Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آتش زدن قرآن در سوئد؛ کمسیرعالی حقوق بشر سازمان ملل «هر نوع نفرت‌پراکنی در جهان» را محکوم کرد

شورای حقوق بشر در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو، سوئیس
شورای حقوق بشر در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در ژنو، سوئیس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فولک تورک، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل روز سه شنبه در نشستی که برای بررسی آتش زدن قرآن در سوئد در مقر این سازمان در ژنو برگزار شده بود از «نفرت پراکنی در همه جای دنیا» انتقاد کرد و گفت که «به نظر می‌رسد این اتفاقات برای برانگیختن خشم و ایجاد تفرقه در جوامع ایجاد شده است.»

آگهی

پیش از این یک پناهجوی عراقی در مقابل مسجد اصلی استکهلم، پایتخت سوئد یک جلد قرآن را به آتش کشید. این حرکت موجب واکنش شدید کشورهای مسلمان نشین شد. 

نشست اخیر شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به درخواست پاکستان برگزار شد. این کشور و برخی دیگر از کشورها خواستار بحث در مورد «افزایش هشدار دهنده اعمال از پیش برنامه ریزی شده و عمومی و نفرت مذهبی که با هتک حرمت مکرر قرآن کریم در برخی از کشورهای اروپایی و دیگر کشورها نمایان شده» شده‌اند. 

پاکستان و سایر اعضای سازمان همکاری اسلامی امیدوارند که در روز سه شنبه یا اواخر هفته، قطعنامه‌ای در مورد این موضوع به تصویب برسد. 

کمیسر حقوق بشر سازمان ملل همچنین گفت که قرآن سوزی اخیر «به نظر می‌رسد برای بیان تحقیر و برانگیختن خشم، تفرقه بین مردم، تحریک کردن و تبدیل تفاوت دیدگاه‌ها به نفرت و شاید خشونت» رخ داده است.

او گفت که صرف نظر از قانون یا اعتقاد شخصی «مردم باید با احترام به دیگران رفتار کنند.» او ادامه داد: «گفتار و اعمال تحریک آمیز علیه مسلمانان، اسلام هراسی، یهود ستیزی و اعمال و رفتاری که مسیحیان، یا گروه‌های اقلیت دینی مانند احمدی‌ها، بهایی‌ها یا ایزدی‌ها را هدف قرار می‌دهد از مظاهر بی‌احترامی مطلق است. این رفتارها توهین آمیز، غیرمسئولانه و اشتباه هستند.»

به گفته او باید با سخنان نفرت انگیز از طریق گفتگو، آموزش،‌ افزایش آگاهی و تعامل بین ادیان مبارزه شود. 

آقای تورک اضافه کرد: «با قدرت رسانه‌های اجتماعی و در شرایط افزایش اختلافات بین‌المللی و ملی و دو قطبی سازی، سخنان نفرت انگیز از هر نوع و در همه جا رو به افزایش است. این وضعیت برای افراد مضر است و به انسجام اجتماعی لازم برای عملکرد صحیح همه جوامع لطمه می‌زند.»

شورای حقوق بشر مستقر در ژنو سالی سه بار تشکیل جلسه می‌دهد و این روزها، این شورا در حال برگزاری دومین نشست سالانه خود است. این نشست تا روز جمعه ادامه دارد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت سوئد سوزاندن قرآن را به عنوان «اسلام هراسی» محکوم کرد، اما افزود که این کشور از «حق قانونی برای ‌آزادی تجمع، بیان و تظاهرات» برخوردار است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفارت سوئد در عراق به طور موقت تعطیل و کارکنان آن به استکهلم بازگردانده شدند

جاوید رحمان خواستار تحقیق درباره «نسل‌کشی» و «جنایت علیه بشریت» در دهه شصت در ایران شد

واکنش سازمان ملل به انتقادها: حقوق زنان در نشست دوحه با حضور طالبان مطرح خواهد شد