نظری اجمالی بر وضعیت بدهی های یونان

نظری اجمالی بر وضعیت بدهی های یونان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آلکسی سیپراس، نخست وزیر جدید یونان از حزب با گرایش چپ «سیریزا» در نظر دارد درباره بدهی های کشورش با بستانکاران وارد مذاکره شود. میزان بدهی های یونان

آگهی

آلکسی سیپراس، نخست وزیر جدید یونان از حزب با گرایش چپ «سیریزا» در نظر دارد درباره بدهی های کشورش با بستانکاران وارد مذاکره شود.

میزان بدهی های یونان ۳۲۱ میلیارد یورو معادل ۱۷۵ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور برآورد شده است.

حدود ۷۰ درصد بستانکاران این کشور نهادهای بین المللی و یا کشورهای حوزه پولی یورو هستند. صندوق بین المللی پول ۳۲ میلیارد یورو، بانک مرکزی اروپا ۲۷ میلیارد یورو، دولتهای منطقه پولی یورو جمعا ۵۳ میلیارد یورو و مکانیسم ثبات مالی اروپایی ۱۴۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو از یونان طلب دارند.

نهادهایی که بستانکار یونان هستند

| Create infographics

پیش از این در سال ۲۰۱۲ بستانکاران خصوصی یونان حدود ۷۵ درصد بدهی های این کشور به این بخش معادل ۱۰۰ میلیارد یورو را بخشیده بودند.

اعضای حوزه پولی یورو که بیش از همه در معرض خطر مشکلات مربوط به بدهی های یونان قرار دارند

| Create infographics

بدهی های یونان در کوتاه مدتدر کوتاه مدت یعنی از سال ۲۰۱۵ تا سال ۲۰۱۷ یونان باید حدود ۴۰ میلیارد یورو از بدهی هایش را به بانک مرکزی اروپا، صندوق بین المللی پول و بانکهای این کشور پرداخت کند. اما خطری که این کشور را تهدید می کند خالی شدن صندوق دولت و کاهش شدید نقدینگی آن است. با وجود این نخست وزیر یونان توقف دریافت کمکهای مالی بین المللی را در دستور کار دولت قرار داده است.

نسبت سرانه بدهی های یونان

هزینه مربوط به تعدیل میزان بدهی های یونان در صورت موافقت، برای هر شهروند کشورهای در معرض خطر این بدهی ها

| Create infographics

آلکسی سیپراس با سفر به بروکسل، پاریس، رم و لندن سعی دارد رهبران کشورهای اروپایی را برای بخشش قسمتی دیگر از بدهی های کشورش و اجرای یک برنامه تجدیدساختار بدهی ها مجاب کند.

در صورت عدم توافق و دست نیافتن به راه حلی درباره بدهی های یونان بار دیگر این کشور و در نهایت منطقه پولی یورو در معرض خطر بحرانی جدید قرار می گیرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تورم سالانه ترکیه در ماه فوریه به ۶۷ درصد رسید؛ نرخ بهره دوباره افزایش می‌یابد؟

نرخ دلار آمریکا در بازار تهران به بالاترین سطح در ۲۳ روز گذشته رسید

طلای شیطان چیست و چرا استخراج آن بسیار خطرناک است؟