موفقیت اقتصادی آلمان زیر ذره بین

موفقیت اقتصادی آلمان زیر ذره بین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صادرات پررونق و حجیم، اولین ویژگی ای است که امروزه هنگام فکر کردن به اقتصاد آلمان، به ذهن خطور می کند. آلمان کشوری است که برای رسیدن به رشد اقتصادی و تراز پرداختهایش، موانع بسیاری را پشت سر گذاشته است.

اما ظرفیت ها و قابلیت های آلمان برای رهبری منطقه پولی یورو کدامها هستند؟ با توجه به رکود اقتصادی جهانی، آلمان چگونه صادرات خود را هدایت می کند؟ مدل حل بیکاری این کشور آیا آنگونه که می نماید، رضایت به همراه داشته است؟

خودروسازی نماد موفقیت آلمانی ها در بازارهای جهانی است. به ام و، مرسدس بنز و آئودی هشتاد درصد تولیدات خود را صادر می کنند. با وجود بحران اقتصادی و رکود بازارهای اروپایی، فروش آنها بلطف بازار آمریکا و چین دوازده درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

هجده درصد صادرات آلمان در سال 2012 مربوط به خودرو و قطعات یدکی آن بوده است و برای چهارمین سال متوالی، آئودی در صدر شرکتهایی است که آلمانها آرزو دارند برای آن کار کنند. اینگونه است که پایین ترین نرخ بیکاری آلمان از آن شهر اینگلوشتات است.

می دانیم که صف های جویندگان کار در کشورهای اروپایی هر روز بلندتر و طولانی تر می شوند، اما در آلمان وضعیت نسبت به دهه پیش، یعنی زمانیکه که آلمان متحد فرزند بیمار اروپا خوانده می شد، بهبود یافته است. برای درک بهتر ماجرا، رمز موفقیت کارآفرینی در این کشور را بررسی می کنیم:

هفت میلیون نفر در آلمان کار نیمه وقت و کوچک انجام می دهند. عدم وجود قانون حقوق حداقل در این کشور، موجب شده هم هزینه تولید پایین بیاید و هم میزان بیکاری. کارفرما براحتی می تواند عذر کارگر خود را بخواهد و خبری هم از حق بیمه و یا حق بازنشستگی نیست. البته مالیاتی هم در کار نیست که از این مسئله هم کارفرمایان سود می کنند.

زیگرید کالینکه صاحب یک کافه می گوید: «فقط افراد را بصورت نیمه وقت استخدام می کنیم برای اینکه ما یک مغازه کوچک هستیم و ظرفیت استخدام دائم نداریم چون هزینه های این کار خیلی بالاست.»

در چنین شرایطی، حقوق کارگران روز مزد ساعتی هفت یورو بیشتر نیست و این مسئله انتقادات زیادی را از سوی اتحادیه های کارگری به همراه داشته است.

مایکل ارهاردت از سندیکای «آی جی متال» در این باره می گوید: «این اصلا درست نیست که آلمان یکی از ثروتمند ترین کشورهای اروپایی باشد ولی اکثر کارگران آن، کارگران موقتی باشند. خیلی ها در میان ما هستند که قراردادی کار می کنند یعنی شغل های جزئی، نیمه وقت و یا جایگزین دارند که اطمینانی به تداومشان وجود ندارد.»

جوانان، زنان و خارجی ها معمولا جزء دسته ای هستند که در پست های موقت و کوتاه مدت اشتغال دارند. یک چهارم شاغلان در آلمان درآمدی کمتر از نه و نیم یورو در ساعت دارند و اینگونه این کشور بعد از لیتوانی، به دومین کشور اروپایی با تعداد بالای کارگران فقیر بدل شده است.

در مورد مدل اقتصادی آلمان با جیم اشنابه، مدیرعامل «اس اِی پی»، یکی از بزرگترین شرکتهای نرم افزاری دنیا گفتگو می کنیم.

یورونیوز: جیم برای شرکتهای نظیر شرکت شما کدامیک سخت تر بود: بحران منطقه پولی یورو یا رکود جهانی اقتصاد؟

جیم اشنابه: «از نظر من رکود جهانی. برای اینکه هر چند مذاکرات منطقه پولی یورو با موفقیت همراه نبود ولی در کل یک مشکل کوتاه مدت بود درحالیکه تاثیرات رکود اقتصادی، آنهم در سطح جهانی بمراتب طولانی تر و وسیع تر است و خارج شدن از آن نیازمند مدیریت قوی شرکت های تجاری و بازرگانان است ولی مشکل منطقه یورو بیشتر سیاسی بود.»

