Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بحران بدهی های یونان، آتن نسبت به حصول توافق خوشبین است

بحران بدهی های یونان، آتن نسبت به حصول توافق خوشبین است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اختلاف وزرای دارایی کشورهای حوزه پولی یورو مقامات آتن بر سر نحوه بازپرداخت بدهی های یونان در حال عمیقتر شدن است. با این حال یونان نسبت به حصول یک تواف

آگهی

گزارش تحلیلی

عدم توافق روز دوشنبه مسئولان حوزه پولی یورو و مقامات آتن بر سر باز پرداخت بدهی های یونان موجب افزایش گمانه زنی ها درباره آینده این کشور و همچنین حوزه پولی یورو شده است.

یکی از شهروندان آتن درباره این موضوع گفت: «باید از دولت حمایت کنیم. اوضاع خوب پیش می رود. ما چیزی برای از دست دادن نداریم. باید حرمت از دست رفته خود را دوباره باز پس گیریم. آنها راه حلی پیدا خواهند کرد.»

شهروند دیگری معتقد است که اتحادیه اروپا از مواضع اش عقب نشینی خواهد کرد. او گفت:«همه گزینه ها مطرح است، ولی فکر نکنم که آنها خواهان نزدیکی یونان به روسیه و چین باشند. به نظرم آنها از مواضعشان عقب نشینی خواهند کرد.»

فردی دیگر بدبینی اش به مقامات اروپایی را چنین بیان کرد: «ثابت شد که اتحادیه اروپا عوض نشده است. آنها دشمن مردم هستند، مردمی که کار می کنند باید برای احقاق حقشان به خیابان بروند.»

دولت چپگرای یونان بر این باور است که در نهایت مقامات اروپایی یک گام به عقب خواهند برداشت و با درخواست آتن مبنی بر بازتعریف قراردادهای پیشین موافقت خواهند کرد.

دیمیتریوس پاپادیمولیس، نماینده یونانی پارلمان اروپا و عضو حزب سیریزا در این زمینه گفت: «دولت یونان لیست سیاهی ندارد. ما خواهان راه حلی مناسب برای یونان و همچنین منطقه یورو هستیم. ما کسی را در لیست سیاه نگذاشتیم و نمی پذیریم کسی ما را در لیست سیاه قرار دهد.»

برنامه کمک مالی اتحادیه اروپا به یونان آخر ماه جاری میلادی خاتمه می یابد. در صورت عدم تمدید این برنامه این کشور نمی تواند به تعهدات مالی اش عمل کند و در نتیجه یک گام به خروج از حوزه پولی یورو نزدیک خواهد شد.

اولاف برنز، گزارشگر یورونیوز در بروکسل نظر گرگوری کلیس، کارشناس اندیشکده «بروژیل» را درباره شکست مذاکرات روز دوشنبه نشست وزرای دارای حوزه پولی یورو بر سر بازپرداخت بدهی های یونان جویا شده است:

یورونیوز: بستگی دارد این موضوع را از نگاه کدام زاویه بنگریم. می توان گفت دولت یونان مانند یک بازیگر بی پروا پوکر است که متوجه نیست کشورش را به سمت پرتگاه هدایت می کند. از سوی دیگر می توان این حس را داشت که “منطقه یورو” یک هیولای بی رحم بوروکراتیک است که به نام دفاع از ارزشها بدون هیچ ترحمی در حال قربانی کردن یک کشور است.

گرگوری کلیس: می توان این حس را داشت که دولت یونان کمی کم تجربه است، اما در نهایت باید گفت که این دولت بر اساس وعده های مشخصی انتخاب شده است. وعده انتخاباتی آنها پایان برنامه های است که توسط تروییکا (بانک مرکزی اروپا، اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول) تهیه شده است. بر این اساس درخواست آنها موجه و روشن است.

از سال ۲۰۱۰ میلادی تاکنون «یورو گروپ» و اروپا برنامه ای را در یونان به اجرا در آوردند که سازنده نبوده است. آنها پیامدهای منفی برنامه های ریاضتی را دست کم گرفتند.

یورونیوز: آیا می توان تصور کرد که درگیری بیش از اندازه شب گذشته یونان و «منطقه یورو» برای این بود تا مصالحه نهایی آسانتر مورد قبول قرار گیرد؟

گرگوری کلیس: درست است، می توان متصور بود که کمی اغراق آمیز بود. این حس وجود دارد که درگیری آنها پایان منفی خواهد داشت، اما وقتی به جزییات می نگریم، به نظر می رسد بر روی اصول، مواضعشان به یکدیگر نزدیک است.

یورونیوز: به شکل خلاصه پیام دیروز یونان “نه” به تمدید برنامه (نجات مالی) بود. در مقابل پیام «منطقه یورو» این بود که نخست تمدید برنامه و پس از آن مذاکره. در این فضا قدرت مانور دو طرف چقدر است؟

گرگوری کلیس: یک طرف خواستار دریافت یک وام موقت و طرف دیگر خواهان تمدید برنامه است. در نهایت دیدگاهها زیاد از هم دور نیست. یونانی ها نمی توانند به کشورشان بازگردند و به رای دهندگان بگویند که برنامه ای را که مورد نفرت است، امضا کرده اند. مشکل، بیشتر در معانی کلمات است.

یورونیوز: با یک ضرب الاجل کوتاه مدت که چهارشنبه پایان می یابد روبرو هستیم. اگر مصالحه ای صورت نپذیرد، آیا شاهد پایان کمک به یونان خواهیم بود؟

گرگوری کلیس: ماه آینده یونان باید بخشی از بدهی اش را بپردازد. با مشکل زمان روبرو هستیم. در چند سال گذشته همواره در لحظات آخر به یک مصالحه دست یافتیم.

آگهی

یورونیوز: به شکل خلاصه بفرمایید که توافق احتمالی شامل چه مواردی خواهد بود؟

گرگوری کلیس: نکات زیادی را در بر خواهد گرفت. نخست، بدهی ها کاهش نمی یابند. دوم این که اصلاحات با محوریت مبارزه با فساد و فرار مالیاتی انجام شود. دولت های گذشته به این مسئله توجه نداشتند. انجام این موضوع مهم به «سیریزا» رسیده است. آنها باید این موضوع را پیگیری کنند.

و نکته سوم درباره شرایط بدهی هاست. امکان افزایش مدت زمان بازپرداخت و کاهش نرخ بهره وجود دارد. انجام این موارد به یونان کمک خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یونان به کمک مالی بانک مرکزی اروپا چشم دوخته است

نظری اجمالی بر وضعیت بدهی های یونان

کسب و کارهای اروپایی از انتخابات اتحادیه اروپا چه انتظاری دارند؟