Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گفتگو با وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه

گفتگو با وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

پیر مسکویسی وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه درباره یکسال و نیم مسئولیت خود در این سمت کتابی نگاشته و یورونیوز پیرامون مسائل مربوط به اروپا و اقتصاد فرانسه با او گفتگویی انجام داده است.

یورونیوز: “یکی از هدف های شما آنگونه که در کتاب تان به نام “مبارزه” نوشته اید، تغییر جهت سیاست اروپا برای تبدیل آن به منطقه ای از رشد اقتصادی است. تازه ترین پیش بینی ها نشان می دهد اروپا هنوز به این هدف دست نیافته است. آیا این مسئله ای مربوط به زمان است و یا ضرورت تغییر سیاست؟

پیر مسکویسی: “ما شاهد بیرون آمدن منطقه پولی یورو و کل اروپا از بحران هستیم. در حقیقت دوره بحران و ریاضت اقتصادی افزوده را پشت سر گذاشته ایم. دومین نکته اینست که ما باید گامی فراتر برویم و ایجاد اطمینان کنیم که اروپا واقعا منطقه ای برای رشد، موفقیت، پیشرفت و نیز عدالت اجتماعی است که امری توام با رشد است.”

یورونیوز: “در اینجا به طور روشن مسئله حکومت در اروپا مطرح است. شما نیز نوشته اید که بحران اروپا بیشتر سیاسی است تا اقتصادی. آیا اکنون حرکت به سمت اتحاد سیاسی اروپا امری واقع بینانه است؟”

پیر مسکویسی: “بله همین طور است و بویژه لازم است که حکومت منطقه یورو تقویت شود. فرانسه مشغول این کار است و من طرح های مختلفی دارم: اول اینکه اروپا بودجه ای برای مقابله منطقه یورو با بحران های ادواری درنظر بگیرد که شامل تضمین حداقل غرامت بیکاری بر پایه مشترک باشد. دوم اینکه مهم است که در انتخابات آینده پارلمان اروپا در ماه مه، امکانی به عنوان یک کمیته یا دفتر برای نمایندگی از منطقه یورو درنظر گرفته شود. جنبه قانونی آن را می توانیم با گفتگو و برپایه یک قانونگذاری مشترک حل کنیم. پیشنهاد من اینست که این نمایندگی، به صورت رئیس دائمی و انحصاری گروه اروپا، که وزیر کشور متبوعش نباشد، شکل بگیرد. از نظر من او می تواند نماینده عالی رتبه در امور اقتصادی و پولی و به نوعی وزیر دارایی اروپا و منطقه یورو با صدایی برجسته باشد و به تثبیت موقعیت ها کمک کند. چهارمین پیشنهادم اینست که مطلقا باید اتحاد بانکی را ایجاد کنیم.

یورونیوز: “در مورد مکانیزم های نظارتی اتحاد بانکی توافقی به دست آمده است، اما دست یابی به راه حل اجرایی واحد مشکل تر است. آیا دست یابی به موضع مشترک با آلمان امکان پذیر است؟”

پیر مسکویسی: “ما ناگزیر از پیدا کردن موضع مشترکیم. حقیقت اینست که ما نیز تاحدی مانند آلمان در یک وضعیت میانه قرار داریم. پس از انتخابات، ائتلاف درگیر گفتگوهای طولانی و پیچیده در این زمینه شد که لازمه تهیه اسنادی بسیار دقیق است. اما تمایل من این است که ما تا پایان سال جاری یعنی 2013 به توافقی در مورد مکانیزم های اجرایی دست یابیم. ما در نهایت باید – و این برای من اساسی است- که مکانیزمی که برای تبات اروپا ایجاد می کنیم، بتواند مستقیما در تجدید سرمایه گذاری ها موثر باشد. به این معنا که بانک ها بدون مراجعه به حکومت ها بتوانند به راه حل های لازم دست یابند.”

یورونیوز: “موسسه اعتبارسنجی “استاندارد اند پورز“، اخیرا رتبه اعتباری فرانسه را کاهش داد. از سوی دیگر، ما شاهد انفجار اعتراض های مردمی به مالیات در فرانسه ایم. این احساس وجود دارد که باورمندان سیاست های اصلاحی شما در میان مردم زیاد نیستند.”

