Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

« تنها راه نجات یورو انتشار اوراق قرضه واحد اروپایی است»

« تنها راه نجات یورو انتشار اوراق قرضه واحد اروپایی است»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژان پل فیتوسی اقتصاد دان مشهور فرانسوی در آخرین کتابی که روانه بازار کرده (قضیه لامپ) ( اشاره به تمرکز اروپا به مسائل حاشیه ای و تاریک ماندن پیرامون) به مسئله بحران اقتصادی پرداخته است. به همین بهانه خبرنگار یورونیوز با این استاد دانشگاه گفتگویی انجام داده تا بطور جدی تری به مسئله بحران اقتصادی اروپا و راه حل خروج از این رکود اقتصادی پرداخته شود.

یورونیوز: پیمان ثبات، همکاری و حکمرانی یا همان میثاق بودجه که در مارس 2012 به امضا رسید کشورهای منطقه پولی یورو را ملزم به اعمال یک بودجه متوازن و قید آن در قانون ومقررات مربوطه کرده است. شما از کسانی بودید که از این میثاق انتقاد کردید. آیا واقعا هیچ نکته مثبتی در آن وجود ندارد؟

ژان پل فیتوسی: « مسئله اصلا پی بردن به پربار بودن یا بیهوده بودن این میثاق نیست بلکه فهمیدن این نکته است که در واقع معنای عمیق و اصلی دستورالعملی که کشورهای عضو را مجبور به توازن بودجه ای می کند چیست؟ آدم را یاد دستورالعمل های رایج در دولتهای فدرال می اندازد اما مشکل اینجاست که اروپا به شکل فدرال اداره نمی شود. بنابراین مشکل اصلی که در آن گیر افتاده ایم این است که هر روز بیش از دیروز به سمت شیوه های فدرالی می رویم اما به عکس هر روز کمتر و کمتر یک دولت فدرال بشمار می آییم. در واقع این پیمان بودجه ای به فقدان سیاسی اروپا برمی گردد. و این سئوال را به وجود می آورد که وقتی فضای دمکراسی را محدود به داخل کشورهای عضو کرده ایم و خبری از این فضا در سطح فدراسیون نیست حرف زدن از روند همگرایی به چه معنا می تواند باشد؟ بنابراین یک مشکل اساسی وجود دارد. در عین حال در پس این مسئله بودجه، مسئله اعتقاد به انضباط هم نهفته است. در گذشته حرف از انضباط پولی بود و در حال حاضر تنها مسئله، انضباط بودجه ای است. اما می دانید که مردم اروپا تخصص ویژه ای در تک بعدی بودن دارند و سعی می کنند علت هر چیزی را با تنها یک دلیل برای خود روشن کنند به این گونه که قبل از ایجاد واحد پولی مشترک مسئله اصلی تورم بود و بعد از بوجود آمدن یورو مسئله شد توازن بودجه و بدهی های دولتی.»

یورونیوز: اتفاقا شما گفته اید که بدهی های ملی بدهی دولتها هستند ولی یورو واحد پولی است که حاکمیتی بر آن اعمال نمی شود. در فقدان یک سیاست واحد آیا اتحادیه بانکی که از قبل وجود دارد برای این امر کفایت می کند؟

ژان پل فیتوسی: « هم بله و هم نه. اول اینکه وقتی من می گویم که بدهی ها دولتی هستند ولی واحد پولی مربوط به یک دولت واحد نیست، مشکل کجاست؟ مشکل اینجاست که دولتهای اروپایی زیر بار قرض واحد پولی می روند که هیچگونه کنترلی بر آن ندارند. به یک معنا می توان گفت زیر بار قرض یک واحد پولی خارجی می روند که می تواند برای آنها شرایط غیر قابل حلی را بوجود آورد. وقتی کشوری مبلغی را به واحد پولی ای که بر آن کنترل دارد، قرض می گیرد هیچ وقت در بن بست اینچنینی قرار نمی گیرد. اگر قدرتهای نوظهور ورشکسته شدند برای این بود که پول خارجی وام گرفته بودند اینجا در واقع یک نقص تولیدی داریم که زمینه توسل به مبادلات مالی در بازارهای بورس را که معاملاتی خطرپذیر بشمار می روند را فراهم می کند.»

