رئیس شورای اروپا: بدلیل «حملات شخصی» از نامزدی در انتخابات پارلمان اتحادیه صرف نظر می‌کنم

شارل میشل، رئیس شورای اروپا
شارل میشل، رئیس شورای اروپا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس کنونی شورای اتحادیه اروپا اعلام کرد که دیگر قصد ندارد برای شرکت در انتخابات قانونگذاری و تصاحب کرسی در پارلمان این اتحادیه نامزد شود.

آگهی

نامزدی شارل میشل برای شرکت در انتخابات پارلمان اروپا که قرار است اوایل ماه ژوئن برگزار شود وی را ملزم می‌کرد که از مسئولیت کنونی خود در راس شورای اتحادیه اروپا کناره‌گیری کند.

آقای میشل روز جمعه رسما اعلام کرد پس از آنکه هدف «حملات شخصی» قرار گرفته، دیگر قصد ندارد برای تصاحب کرسی پارلمان اروپا تلاش کند و به همین دلیل از نامزدی برای این انتخابات صرف نظر می‌کند.

وی در همین راستا افزود که ترجیح می‌دهد باقی‌مانده مدت مسئولیت خود را در راس شورای اتحادیه که ماه نوامبر به پایان می‌رسد به خوبی سپری کند.

شارل میشل، نخست‌وزیر سابق بلژیک پیش‌تر در اواسط سال گذشته میلادی اعلام کرد بود که در حال آماده شدن برای رقابت در انتخابات قانون‌گذاری اتحادیه اروپا است که بنا به برنامه‌ریزی صورت گرفته قرار است طی روزهای ۶ تا ۹ ژوئن در کشورهای عضو اتحادیه برگزار شود.

وی در این خصوص یادآور شده بود که در صورت انتخاب شدن اواسط ماه ژوئیه ار ریاست شورای اروپا کناره‌گیری خواهد کرد.

تصمیم غافلگیرکننده شارل میشل برای انصراف از نامزدی در انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا برای برخی کشورهای عضو از جمله مجارستان چندان خوشایند نبود.

نامزدی شارل میشل در این انتخابات می‌توانست درها را به روی ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را در نیمه دوم سال جاری برعهده خواهد داشت برای تصدی ریاست موقت شورای اروپا تا زمان تعیین جانشین آقای میشل باز کند.

ویکتور اوربان که روابط نزدیکی با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه دارد، در حال حاضر به دلیل مسدود کردن راه تصویب بسته ۵۰ میلیارد یورویی کمک اتحادیه اروپا به اوکراین، خشم همتایان اروپایی خود را برانگیخته است.

سران اتحادیه اروپا قرار است پنج شنبه آینده در نشستی به ریاست شارل میشل بار دیگر در جهت متقاعد کردن ویکتور اوربان برای همراهی با سایر کشورها در زمینه تصویب کمک مالی در نظرگرفته شده برای اوکراین تلاش کنند.

نمایندگان کشورهای عضو اعلام کرده‌اند که در صورت عدم موفقیت در جلب رضایت نخست وزیر مجارستان، تلاش خواهند کرد که نیازهای مالی اوکراین را به برای تقویت بنیه دفاعی این کشور در برابر تهاجم نظامی روسیه به صورت دوجانبه تامین کنند.

تصمیم کناره‌گیری شارل میشل از نامزدی در انتخابات پارلمان اروپا همچنین به گمانه زنی‌ها در خصوص سرنوشت سمت‌های کلیدی در اتحادیه که معمولا پس از روشن شدن نتایج انتخابات پارلمانی در باره آن تصمیم‌گیری می‌شود، سرعت بخشیده‌ است.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا که مانند شارل میشل در سال ۲۰۱۹ به این سمت منصوب شد، تاکنون درباره قصد خود به منظور ماندن در راس نهاد اجرایی اتحادیه برای یک دوره دیگر، اظهار نظری صریح نکرده است.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا جوانان فرانسه از زمان انتخابات پارلمان اروپا آگاهند، از آن استقبال می‌کنند و رای می‌دهند؟

رابطه متقابل شهروندان و نمایندگان در اتحادیه اروپا؛ پارلمان اروپا چگونه قانونگذاری می‌کند؟

رهبر لیبرال‌های پارلمان اروپا: موفقیت راست افراطی در انتخابات ژوئن اتحادیه را غیرقابل مدیریت می‌کند