Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تنش در روابط استکهلم با کشورهای اسلامی؛ صدها نفر در ایران، عراق و لبنان علیه سوئد تظاهرات کردند

تظاهرات روز جمعه علیه سوئد در تهران
تظاهرات روز جمعه علیه سوئد در تهران Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت سوئد یک روز پس از برگزاری تجمعی در ضدیت با دین اسلام در استکهلم، پایتخت این کشور همچنان با موجی از اعتراض‌ها در کشورهای اسلامی روبرو است.

آگهی

ساختمان سفارت عراق در بغداد، پایتخت عراق سحرگاه روز پنجشنبه مورد حمله معترضان قرار گرفته بود. تظاهرکنندگان ساختمان سفارت سوئد در عراق را در جریان این حمله به آتش کشیدند. دولت سوئد روز جمعه اعلام کرد که کارکنان سفارت این کشور در عراق به طور موقت به سوئد منتقل شده‌اند.

این در حالی است که تنش دیپلماتیک در روابط استکهلم با کشورهای اسلامی طی ساعات گذشته با احضار مسئولان سفارتخانه‌های سوئد در ایران و عربستان سعودی ابعاد گسترده‌تری یافت. وزارت خارجه عربستان اعلام کرد که مراتب اعتراض ریاض به استکهلم اعلام شده است.

عربستان همچنین از سوئد خواست تا با اتخاذ تدابیری «فوری و لازم» مانع از اقدام‌هایی «شرم‌آور» شود. اشاره ریاض به صدور مجوز برای برگزاری تجمع‌هایی در استکهلم است که در آنها برگزارکنندگان گردهمایی به دنبال آتش زدن قرآن یا پایمال کردن کتاب مقدس مسلمانان هستند. 

یک پناهجوی عراقی روز پنجشنبه در جریان تجمع در مقابل سفارت عراق در استکهلم نسخه‌ای از کتاب قرآن را پایمال و پاره کرد. او با این حال با وجود اعلام قبلی دست به قرآن‌سوزی نزد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این پناهجوی عراقی چند هفته پیش در برابر بزرگترین مسجد استکهلم چند صفحه از یک جلد قرآن را آتش زده بود. 

وزارت خارجه ایران نیز پنجشنبه شب ضمن احضار سفیر سوئد از استکهلم خواست که اجازه تکرار چنین حوادثی را ندهد. احضار نمایندگان دیپلماتیک سوئد در تهران و ریاض ساعاتی پس از تصمیم نخست‌وزیر عراق مبنی بر اخراج سفیر سوئد از این کشور صورت گرفت.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران در اقدامی جداگانه نامه‌ای برای آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل فرستاد. او در این نامه از دبیرکل سازمان ملل خواست تا ضن محکوم کردن توهین به قرآن اقدام‌های لازم برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی را انجام دهد. 

حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان نیز روز جمعه ضمن صدور فراخوان برای تظاهرات علیه توهین به مقدسات مسلمانان خواستار اخراج سفیر سوئد شد.

سازمان همکاری اسلامی هم تجمع روز پنجشنبه در استکهلم را «اقدام تحریک‌آمیز جدید» خوانده است. این سازمان از سوئد خواسته است که به «افراد و گروه‌های افراطی» اجازه تجمع ندهد. 

از سوی دیگر معترضان در کشورهای ایران، عراق و لبنان روز جمعه در اعتراض به دولت سوئد تظاهرات کردند. تجمع در بغداد، پایتخت عراق پس از نماز جمعه و به دعوت مقتدی صدر، روحانی بانفوذ و شیعه برگزار شد. شرکت‌کنندگان در این تظاهرات پرچم رنگین کمانی را که نماد حقوق دگرباشان جنسی است آتش زدند. 

معترضان در شهرهای ناصریه و نجف هم تظاهرات کردند.

صدها نفر نیز در تهران با در دست داشتن پرچم ایران و کتاب قرآن تظاهرات کردند. شرکت‌کنندگان در این تظاهرات شعارهای «مرگ بر آمریکا، مرگ بر انگلیس، مرگ بر اسرائیل و مرگ بر سوئد» سر دادند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اتحادیه اروپا حمله به سفارت سوئد در بغداد را «قویا» محکوم کرد

حامیان مقتدی صدر به سفارت سوئد در بغداد در اعتراض به قرآن‌سوزی حمله کردند

پلیس سوئد برای تظاهراتی به منظور «تورات و انجیل سوزی» مقابل سفارت اسرائیل مجوز داد