Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جمهوری سنگال در مسیر رونق کسب و کار

جمهوری سنگال در مسیر رونق کسب و کار
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سنگال با بهبود فضای کسب و کار روبروست و حکومت این کشورهدف بلندپروازانه ای در این زمینه دارد، یعنی قرار گرفتن در شمار ده کشور اول آفریقایی در سال ۲۰۱۵. سنگال هم اکنون نیز در شمار ده کشور دارای اقتصاد رقابتی در جنوب صحرای آفریقا است و پیش بینی می شود با توجه به ثبات سیاسی آن، در سال ۲۰۱۷ از ۷ درصد رشد اقتصادی برخوردار شود. سال گذشته مقامات این کشور برنامه اصلاحی وسیعی را در زمینه تجارت و گسترش عرصه رقابت آغاز کردند.

گزارشگر یورونیوز: “از سال گذشته در سنگال تمام مقررات و تشریفات اداری مربوط به فعالیت شرکت ها به جای اسناد کاغذی به صورت آنلاین درآمده است.”

بر اساس تازه ترین گزارش مربوط به رقابت های تجاری در آفریقا، هزینه های مربوط به برداشت و حمل کانتینرها در بندر داکار ۲۵ درصد کاهش یافته که به ویژه نتیجه محدود کردن مهلت واردات و صادرات به ۹ روز است.

یک مدیر برنامه ریزی توسعه در داکار: “در سنگال تشریفات گمرکی همچنان شامل کاغذ بازی بسیاری است، اما هدف ما صرفه جویی در وقت برای بازرگانان بوده است.”

و سرپرست اداره گمرک: “با سیستم جدید می توان مهلت انجام تشریفات گمرکی را تا ده روز کاهش داد و حجم کاغذ بازی و پرونده ها را ده بار کمتر کرد.”

به این ترتیب تشریفاتی ساده و بسیار سریع جایگزین مسیر دست و پا گیر قبلی شده که بدون کاغذبازی و بسیار کارآمد است. برای تنظیم این الگوی جدید از نرم افزار برنامه ریزی «اوربوس» که نرم افزاری است شناخته شده در سطح جهان، استفاده شده است. این نرم افزار ویژه بررسی اسناد گمرکی و تعرفه ها و پیمان های امضا شده است.

مدیر برنامه ریزی توسعه: “سیستم اوربوس همچنین مطلوب و مورد استفاده اغلب کشورهای پر تحرک آفریقایی و کار با آن موجب افتخار است. کنیا از سال ۲۰۰۵ و بورکینافاسو از سال ۲۰۱۲ با این سیستم کار می کنند.”

در سنگال یک نهاد دولتی بنام آپیکس وجود دارد که راهگشای سرمایه گذاران است. این نهاد به طور رایگان و به صورت یکجا خدمات چندگانه ای را به طریق آنلاین برای ایجاد کسب و کار به مشتریان ارائه می کند. این خدمات شامل همه اسناد لازم برای تاسیس یک شرکت است.

مدیر اجرایی آپیکس: “اگر ساعت ۸ صبح به باجه آپیکس مراجعه کنید، ساعت۱۶همان روز کارها انجام و شرکت شما رسما تاسیس شده است.”

در سنگال، تاسیس یک شرکت در کمتر از ۲۴ ساعت و ایجاد تعداد فراوان شرکت های تجاری و اقتصادی کوچک، بی سابقه است و نشان می دهد که کارآفرینان مجبور به انجام تشریفات اداری مختلف نیستند.

مدیر اجرایی آپیکس: “این بدان معناست که شما، تلفیقی از همه مراحلی که باید در وزارت خانه های دادگستری و اقتصاد و دارایی و نیز گمرک و دفتر اسناد رسمی طی شود را به یکباره انجام می دهید.”

آپیکس برای کارآفرینان نقش حمایت کننده نیز دارد. یک کارآفرین فرانسوی که سال ها در آفریقا فعال است توانسته زنجیره ای از هتل را تاسیس کند. برای او تجربه کار با آپیکس موفقیت آمیز بوده و ظرف کمتر از یکماه و نیم پروانه تاسیس اولین هتل را دریافت کرده است.

رئیس این هتل زنجیره ای: “ما وقت زیادی را صرفه جویی کردیم، زیرا می دانستیم که پرونده کار درحال پی گیری است و برای مثال پروانه اولین ساختمان شرکت در مهلت اعلام شده صادر خواهد شد.”

خدمات دیگری نیز برای تسهیل کار ارائه می شود، از جمله خدمات مربوط به آب، تلفن، برق و بهداری شرکت، در یک مرحله قابل دسترسی است. نظام پرداخت مالیات نیز بویژه برای شرکت های صادر کننده کالا با سیستم آنلاین انجام می شود و برخوردار از تخفیف مالیاتی است.

مدیر اجرایی اداره مالیات: “مالیات شرکت هایی که میزان صادرات آنها بیش از ۸۰ درصد مجموعه حجم معاملاتی شان است از ۳۰ درصد به ۱۵ درصد کاهش یافته است.”

گزارشگر یورونیوز: “از جمله اقدامات اخیر در سنگال، اختصاص بودجه ای برای ضمانت سرمایه گذاری ها، به ویژه در دو زمینه مربوط اقتصاد کشاورزی و شرکت های تعاونی است.”

برای توسعه محیط کسب و کار، توسعه زیرساخت ها و از جمله امکانات حمل و نقل ضروری است و سنگال می کوشد با طرح هایی در دست انجام، از ازدحام داکار بکاهد و در مناطق دیگر نیز جاذبه های اقتصادی ایجاد کند.

مدیر اجرایی آپیکس: “ساختن بزرگراه های عوارضی برای دسترسی به حومه داکار ظرف ۳۰ دقیقه، و توسعه فرودگاه «بلز دیانی» و یک قطب اقتصادی در اطراف آن که در سال ۲۰۱۵ تکمیل خواهد شد، از الزامات طرح های توسعه در جمهوری سنگال است.”

آگهی

دولت سنگال وعده احداث یک شبکه ۵۰۰۰ کیلومتری واگن برقی (تراموای) داده است که مناطق استخراج معدنی و تولیدات کشاورزی را به بندرهای مختلف وصل خواهد کرد.

جمهوری سنگال که دارای موقعیتی مانند دیگر قدرت های اقتصادی آفریقاست، هنوز با چالش های زیادی روبرو است. اما این کشور مصمم است که به رشد خروشان اقتصادی و قدرت نفوذ در این زمینه دست یابد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ژاپن چگونه از تخصص خود برای کمک به بهبود اوکراین استفاده می‌کند؟

صنعت پنبه ازبکستان پس از تحریم دوباره رونق گرفت

گربه‌ها و گوزن‌ها؛ یاوران گردشگری در مناطق دورافتادهٔ ژاپن