یورونیوز: آیا دیدگاه و نحوه نگرش شرکتهای تجاری آلمانی از نظر اقتصادی تغییری کرده است؟

جیم اشنابه: «آلمان حتی در زمان بحران هم تا حد زیادی نقش موتور محرک اروپا را برعهده دارد. یکی از دلایل اصلی آن وجود مازاد و فزونی صادرات بر واردات است که بنظرم ضرورت دارد. وقتی کارخانه ای راه می اندازید به مازاد نیاز دارید و در مورد یک کشور هم، همین قاعده حکمفرماست. باید بتوانید خلاقیت داشته باشید و در مناطق و حوزه هایی که در آینده رشد می کنند سرمایه گذاری کنید. اگر به آلمان نگاه کنید، می بینید که از قدرت رقابت پذیری حتی در بخش تولید کالا برخوردار بوده است. به نظر من، این دلیل اصلی موفقیت این کشور در اروپاست. اگر به بحث هایی که در مورد یورو، بویژه در مورد آلمان شده توجه کنید می بینید که استدلال مرکل در دفاع از یورو این بود که منفعت آلمان در اینکه عضوی از یک بازار آزاد باشد بسیار بیشتر از منفعت آلمان در حالتی است که تنها باشد. این نکته نشانگر اهمیت موضوع است اینکه حتی در این شرایط دشوار هم همه اروپا در کنار هم است و ما برای خلاقیت و رشد اقتصادی در آینده، از بازار آزاد و حتی بازار دیجیتال دفاع خواهیم کرد.»

یورونیوز: به مسئله کار و اشتغال بپردازیم. خیلی ها دوست دارند از نمونه آلمان درس بگیرند. شما بعنوان یک مدیرعامل فکر می کنید این مدل برای تشویق شرکت های تجاری، در حال حاضر جواب می دهد؟

جیم اشنابه: «شکی وجود ندارد که یکی از دلایل موفقیت آلمان این بوده است که سرمایه گذاری عظیمی روی مردم صورت گرفته است. در حال حاضر دو مدل وجود دارد. اولی، مدل کارآموزی است و مدل دیگر مربوط به افراد با تحصیلات عالیه. به نظر من در بخش هایی که آینده را مد نظر قرار داده اند، نظیر شرکت ما، این مدل جواب می دهد و می توانند از روی آن نمونه برداری کنند.»

یورونیوز: شما یک موقعیت منحصر بفرد دارید. یک اروپایی با مهارتهای بالا که به آلمان مهاجرت کرده اند. خیلی ها می خواهند درباره مسئله فقدان مهارت بیشتر بدانند؟

جیم اشنابه: « به اعتقاد من ما در حال گذار از دوران صنعتی به دوران دیجیتال هستیم. در دنیایی که می توان در لحظه با میلیونها انسان در ارتباط بود باید درباره چیزهای بسیاری دوباره فکر شود. ما با راه حلهایی که ارائه می دهیم این روند را تسریع می کنیم. مشکل اینجاست که ما هنوز مهارتهای لازم عصر دیجیتال را نداریم و لذا باید تمام سعی و تلاش خود را معطوف آن کنیم. بعنوان شرکتی که تاثیر زیادی روی آموزش دارد در حال آموزش مهارتهای دیجیتالی به حدود صد هزار بیکار هستیم. اعتقاد ما بر این است که اروپای در حال گذار نیازمند ظرفیت سازی برای رشد و خلاقیت است.»

یورونیوز: از نقطه نظر اقتصادی چه چیزی در انتخابات پیش رو مهم است؟

جیم اشنابه: « بنظرم بیکاری یک مسئله کلیدی است. بیکاری مشکلی است که باید تلاش کنیم راه حلی برای آن پیدا کنیم، نه تنها بعنوان یک سیاستمدار بلکه همچنین بعنوان بازرگان. فکر می کنم موافقتنامه های تجاری بین مناطق اصلی هم موضوع مهمی باشد. از نقطه نظر من، در دنیایی که شتاب رشد اقتصادی در آن، در حال کم شدن است، باز کردن بیشتر بازارها و جلوگیری از محدود شدن آنها بهترین شیوه است. لذا باید مطمئن شویم که این توافقات عملی می شوند. دست آخر، در مورد مالیات هم همیشه نکاتی مطرح بوده است. به نظر من از تمرکز بر روی بهینه سازی وضعیت کار بیشتر بسمت بهبود منابع حرکت می کنیم چون جهان به رشد نیاز دارد اما منابع آنرا ندارد. باید به منابع توجه بیشتری نشان دهیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران یونان؛ چالش ها و راه حل های دولت برای ثبات و رشد اقتصادی

بنگاه‌های تجاری، برندگان تقویت طرح صندوق سرمایه‌گذاری راهبردی اروپا؟

تحولات فناوری و اقتصاد دیجیتال؛ آیا ربات‌ها بهره‌وری را افزایش خواهند داد؟