NOCOMMENT

ویدیوها. بیانیه دفتر جوزپ بورل در واکنش به قرآن‌سوزی پناهجوی عراقی در سوئد

دفتر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به قرآن‌سوزی در استکلهم و ورود گروهی از معترضان عراقی به سفارت سوئد در بغداد واکنش نشان داد.   

دفتر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به قرآن‌سوزی در استکلهم و ورود گروهی از معترضان عراقی به سفارت سوئد در بغداد واکنش نشان داد.   

سلوان موميکا، پناهجوی ۳۷ ساله عراقی که در سوئد اقامت دارد، روز چهارشنبه در بيرون مسجد اصلی استکهلم با صفحات يک جلد قرآن کفش خود را تمیز کرد و سپس آن را آتش زد. 

گروهی از عراقی‌های معترض یک روز بعد در برابر سفارت سوئد در بغداد تجمع کردند و بخشی از این سفارت را برای مدتی به اشغال خود درآوردند.

علاوه بر عراق، معترضان در ایران و برخی دیگر از کشورها نسبت به سوزاندن قرآن در سوئد اعتراض کردند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، به دبیرکل سازمان همکاری اسلامی پیشنهاد کرده است تا شورای وزرای خارجه این سازمان برای رسیدگی به هتک حرمت کتاب مقدس مسلمانان، نشستی اضطراری تشکیل دهد. 

بیانیه دفتر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

دفتر جوزپ بورل در بیانیه خود آورده است که «اتحادیه اروپا تحولات بغداد را از نزدیک دنبال می‌کند و خواستار آرامش و خویشتنداری است و این اتحادیه حمله به اماکن دیپلماتیک را محکوم می کند.  

اتحادیه اروپا در رد قاطعانه سوزاندن قرآن توسط فردی در سوئد به وزارت امور خارجه سوئد می‌پیوندد. این اقدام به هیچ وجه منعکس‌کننده نظرات اتحادیه اروپا نیست.

سوزاندن قرآن یا هر کتاب مقدس دیگر توهین‌آمیز و بی‌احترامی و آشکارا عملی تحریک‌آمیز است. تجلیات نژادپرستی، بیگانه هراسی و عدم تحمل‌پذیری از این دست جایی در اروپا ندارد.

تاسف‌بارتر این که چنین اقدامی در جشن مهم مسلمانان، عید قربان، انجام شد.

اتحادیه اروپا به دفاع از آزادی مذهب یا عقیده و آزادی بیان در خارج و داخل [اتحادیه اروپا] ادامه می‌دهد.

زمان آن است که برای درک و احترام متقابل و جلوگیری از تشدید [تنش‌ها]  در کنار هم باشیم.»

تازه‌ترین ویدیو