Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

چرا سوئد با وجود خشم مسلمانان اجازه قرآن‌سوزی می‌دهد؟

اعتراض عراقی‌ها به قرآن‌سوزی در سوئد
اعتراض عراقی‌ها به قرآن‌سوزی در سوئد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قرآن‌سوزی در سوئد که واکنش‌های خشمگینانه‌ای را در کشورهای اسلامی برانگیخته، این سوال را مطرح کرده که چرا چنین عملی در این کشور اروپایی مجاز است.

آگهی

برخی از مقام‌ها و سیاستمداران سوئد بر این نظرند که «ممنوعیت قرآن‌سوزی در فضای عمومی» با توجه به قوانین این کشور، اقدامی دشوار خواهد بود.

آیا هتک حرمت قرآن در سوئد مجاز است؟

در سوئد هیچ قانونی وجود ندارد که به طور خاص سوزاندن یا هتک حرمت قرآن یا کتاب‌های مقدس سایر ادیان را ممنوع کند.

به این ترتیب آیا مقام‌های سوئد می‌توانند جلوی چنین اعمالی را بگیرند؟

در پی سوزاندن یک نسخه قرآن توسط یک پناهجوی عراقی در استکهلم، بسیاری از کشورهای اسلامی از دولت سوئد خواستند تا از قرآن‌سوزی در این کشور جلوگیری کند. صدور مجوز چنین تجمعاتی در سوئد از اختیار پلیس این کشور است. 

از آنجا که در سوئد تضمین‌هایی برای تجمعات و تظاهرات عمومی در قانون اساسی سوئد در نظر گرفته شده است، پلیس این کشور باید دلایل خاصی مانند وجود خطرات امنیتی را برای رد درخواست‌های برگزاری تظاهرات یا تجمعات اعتراضی بیان کند.

پلیس استکهلم در ماه فوریه دو درخواست متوالی آتش‌زدن قرآن‌ را با استناد به ارزیابی‌های سرویس‌های امنیتی سوئد رد کرد، زیرا بر این نظر بود که چنین اقدام‌هایی می‌تواند امکان حملات تروریستی علیه این کشور را افزایش دهد.

اما دادگاه استیناف سوئد بعداً اعلام کرد که پلیس این کشور دلایل کافی برای ممنوع کردن قرآن‌سوزی ندارد و تصمیم گرفته شده توسط پلیس استکهلم را لغو کرد.

آیا قرآن‌سوزی را می‌توان نفرت‌افکنی دانست؟

بر اساس قوانین سوئد، تحریک گروه‌هایی از مردم بر اساس نژاد، قومیت، مذهب، گرایش جنسی یا هویت جنسی ممنوع است.

برخی بر این نظرند که قرآن‌سوزی باعث تحریک مسلمانان می‌شود و باید با آن بر اساس قوانین فعلی سوئد که نفرت‌پراکنی را ممنوع می‌کند، برخورد کرد. در مقابل، برخی دیگر می‌گویند که چنین اعمالی دین اسلام و نه پیروان آن را هدف قرار می‌دهد، بنابراین از نظر آن‌ها چنین عملی انتقاد از دین تحت پوشش آزادی بیان است.

همزمان پلیس سوئد به دنبال تشکیل پرونده قضایی برای فردی است که در ماه ژوئن و ژوئیه اقدام به قرآن‌سوزی کرد. البته تشکیل چنین پرونده قضایی با اتهام نفرت‌پراکنی به نظر دادستان‌های سوئد بستگی دارد که آیا برای او به طور رسمی کیفرخواست صادر کنند یا خیر.

آیا مقام‌های سوئد میان مسلمانان و قرآن تمایز قائل می‌شوند؟

برخی از مسلمانان سوئد که از قرآن‌سوزی اخیر در این کشور به شدت ناراحت هستند، این سوال را مطرح می‌کنند که آیا پلیس سوئد اجازه هتک حرمت به کتب مقدس سایر ادیان را می‌دهد یا خیر.

چندی پیش یک مرد مسلمان درخواست مجوز برای سوزاندن نسخه‌هایی از تورات و انجیل در مقابل سفارت اسرائیل در استکهلم را ارائه کرد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اگرچه مقام‌های دولتی اسرائیل و گروه‌های یهودی از سوئد خواستند که با درخواست مجوز برای سوزاندن نسخه‌های تورات و انجیل مخالفت کنند اما پلیس این کشور با درخواست این مرد موافقت کرد. البته این مرد مسلمان در روز موعود از انجام چنین عملی خودداری کرد.

توهین به مقدسات در سایر نقاط جهان چه عواقبی دارد؟

توهین به مقدسات در بسیاری از کشورهای جهان جرم‌انگاری شده است. بر اساس تجزیه و تحلیل داده‌های مرکز تحقیقات پیو در سال ۲۰۱۹ میلادی، توهین به مقدسات در ۷۹ کشور ممنوع است و توهین‌کنندگان در دست‌کم در ۷ کشور (افغانستان، برونئی، ایران، موریتانی، نیجریه، پاکستان و عربستان سعودی) با حکم اعدام مواجه هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

قرآن‌سوزی در سوئد؛ پلیس ۱۲ نفر را به اتهام ایجاد بی‌نظمی و اعمال خشونت دستگیر کرد

تلاش‌های سوئد و دانمارک برای ممنوعیت قرآن‌سوزی؛ ۵۷ کشور مسلمان هیئتی را روانه اتحادیه اروپا می‌کنند

بیانیه دفتر جوزپ بورل در واکنش به قرآن‌سوزی پناهجوی عراقی در سوئد