Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«وطن‌پرستان دانمارکی» دوباره قرآن‌ را آتش زدند؛ عراق بار دیگر محکوم کرد

عکس آرشیوی از راسموس پالودان، راستگرای افراطی در حال سخنرانی پیش از آتش زدن قرآن در کپنهاگ دانمارک؛ ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳
عکس آرشیوی از راسموس پالودان، راستگرای افراطی در حال سخنرانی پیش از آتش زدن قرآن در کپنهاگ دانمارک؛ ۲۷ ژانویه ۲۰۲۳ Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

درحالی که روابط دیپلماتیک گروهی از کشورهای اسلامی با سوئد و دانمارک هم اکنون تحت تاثیر اقدام برخی افراد در آتش زدن قرآن قرار گرفته است، روز دوشنبه بار دیگر این مساله در مقابل سفارت عراق در پایتخت دانمارک تکرار شد.

آگهی

دو نفر در دانمارک روز دوشنبه یک نسخه از قرآن را در مقابل سفارت عراق در شهر کپنهاگ به آتش کشیدند. این افراد که خود را عضو جنبش راست‌افراطی «وطن‌پرستان دانمارکی» می‌نامند، روز جمعه نیز اقدام مشابهی را انجام داده و آن را به صورت زنده از فیس‌بوک پخش کردند.

جنبش راست افراطی (Danske Patrioter) روز دوشنبه در صفحه فیس‌بوک خود بار دیگر ویدئویی را منتشر کرد که نشان می دهد مردی در حال هتک حرمت و سوزاندن یک قرآن و زیر پا گذاشتن پرچم عراق است. 

در پی این اقدام، وزارت امور خارجه عراق سوزاندن مکرر قرآن در بیرون از ساختمان سفارت خود در دانمارک را محکوم کرد. در این بیانیه آمده است که «وزارت امور خارجه [عراق]، تکرار آتش زدن یک نسخه از قرآن شریف در مقابل سفارت عراق در دانمارک را قویا و بار دیگر محکوم می‌کند.» 

بر اساس این بیانیه مطبوعاتی، چنین اقداماتی به «ویروس افراط گرایی و نفرت» اجازه می دهد تا «تهدیدی واقعی برای همزیستی مسالمت‌آمیز جوامع» پدید آورد.

پس از آن که کشورهای دانمارک و سوئد بر اساس قوانین حمایت از «آزادی بیان» اجازه سوزاندن قرآن را صادر کردند، اعتراضات زیادی در کشورهای مختلف از جمله در ایران و عراق را بر انگیخت. معترضان در عراق روز پنجشنبه سفارت سوئد در بغداد را به آتش کشیدند.

روز شنبه نیز به دنبال دعوت احزاب حاکم عراقی و گروه‌های مسلحی که بسیاری از آن‌ها نزدیک به ایران هستند، چندین هزار عراقی در بغداد در اعتراض به سوزاندن قرآن در سوئد و دانمارک، تظاهرات برپا کردند.

احمد الصحاف، سخنگوی دستگاه دیپلماسی عراق روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که «کارکنان نمایندگی دیپلماتیک دانمارک دو روز پیش خاک عراق را ترک کرده‌اند.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

علی خامنه‌ای، رهبر ایران هم روز شنبه در پیامی کتبی اعلام کرد که افرادی که به قرآن «هتک حرمت» می‌کنند باید با «اشد مجازات» روبرو شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش‌های سوئد و دانمارک برای ممنوعیت قرآن‌سوزی؛ ۵۷ کشور مسلمان هیئتی را روانه اتحادیه اروپا می‌کنند

دانمارک به دنبال یافتن «ابزار قانونی» برای جلوگیری از سوزاندن قرآن است

بمب‌گذاری‌های تروریستی سال ۲۰۱۶ بروکسل؛ دادگاه بلژیک شش نفر را گناهکار شناخت