اروپا ارائه شده است.

رهبران چپگرای یونان می گویند که شرایط توافق کمک مالی را قابل قبول نمی دانند اما این حق دموکراتیک مردم یونان است که نظرشان را بیان کنند.

آیا مردم یونان در مورد سوال پرسیده شده اطلاعات کافی دارند؟

احتمالا برای یونانیانی که دارای مدرک دانشگاهی در اقتصاد کلان هستند پاسخ این سوال مثبت است اما داشتن اطلاعات کافی توسط سایر مردم در این مورد محل تردید است.

پرسش این همه پرسی چنین است: «آیا توافق پیشنهاد شده که توسط کمیسیون اروپا، بانک مرکزی اروپا و صندوق بین المللی پول در جلسه کشورهای حوزه یورو مورخ ۲۵ ژوئن ۲۰۱۵ ارائه شده و از دو قسمت تفکیک ناپذیر تشکیل شده، باید پذیرفته شود؟»

اولین سند “اصلاحات برای اتمام برنامه فعلی و فراتر از آن” نام دارد و سند دوم “تحلیل اولیه پایداری بدهی” نام دارد.

این پرسش و اسناد ضمیمه آن به نظر بیش از حد تخصصی می رسد و مشخص نیست که تا چه حد برای مردم عادی قابل درک خواهد بود.

همچنین این ظن پدید آمده که رای دهندگان به سمت و سوی مورد نظر دولت سوق داده می شوند زیرا گزینه “خیر” که به رد کمک مالی منجر می شود در بالای گزینه “آری” قرار گرفته است.

گزینه های “آری” و “خیر” در این همه پرسی برای یونان چه پیامدی دارد؟

همانطور که در یکی از مقالات هفته نامه «اکونومیست» آمده اگر مردم یونان به گزینه “خیر” رای دهند دشوار می توان شرایطی را به جز ناکامی این کشور در پرداخت بدهی هایش و ترک منطقه مالی یورو متصور شد.

به نوشته «اکونومیست»، این گزینه مشقاتی خواهد داشت که آقای سیپراس را رها نخواهد کرد و آینده او را در هاله ای از ابهام فرو خواهد برد.

سیپراس بین دو گزینه دشوار گرفتار شده است زیرا پیروزی گزینه “آری” در همه پرسی احتمالا ریاضت اقتصادی بیشتری را به مردم یونان تحمیل خواهد کرد و او مقصر آن شناخته خواهد شد.

در این میان، احتمال عدم برگزاری همه پرسی روز یکشنبه هم وجود دارد. برخی ممکن است که برگزاری این همه پرسی را همچون یک برگ چانه زنی در مذاکرات برای یونان ارزیابی کنند در حالی که دیگران ممکن است به تاریخ رجوع کنند و همه پرسی پیشنهادی در سال ۲۰۱۱ توسط جورج پاپاندرئو، نخست وزیر سابق را به یاد بیاورند که هرگز برگزار نشد زیرا دولت او پیش از آنکه این همه پرسی امکان برگزاری بیابد، ساقط شد.

آگهی

[ برای خواندن مقاله هفته نامه «اکونومیست» می توانید اینجا کلیک کنید. ](<http://www.economist.com/blogs/freeexchange/2015/06/greek-referendum. >)

یونان چگونه از ابتدا در این گرداب گرفتار شد؟

یونان در سال ۲۰۰۱ به حوزه مالی یورو پیوست. جورج پاپاندرئو هنگامی که در اکتبر سال ۲۰۰۹ به قدرت رسید گفت که این کشور سالها است که بدهی خود را کمتر از رقم واقعی آن تخمین می زند. این پنهانکاری در ارقام، به عضو شدن یونان در حوزه مالی یورو مرتبط است زیرا این کشور در سال ۲۰۰۴ پذیرفت که از ابتدا از استانداردهای لازم برای ورود به حوزه مالی یورو برخوردار نبوده است.

شرایط مالی یونان با بحران مالی جهانی وخیم تر شد و در نتیجه در سال ۲۰۱۰ صندوق بین المللی پول و بانک مرکزی اروپا و کمیسیون اروپا به این کشور یک بسته کمک مالی ۱۱۰ میلیارد یورویی اختصاص دادند، رقمی که پس از آن به ۲۴۰ میلیارد یورو افزایش یافت.

اما شرایط این کمکها یونان را مجبور به پذیرش سیاست ریاضت اقتصادی می کرد. اقتصاد یونان در عرض پنج سال به یک چهارم کاهش یافته است و نرخ بیکاری در این کشور به ۲۵ درصد رسیده است.

آگهی

حزب سیریزا در سال ۲۰۱۵ با شعار پایان دادن به سیاست ریاضت اقتصادی به قدرت رسید.

چرا این بحران اکنون به نقطه اوج خود رسیده است؟

کمک مالی فعلی به یونان روز سه شنبه سی ام ژوئن پایان می یابد. این همان روزی است که یونان باید یک قسط یک میلیارد و ۶۰۰ هزار یورویی از بدهی های خود را به صندوق بین المللی پول پس می داد.

آتن و وام دهندگان بین المللی در جریان مذاکرات در تلاش بودند تا بر سر جزئیات توافقی موافقت کنند که اجازه واگذاری یک کمک ۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون یورویی دیگر به یونان را می داد.

اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول در پی آن بودند که یونان با افزایش مالیات بر مصرف و کاهش تعداد افرادی که اجازه رفتن به بازنشستگی پیش از موعد دارند، بتواند درآمد خود را افزایش دهد.

آگهی

با این حال، برغم هفته ها مذاکره این توافق حاصل نشد و یونان شروط این توافقنامه را نپذیرفت.

پیامدهای خروج یونان از اتحادیه اروپا چیست؟

اگر یونان از حوزه مالی یورو خارج شود این امر می تواند به معنای بحران مالی جدیدی باشد. با قطع کمکهای مالی اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول این کشور توانایی بازپرداخت بدهی خود را نخواهد داشت.

کارشناسان معتقدند که در این صورت یونان مجبور خواهد بود که به واحد پول خود بازگردد. این واحد پولی ارزشی کمتر از یورو خواهد داشت و در نتیجه به معنای کاهش سطح زندگی یونانیان خواهد بود. در مقابل این امر صادرات یونان را ارزانتر می کند و می تواند به رونق گردشگری در این کشور منجر شود، امری که به اقتصاد این کشور کمک خواهد کرد.

به شکل کلی تر می توان گفت که بازارهای مالی تحت تاثیر خروج یونان از حوزه یورو قرار خواهند گرفت زیرا این امر نشان می دهد که عضویت در حوزه یورو غیرقابل بازگشت و دائمی نیست. همچنین سرمایه گذاران ممکن است سرمایه شان را از سایر کشورهای آسیب پذیر حوزه یورو همچون پرتغال خارج کنند.

آگهی

در عین حال احتمال تکرار خروج یونان از حوزه یورو در کشورهای دیگر جای بحث دارد. نهادهای مالی و اروپایی مدتها است که خروج یونان را از حوزه یورو محتمل می دانند و به این ترتیب سرمایه گذاران خود را برای پیشگیری از سناریوی خروج سایر کشورها از حوزه یورو آماده کرده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کسب و کارهای اروپایی از انتخابات اتحادیه اروپا چه انتظاری دارند؟

نرخ تورم در حوزه پولی یورو «به‌طور غیرمنتظره» کاهش یافت

چرا شمار زنان شاغل و جویای کار در اروپا بیش از آمریکای شمالی است؟