Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دانمارک به دنبال یافتن «ابزار قانونی» برای جلوگیری از سوزاندن قرآن است

لارس لوکه راسموسن، وزیر امور خارجه دانمارک
لارس لوکه راسموسن، وزیر امور خارجه دانمارک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

لارس لوکه راسموسن، وزیر امور خارجه دانمارک گفت که دولت این کشور به دنبال یاقتن «ابزار قانونی» است که به مقامات سوئد اجازه می‌دهد تا از سوزاندن نسخه‌های قرآن در مقابل سفارت‌خانه‌های دیگر کشورها در دانمارک جلوگیری کند.

آگهی

راسموسن در بیانیه‌ای گفت: «این سوزاندن‌ها اقداماتی عمیقا توهین آمیز و بی‌پروا است که توسط افراد کمی انجام می‌شود. این افراد معدود، نماینده ارزش‌هایی نیستند که جامعه دانمارک براساس آن بنا شده است.»

او گفت: «بنابراین دولت دانمارک امکان مداخله در موقعیت‌های خاص را بررسی خواهد کرد. [این موارد خاص] به عنوان مثال وقتی است که کشورها، فرهنگ‌ها و مذاهب دیگر مورد توهین قرار می‌گیرند و این امر می‌تواند در مواردی پیامدهای منفی قابل توجهی از جمله موارد امنیتی برای دانمارک داشته باشد.»

دانمارک و سوئد در هفته‌های اخیر پس از تظاهرات ضد اسلامی که در آن قرآن، کتاب مقدس مسلمانان، سوزانده شد، خود را در کانون توجه بین‌المللی قرار داده‌اند. 

هر دو کشور گفته‌اند که از سوزاندن قرآن ابراز تاسف می‌کنند، اما نمی‌توانند با توجه به قوانینی که از آزادی بیان حمایت می‌کند، از آن جلوگیری کنند. 

راسموسن در بیانیه خود افزود که هر اقدامی که اتخاذ شود «البته باید در چارچوب آزادی بیان مورد حمایت قانون اساسی باشد و به گونه‌ای انجام شود که این واقعیت را تغیر ندهد که آزادی بیان در دانمارک دامنه بسیار گسترده‌ای دارد.»

ترکیه از سوئد می‌خواهد اقداماتی را برای جلوگیری از سوزاندان قرآن انجام دهد

یک منبع وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که هاکان فیدان، وزیر امور خارجه ترکیه روز یکشنبه از سوئد خواست تا اقدامات مشخصی برای جلوگیری از سوزاندن قرآن انجام دهد. 

فیدان در یک تماس تلفنی به همتای سوئدی خود توبیاس بیلستروم گفت که ادامه چنین «اقدامات زشت» تحت عنوان آزادی بیان غیرقابل قبول است. 

اولف کریسترسون، نخست وزیر سوئد هم اعلام کرد که با مته فردریکسن، نخست وزیر دانمارک گفتگو کرده و آنها توافق کرده‌اند که این وضعیت خطرناک است. 

او در پستی در اینستاگرامش نوشت: «ما باید برای تقویت تاب آوری خود اقداماتی انجام دهیم.»

**به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 
**

دولت سوئد همچنین گفته است که در این ماه بررسی خواهد کرد که آیا می‌تواند قانون نظم عمومی سوئد را طوری تغییر دهد تا به پلیس این امکان را بدهد که تظاهراتی را که امنیت سوئد را تهدید می‌کند، متوقف کند یا خیر.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوئد: روسیه با ایجاد کمپینی از ادعاهای دروغین درباره «قرآن سوزی» به دنبال آسیب رساندن به ناتو است

سومین قرآن‌سوزی در سوئد؛ دو پناهجوی عراقی مقابل پارلمان در استکهلم صفحاتی از قرآن را آتش زدند

«وطن‌پرستان دانمارکی» دوباره قرآن‌ را آتش زدند؛ عراق بار دیگر محکوم کرد