Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

فرشتگان تجارت، ناجی شرکتهای بازرگانی خرد و متوسط

فرشتگان تجارت، ناجی شرکتهای بازرگانی خرد و متوسط
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک راه بسیار جالب ِ تامین بودجه کارآفرینانِ شرکتهای تجاری خُرد و متوسط که توان رشد دارند، سرمایه گذاری خصوصی است.

فرشتگان تجارت کسانی هستند که از سرمایه شخصی گرفته تا مهارت ها، شبکه ای از تماس ها و همچنین از جاذبه و شهرت خود را برای کمک به شرکتهای بازرگانی استفاده می کنند. در برنامه «دنیای تجارت» به سراغ شرکتی که از «فرشتگان تجارت» کمک گرفته، می رویم.

کار اصلی شرکتِ ۲۵ ساله «اسپیسبِل»، توسعه و تجاری سازی نرم افزارهایی برای کنترل موشک و ماهواره است. مدیران شرکت در سال ۲۰۰۷ تصمیم گرفتند برای راه اندازی بین المللی، همراه با تولید میکرو ماهواره ها، مجددا سرمایه گذاری کرده و ساختار مالی را تغییر دهند. از این رو، شرکت به سر مایه گذاران خصوصی فراخوان داد. نتیجه از این قرار بود:۲ میلیون یورو سرمایه گذاری نقدی، همراه با دمیدن روح تازه ای در شرکت.

تییری دو پره ورسون، مدیر اجرایی شرکت می گوید: «پویایی و تحرکی که سرمایه گذران داخلی به شرکت دادند، سبب شده تا بتوانیم پروژه مان را عملی کنیم. بدون آن ها، بودجه را به یک طریقی پیدا می کردیم، اما دیگر از این جنبش و جانِ تازه خبری نبود.»

تا پیش از این، حجم معاملات این شرکت، سالانه ۸ میلیون یورو بود. اکنون توانسته قراردادی ۶۳ میلیون یورویی در ویتنام، برای یک “ماهواره دیده بانی زمین” ببندد و این همه به لطف «فرشتگان تجارت» برای این شرکت ممکن شده است. دو پره ویلسون در مورد نقش «فرشتگان تجارت» در تحقق پروژه شان می گوید: «مسائلی را که «فرشتگان تجارت» مطرح کردند و حمایت هایشان از ما، همه به بازار صاردات ارتباط داشت. آن ها در جهت منافع ما تلاش کردند و اطلاعات مربوط به بازار صادرات را در اختیار ما قرار دادند.»

بطور متوسط مبلغ ۵۰هزار تا ۲۰۰ هزار یورو مبلغی است که سرمایه گذران خصوصی، امروزه در اروپا سرمایه گذاری می کنند. به سراغ یکی از آنها در بروکسل، پایتخت بلژیک می رویم. کلر مونک یکی از فرشتگان تجارت است. وظیفه آن ها انتخاب طرحها و سپس در ارتباط قرار دادن شرکت ها با یک یا چند سرمایه گذار خصوصی است. برای شرکتهای خرد و متوسط تجاری که در دوران بحران اقتصادی، برای جذب سرمایه گذار با مشکل مواجه می شوند، کمک گرفتن از سرمایه گذار خصوصی، فرصتی طلایی به حساب می آید.

کلر مونک در مورد اینکه یافتن سرمایه گذار برای توسعه برخی از شرکت ها نقطه عطف محسوب می شود، اینگونه توضیح می دهد: «شرکت ها به سراغ بانک ها می روند و بانک ها به آن ها می گویند که شما از نظر سرمایه گذاری پر خطر هستید. به سراغ شریکان عمده سرمایه گذاری می روند و پاسخ می گیرند که تجارتتان کوچک است. بنابراین این کمپانی ها خود را سردرگم می یابند. لزوما از سرمایه گذاری های بزرگ حرف نمی زنیم. بلکه منظورمان سرمایه گذاری در موقع حساس و بحرانی برای شرکت است. بویژه سرمایه گذاری توسط افرادی که وقت کافی برای این شرکتها داشته باشند و بخواهند ارزش افزوده برای کمپانی به همراه بیاورند.»

گذشته از جنبه مالی، «فرشتگان تجارت» نقش سفیر را برای شرکت ها بازی می کنند، زیرا حوزه فعالیتشان بسیار وسیع است.

کلر مونک در این مورد می گوید: «ما در زمینه های بسیار گوناگونی مانند لوازم آرایشی، توسعه پایدار، صنعت و در بخش علوم و صنایع غذایی سرمایه گذاری می کنیم.»

کلید موفقیت استفاده از فرشتگان تجارت در چیست؟ دو پره ویلسون می گوید: «از نظر من، کلید موفقیت در این است که سرمایه گذار خصوصی به خوبی پروژه را متوجه شود. در نتیجه شرکت باید آن را به خوبی و با شفافیت و صداقت توضیح دهد. به این ترتیب مشارکت موفق آغاز خواهد شد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند

چگونه شرکت اسکاتلندی تولید انرژی پاک توانسته فراز و نشیب بازار را پشت سر بگذارد؟