پیر مسکویسی: “اول نکته ای در مورد استاندارد اند پورز. این موسسه، رتبه اعتباری فرانسه را کاهش داد، اما توجه می دهم به اینکه فرانسه همچنان اقتصادی جدی و معتبر است. بازارها و سرمایه گذاران نشان دادند که اعتماد به فرانسه را در شرایطی که نرخ بهره صفر یا تقریبا صفر بود، حفظ کردند. من دریافتم که استاندارد اند پورز، افراط گرا و نادقیق است و اعتماد کافی برای قدرت اصلاحاتی که ما از آن حمایت می کنیم قائل نشده است.
به غیر از این، در مورد سیاست اقلیمی در فرانسه باید بگویم که آنچه صحیح است اینست که ما اکنون نیاز داریم که اصلاحات مالی خود را بر پس انداز در بودجه عمومی متمرکز کنیم. اهرم مالیاتی و نارضایتی که در این زمینه ابراز می شود، مربوط به این واقعیت است که ما دارای نرخ مالیاتی اجباری بالای 46 درصد هستیم. من قویا پشتیبان مالیات به عنوان یک عمل شهروندانه و اجتماعی ام. مالیات، ملاحظه عمده یک دولت رفاه و کارآ است که فرانسویان خواهان آنند. اما همزمان احساس می کنیم که برداشتن گامی فراتر، دشوار است، به این معنا که انعطاف بسته به صرفه جویی در هزینه ها است.”

یورونیوز: “سال گذشته در فرانسه 1000 طرح اجتماعی کلید خورد و بقیه طرح ها در چشم انداز قرار گرفت. آیا انتظار کاهش نرخ بیکاری تا پایان سال، انتظاری واقع بینانه است؟

پیر مسکویسی: “بله، زیرا می دانید که ما باید ابتدا طرح های اجتماعی را پیش ببریم. طرح اجتماعی به معنای از دست دادن تمام فرصت های شغلی نیست. بسیاری از شغل ها محفوظ می ماند. شرکت ها نیز به دنبال رونق و جلب خریدارند و کارآفرینی اجتماعی یکسره مختل نخواهد شد. حکومت نیز درگیر مبارزه برای پیشبرد طرح های اجتماعی است. شرکت های بسیاری سرمایه گذاری می کنند و عملکرد خوبی دارند، شرکت های جدیدی نیز در حال تاسیس و کارآفرینی اند، اما گویا این خصیصه فرانسوی است که در این باره بسیار کم صحبت می کنیم. بعضی وقت ها در رسانه های ما درباره موفقیت ها سخنی به میان نمی آید. فرانسه ای نیز وجود دارد که موفق است. ببخشید که بی پروا و شکوه آمیز سخن می گویم، زیرا می دانم که فرانسه پنجمین اقتصاد بزرگ جهان و دومین اقتصاد بزرگ اروپاست و پس از آن ایتالیا. بنابراین کشور بزرگی است و من می خواهم که مردم فرانسه اعتماد به نفسی درخور جایگاه خود در جهان و اروپا داشته باشند.
ما سزاوار این اعتمادیم و سزاوار بیش از آنچه اکنون به خود نگاه می کنیم. بسیار بیش از سیمایی که از خود به خارج نشان می دهیم.”

یورونیوز: “شما در کتابتان درباره تجدید سازمان هیات دولت نیز نوشته اید. چه زمانی این کار عملی است. اکنون حتی در حزب سوسیالیست صداهایی برای این تجدید سازمان بلند است. به نظر شما اکنون زمان درستی برای این کار است؟”

پیر میکویسی: “من به انچه در این کتاب نوشته ام بسنده می کنم. ما برای تمام عمر وزیر نیستیم. من یکبار در سال های 1997 تا 2000 وزیر بوده ام. البته هنوز مانده تا وزیر سابق بشوم. اما فراتر از همه کسی مفید و سودمند است که به کشورش خدمت کند و کمک رئیس دولت باشد. این فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری است که زمان و نحوه انجام کار را تشخیص می دهد و انتخاب می کند. در عین حال یک تشکیلات حکومتی وجود دارد که پیرامون یک شخصیت نیرومند یعنی ژان مارک ارو، نخست وزیر، کار می کند. یعنی شخصی که در انجام وظیفه اش کامل است.”

یورونیوز: “به عنوان نتیجه، شما تجربه زیادی در اروپا دارید. اگر برای سال 2014 یک پست مسئولیت عالیرتبه اروپایی به شما پیشنهاد شود، خواهید پذیرفت؟”

پیر مسکویسی: “من وزیر اقتصاد و دارائی فرانسه و یک اروپایی باورمند و پرشورم. هرکس این را می داند. به این فکر نمی کنم که کمیسیون اروپا مخالف است- که البته گاه در چشم انداز سیاسی فرانسویان چنین اتفاقی می افتد- بلکه من آن را یک شریک می دانم و بیشتر زندگی خودم را نیز صرف ساختن اروپا کرده ام. ساده بگویم، من به عنوان وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه، عضو گروه اروپا و شورای وزیران دارایی اروپا، انجام وظیفه می کنم و اهداف اروپا را در فرانسه و اهداف فرانسه را در اروپا به پیش می برم. من از کارم خسته نیستم و هرجا که بتوانم برای کشورم و برای اروپا مفید باشم، احساس بهتری خواهم داشت.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هزینه ساخت آپارتمان در کدام شهرهای اروپا سر به فلک می‌کشد؟

پس‌انداز یا ولخرجی؛ نوجوانان کدام کشورها سواد مالی بیشتری دارند؟

کسب و کارهای اروپایی از انتخابات اتحادیه اروپا چه انتظاری دارند؟