حمایت همه جانبه از زنان کارآفرین در اروپا

حمایت همه جانبه از زنان کارآفرین در اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به برنامۀ این هفتۀ “دنیای تجارت” و به لارناکا خوش آمدید. زنان یک سوم از کارآفرینان اروپایی را تشکیل می دهند. کنار گذاشتن کلیشه ها و دسترسی به کمک های مالی آسان نیست. با این حال در لارناکا، ۳۵۰ زن دست به دست یکدیگر داده اند و یک بانک تعاونی راه اندازی کرده اند که موجب تحول بزرگی در کارآفرینی برای زنان در قبرس شده است.

این بانک در سال ۲۰۰۰ میلادی تاسیس شد. مهمترین ویژگی های آن نرخ بهرۀ پایین، در دسترس بودن پول ظرف کمتر از ۴۸ ساعت و انعطاف پذیری برای بازپرداخت وام هایی است که معمولا کمتر از صد هزار یورو هستند.

آرتمیس تومازی، یکی از سفرای رسمی شبکۀ کارآفرینی زنان در اروپا است. او از ابتدا مدیریت این بانک را در دست داشته است و به نتایج آن افتخار می کند چرا که به کمک بانک، میزان زنان کارآفرین در قبرس افزایش چشم گیری داشته است. مدیر عامل بانک تعاونی زنان در بانک قبرس با خوشحالی می گوید: “طی ده سال، و با همۀ تلاش های انجام شده، موفق شدیم این ضریب را از ده، دوازده درصد، به تقریباً سی درصد در سال ۲۰۱۰ برسانیم. عددی که واقعاً شگفت انگیز است.”

“آنا پلِکانو کاریدا” از زنانی است که با کمک بانک تعاونی زنان شرکت خود را تاسیس کرده است. شرکت او در زمینۀ نگهداری و شستشوی خودروهای مسافران فرودگاه لارناکا، فعالیت می کند.

در سال ۲۰۰۵ میلادی نیز، برای توسعۀ این شرکت، بانک زنان، یک وام شصت هزار یورویی به “آنا” اعطا کرد و خصوصاً او از مشاوره و حمایت بانک بهره مند شد. “آنا پلِکانو کاریدا” می گوید: “آنها از ما حمایت کردند و ما را تشویق کردند. برای آماده کردن و نوشتن طرح اولیه به ما کمک کردند و اطلاعات لازم را قبل از دیدار با موسسات مالی دیگر به ما ارائه دادند. یعنی اطلاعات بسیار خوبی به ما دادند تا ما بهتر بتوانیم با موسسات مالی گفتگو کنیم و برای گرفتن وام شرایط بهتری به دست بیاوریم. این برای ما بسیار با ارزش بود.”

به کمک بانک، آنا با شبکۀ کارآفرینی زنان در اروپا تماس پیدا کرد که اکنون در ۲۲ کشور حاضر است.

آنا پلِکانو کاریدا اضافه می کند: “به عنوان یک زن، ما باید هم همسر خوبی باشیم، هم مادر خوبی باشیم و در عین حال در کارمان موفق باشیم.”

“برای من کلید موفقیت یعنی گذراندن ساعات زیادی در کار… یعنی سخنان و کارهایی قابل اطمینان… و خصوصاً پیدا کردن افراد مناسب، شرکای خوب و داشتن یک تیم خوب برای همراهی و حمایت از شما در تمام شرایط.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمک بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب و کارهای کوچک در گرجستان

بانک سرمایه‌گذاری اروپا به کسب‌وکارهای کوچک کمک می‌کند

چگونه شرکت اسکاتلندی تولید انرژی پاک توانسته فراز و نشیب بازار را پشت سر بگذارد؟