یورونیوز: برای کاهش دادن یا توقف این مبادلات چه راه حلهایی را با تکیه بر دولتها می توان ارائه داد؟

ژان پل فیتوسی: « خیلی ساده است. گفتم باید همان کاری را بکنیم که با واحد پولی مشترک کردیم: وقتی که ما یورو را بوجود آوردیم بازارهای تبادل ارز از بین رفتند و دیگر خرید و فروش ارزهای رایج اروپایی امکان پذیر نبود. در شرایط فعلی کافی است تا بدهی ها هم عنوان مشترکی پیدا کنند در این صورت امکان انجام معامله بر روی اوراق قرضه داخلی کشورها و اوراق بین کشورها وجود نخواهد داشت.»

یورونیوز: منظورتان اوراق قرضه یوروست….

ژان پل فیتوسی: «اوراق قرضه یورو که می شود اسم آنرا گذاشت اوراق واحد به این مفهوم که در اروپا تنها یک بدهکاری وجود خواهد داشت درست مثل بدهکاری ایالات متحده آمریکا یا بدهکاری ژاپن. در میان دولتهای فدرال باید تنها یک قرض وجود داشته باشد و یک بانک مرکزی که در لحظه آخر وام می دهد و چاله را پر می کند.»

یورونیوز: وقتی فرانسوآ اولاند بعنوان رییس جمهوری فرانسه انتخاب شد شما گفتید با بخش زیادی از برنامه های اعلامی او موافقید آیا هنوز هم بر سر حرف خود هستید؟

ژان پل فیتوسی: «گوش کنید هر چه که من گفتم در واقع به این دلیل بود که با مذاکره مجدد بر روی پیمان مالی موافق بودم. اما این مذاکرات انجام نشد و فرانسوآ اولاند پیمان بودجه را که می گفت بدون اعمال اصلاحات امضا نمی کند، نهایتا امضا کرد.»

یورونیوز: در سوییس اخیرا یک همه پرسی برگزار شد و مردم تصمیم گرفتند تابرای حقوق و دستمزده های بالای روسای شرکتها یک سقف تعیین شود. به نظر شما آیا این فقط یک اقدام نمادین است یا می تواند راهی باشد پیش روی کشورهای دیگر؟

ژان پل فیتوسی: «یک کم از هر دو. به نظرم می تواند درس خوبی برای کشورهای دیگر باشد ولی اروپا در موقعیت دشواری قرار دارد و معلوم نیست در حال حاضر بتواند از این تجربه ها درس بگیرد. برای اینکه اصولا اروپا بر پایه یک سیستم رقابت مالی تشکیل شده بنابراین اگر یک کشور اروپایی بخواهد مانند سوییس عمل کند ممکن است برخی از شهروندانش تصمیم بگیرند به کشور دیگری که از نظر مالی و مالیاتی مناسبتر است نقل مکان کنند.»

یورونیوز:درسی که می توان از وضعیت چند سال اخیر گرفت شاید این باشد که امروز اتحادیه اروپا بازده مناسبی ندارد و انگار درمیانه راه گیر کرده. اگر ما برای این مشکل راه حلی پیدا نکنیم و بسوی یک اتحادیه سیاسی حرکت کنیم آیا در نهایت باید از این پروژه اروپایی چشم پوشی کرد؟

ژان پل فیتوسی: «نمی دانم. این سئوالی است که نگرانی های زیادی را در من بوجود می آورد برای اینکه رنج و مشقت مردم را همه جا می بینم در ایتالیا در یونان در اسپانیا فرانسه آلمان که آنجا هم فقر بطور جشمگیری افزایش یافته است. و حتی در بریتانیا. مردم معمولا خودکشی نمی کنند و به دنبال تغییر هستند. و ما برای زمانی طولانی نمی توانیم به آنها بگوییم امکان تغییر وجود ندارد. بنابراین یا باید اروپا خودش تغییر کند و یا اینکه احتمالاشهروندان کنار خواهند کشید. اما این یک فرایند کاملا پیچیده است برای اینکه معنایش این است که یک کلاس را درست قبل از اینکه به نتیجه برسد مختل و منحل کنیم. ما در ابتدا برای وحدت مردم اروپا وارد عمل شدیم و حالا به خاطر دلایل دگماتیک و تک بین بودن، کار خود را نیمه رها کرده ایم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کسب و کارهای اروپایی از انتخابات اتحادیه اروپا چه انتظاری دارند؟

نرخ تورم در حوزه پولی یورو «به‌طور غیرمنتظره» کاهش یافت

چرا شمار زنان شاغل و جویای کار در اروپا بیش از آمریکای شمالی است؟