Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تلاش‌های سوئد و دانمارک برای ممنوعیت قرآن‌سوزی؛ ۵۷ کشور مسلمان هیئتی را روانه اتحادیه اروپا می‌کنند

قرآن سوزی در سوئد
قرآن سوزی در سوئد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به دنبال تکرار مواردی از سوزاندن قرآن در دانمارک و سوئد، دولت‌های این دو کشور شمال اروپا اعلام کردند که در حال بررسی راه‌هایی برای محدود کردن قانونی چنین اقداماتی هستند.

آگهی

این دو کشور اسکاندیناوی تاکید کردند این اقدام را برای کاهش تنش‌های فزاینده با چندین کشور مسلمان انجام می‌دهند. 

دانمارک و سوئد در هفته‌های اخیر شاهد تظاهرات‌های متعددی بوده‌اند که در آن نسخه‌هایی از قرآن، کتاب مقدس مسلمانان سوزانده شده و یا مورد هتک حرمت قرار گرفته است.

 این اقدام به شدت مورد خشم کشورهای مسلمان واقع شده و از دولت‌های شمال اروپا خواسته‌اند تا این اقدامات را متوقف کنند.

دولت دانمارک در همین رابطه گفت که به دنبال یافتن «ابزار قانونی» است که بتواند مقامات را قادر به مداخله در چنین اعتراضاتی کند.

 بر اساس این گزارش کپنهاگ می‌گوید قصد دارد در صورتی که این اقدامات پیامدهای منفی قابل توجه برای دانمارک به ویژه در زمینه امنیت داشته باشد، از این ابزارهای قانونی استفاده نماید. 

لارس لوکه راسموسن، وزیر امور خارجه دانمارک روز دوشنبه به خبرنگاران گفت: «ما تلاش خود را چه در داخل کشور و چه خارج از آن انجام می‌دهیم و امیدواریم به کاهش تنش‌ها کمک کند.» 

او در ادامه افزود: «ما این کار را نه فقط به این دلیل که از خارج در فشار هستیم انجام می‌دهیم بلکه این تحلیل سیاسی ماست که پیگیری چنین اقداماتی به نفع همه ماست. ما نباید تنها بنشینیم و نظاره‌گر انفجار باشیم.»

با این حال، قرآن سوزی در روز دوشنبه در هر دو کشور اتفاق افتاد. در استکهلم، یک پناهجوی عراقی که پیشتر هم چنین کرده بود یک نسخه از قرآن را در مقابل پارلمان سوئد سوزاند. در دانمارک نیز  معترضان ضد مسلمانان قرآن را در مقابل سفارت عربستان سعودی در کپنهاگ سوزاندند.

کشورهای اسکاندیناوی از سوزاندن قرآن ابراز تاسف کرده اند، اما می‌گویند بر اساس قوانین آزادی بیان نمی‌توانند از آن جلوگیری کنند.  با این حال، هر دو دولت اکنون گفته‌اند که در حال بررسی تغییرات قانونی هستند که به مقامات اجازه می‌دهد از تکرار سوزاندن قرآن در شرایط خاص جلوگیری کنند.

دولت سوئد در این خصوص گفته که در حال بررسی راه حل مشابهی است، اما احزاب دست راستی در هر دو کشور این ابتکارات را محکوم کرده و می گویند آزادی بیان نباید به خطر بیافتد.

اعزام هیئت سازمان همکاری اسلامی به اروپا

توبیاس بیلستروم، وزیر امور خارجه سوئد روز دوشنبه گفت که نامه هایی را به تمام ۵۷ کشور عضو سازمان همکاری اسلامی (OIC) ارسال کرده است تا حق برگزاری تجمعات در سوئد را توضیح دهد و در عین حال اقدامات اسلام‌هراسانه را نیز محکوم کرد. 

وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی (OIC) در نشستی فوق‌العاده روز دوشنبه برای بحث در مورد تحولات اخیر که در آن قرآن سوزی‌ها را به شدت محکوم کرد، تشکیل جلسه دادند.

 این سازمان همچنین در بیانیه‌ای پس از پایان این نشست اعلام کرد که از کشورهای عضو می‌خواهد در کشورهایی که قرآن در آن‌ها هتک حرمت می‌شود، اقدامات مناسب، اعم از سیاسی یا اقتصادی، انجام دهند.

در این بیانیه ضمن محکومیت شدید آنچه «اهانت به قرآن» نامیده شده در دو کشور سوئد و دانمارک آمده است: «سازمان همکاری اسلامی تصمیم گرفت هیئتی را به کمیسیون اتحادیه اروپا اعزام کند تا اقداماتی را برای جلوگیری از تکرار چنین اعمالی که تحت عنوان آزادی بیان انجام می‌شود، اتخاذ نماید.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پس از این نشست، بیلستروم و همتای دانمارکی خود راسموسن به طور جداگانه در توییتر نوشتند که به گفتگوی خود با سازمان همکاری اسلامی ادامه خواهند داد.

بیلستروم همچنین در پست توییتری خود نوشت که سوئد قطعنامه‌ها و توصیه‌های ارائه شده توسط سازمان همکاری اسلامی را به دقت مطالعه خواهد کرد.

سازمان همکاری اسلامی (OIC) که اکنون ۵۷ عضو دارد در زمان تأسیس آن در سال ۱۹۶۹ تا سال ۲۰۱۱ میلادی سازمان کنفرانس اسلامی بود که بعد تغییر نام داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«وطن‌پرستان دانمارکی» دوباره قرآن‌ را آتش زدند؛ عراق بار دیگر محکوم کرد

چرا سوئد با وجود خشم مسلمانان اجازه قرآن‌سوزی می‌دهد؟

از ماموریت قناری تا کلاغ سیاه؛ به راه افتادن کارزار ارعاب در فضای مجازی علیه حامیان اسرائیل و فلسطین