آیا بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را افزایش خواهد داد؟

آیا بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را افزایش خواهد داد؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا در یکی از مهمترین جلسات خود در مورد قدرت و ضعف داده های اقتصادی نیمه اول سال جاری به بحث می پردازد. از زمان پایان

آگهی

بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا در یکی از مهمترین جلسات خود در مورد قدرت و ضعف داده های اقتصادی نیمه اول سال جاری به بحث می پردازد.

از زمان پایان برنامه تسهیل کمی در ماه اکتبر گذشته، قولهای بسیاری توسط سیاستگذاران برای افزایش نرخ بهره در ماه جاری داده شده است. با این حال، داده های مربوط به اقتصاد ایالات متحده آمریکا شاید در تضادی آشکار با اراده جانت یلن، رئیس بانک مرکزی آمریکا برای افزایش نرخ بهره باشد.

کریستین لاگارد، مدیر عامل صندوق بین المللی پول تاکید کرده است که بانک مرکزی آمریکا باید فعلا دست نگه دارد. حال باید دید که آیا بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا باید به این توصیه عمل کند؟

بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا از ماه دسامبر گذشته بر قصد خود مبنی بر افزایش نرخ بهره در میانه سال ۲۰۱۵ تاکید کرده بود. توجهات اینک متوجه تصمیم قریب الوقوع و بسیار مهم این نهاد شده است.

در جریان جلسه قبلی جانت یلن، رئیس بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا افزایش نرخ بهره را وابسته به داده های اقتصادی آمریکا دانسته بود. با این حال صندوق بین المللی پول و بانک جهانی به بانک مرکزی آمریکا هشدار داده اند که از افزایش نرخ بهره پیش از آغاز سال ۲۰۱۶ بپرهیزد.

کریستین لاگارد، مدیر عامل صندوق بین المللی پول گفته است: «برای اولین افزایش نرخ بهره در ظرف نه سال گذشته بدقت زمینه چینی و هشدار داده شده است. با این حال، بدون توجه به زمان آن، سیاست نرخ بهره بالاتر توسط آمریکا باعث نوسانات مهمی در بازار خواهد شد و پیامدهای آن برای ثبات مالی فراتر از مرزهای آمریکا خواهد رفت.»

سخنان مدیر عامل صندوق بین المللی پول پس از ارزیابی بخش مالی آمریکا ایراد شده است. در آمریکا با توجه به موقعیت دلار آمریکا در برابر سایر ارزها، توجهات بر روی خطرات ثبات مالی و سیاست مالی مناسبی که باید اتخاذ شود، متمرکز شده بود.

آمار و ارقام اقتصادی ایالات متحده آمریکا از آغاز سال علی رغم نشانه های مثبت ناامیدکننده بوده است.

آخرین گزارش درآمدها از میانگین دستمزدها نشان می دهد که این شاخص در بالاترین میزان خود از ماه اوت ۲۰۱۳ به ۲,۳ درصد رسیده است.

بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا اشاره می کند که کند شدن اقتصاد در سه ماهه اول سال به دلیل عواملی گذارا بوده است. با توجه به کند شدن تولید ناخالص ملی در سه ماهه اول سال، بانک مرکزی همچنان انتظار دارد که فعالیت اقتصادی همچنان با سرعتی متعادل ادامه یابد.

بررسی سناریوهای احتمالی تصمیم بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا

افزایش نرخ بهره در آمریکا در صورت اجرا تاثیر مهمی بر روی بازارهای عربی و بین المللی خواهد داشت. برای آگاهی بیشتر از پیامدهای احتمالی جلسه بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا با نورالدین حموری، کارشناس ارشد بازار در شرکت «ای دی اس سکیوریتیز» گفتگو کرده ایم.

یورونیوز: آیا فکر می کنید که داده های اقتصاد ایالات متحده آمریکا برای افزایش نرخ بهره کافی هستند؟ آیا همچنان معتقدید که بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا با احتیاط عمل خواهد کرد؟

نورالدین حموری: «روشن است که داده های منتشر شده اخیر مربوط به اقتصاد آمریکا برای بانک مرکزی کافی نیستند تا نرخ بهره را در جلسه آتی افزایش دهد. داده های اقتصادی منفی بسیاری همراه با چند داده مثبت از جمله نرخ بیکاری وجود دارند. با این حال «ای دی اس» با بسیاری در بازار هم نظر است که بانک مرکزی با توجه به کند شدن اقتصاد جهانی در کنار اقتصاد آمریکا، برای افزایش نرخ بهره بیشتر صبر خواهد کرد. علاوه بر این، نرخ تورم در آمریکا برای افزایش نرخ بهره کافی نیست. شاخص تولید کننده یوی (YOY) ماه گذشته در کمترین حد خود به ۰,۶ درصد رسید در حالی که هدف بانک مرکزی رساندن آن به ۰,۲ درصد بود. امری که احتمال عدم تغییر نرخ بهره را افزایش می دهد. بانک مرکزی با توجه به سقوط نرخ تورم ممکن است تا سال آینده برای افزایش نرخ بهره صبر کند.»

یورونیوز: اگر بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا تصمیم به افزایش نرخ بهره بگیرد، شما بازارهای اوراق قرضه آمریکا و جهان را چگونه می بینید؟

نورالدین حموری: «بازار با توجه به شرایط یونان کاهش قابل توجهی را اخیرا در سراسر جهان تجریه کرده است. اگر بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا تصمیم به افزایش نرخ بهره بگیرد، اوراق قرضه اروپایی و امریکایی احتمالا ارزششان بشدت کاهش خواهد یافت و حتی می تواند در مقایسه با کاهش قبلی هم با سرعت بیشتری سقوط کند. امری که بهره اوراق قرضه را باز هم بیشتر افزایش خواهد داد و این مسئله به نفع بانک مرکزی آمریکا و بانک مرکزی اروپا نیست.»

یورونیوز: به خاورمیانه بپردازیم. تصمیم بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا تا چه حد برای بازارهای این منطقه مهم است؟ سناریوهای احتمالی برای منطقه چه خواهد بود؟

نورالدین حموری: «همانطور که می دانید بازار سهام خاورمیانه بسیار به تحولات جهانی حساس است. کاهش ارزش اوراق قرضه تاثیر منفی محدودی بر روی سهام منطقه داشت. در همین حال، اگر بانک مرکزی ایالات متحده نرخ بهره را ثابت نگه دارد، این امر با استقبال بازارهای خاورمیانه مواجه خواهد شد. در مقابل اگر بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را افزایش دهد این امر می تواند با واکنشهایی منفی در سهام منطقه همراه شود. همراه با افزایش نرخ بهره ارزش دلار افزایش می یابد که این مسئله بر روی نفت خام تاثیر می گذارد و به این ترتیب نرخ سهام در منطقه کاهش پیدا خواهد کرد. علاوه بر این، امکان دادن به سرمایه گزاران خارجی برای سرمایه گزاری در بازار عربستان سعودی یک عامل شتاب دهنده دیگر برای منطقه و عربستان سعودی خواهد بود که می تواند به ثباتی قابل توجه منجر شود بویژه که همگان منتظرند که سرمایه بزرگی وارد این کشور شود.»

آگهی

برای اخبر بازرگانی بیشتر می توانید به صفحه یوتیوب ما به نام یورونیوز بیزنس بپیوندید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به رویدادهای اقتصادی مهم در سال ۲۰۱۵ و چشم انداز بازارها برای سال آینده

وضعیت آشفته بازارهای سهام و نفت در آستانه نشست بانک مرکزی آمریکا

گمانه زنی درمورد قیمت نفت پس از نشست اوپک