واکنش‌ها به قرآن‌سوزی مهاجر عراقی در استکهلم؛ ایران سفیر سوئد را احضار کرد

تجمع معترضان عراقی مقابل سفارت سوئد در بغداد
تجمع معترضان عراقی مقابل سفارت سوئد در بغداد Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صدور مجوز قرآن‌سوزی در استکهلم، پایتخت سوئد و اقدام یک شهروند عراقی‌تبار ساکن این کشور در به آتش کشیدن کتاب مقدس مسلمانان واکنش‌های گسترده‌ای را در میان کشورهای جهان برانگیخته است.

آگهی

ایران همانند اغلب کشورهای اسلامی از جمله عربستان،‌ عراق‌، پاکستان، یمن، اردن، سوریه، مصر، لبنان، بحرین، امارات عربی متحده، مراکش و کویت نسبت به این حوادث واکنش نشان داده و آنرا محکوم به شدت محکوم کرد.

وزارت امور خارجه ایران ضمن محکوم کردن این اقدام که «اهانت به مهمترین مقدسات اسلامی» توصیف شده، رفتار منفعلانه دولت سوئد را محکوم آنرا «عاملی برای جسورتر شدن ناقضین یکی از اصول بنیادین و بدیهی حقوق بشر یعنی اصل احترام به ارزش‌های دینی و آسمانی» خوانده است.

بر این اساس کاردار سفارت سوئد در تهران روز پنجشنبه در غیاب سفیر این کشور برای طرح این اعتراض به اداره کل غرب اروپای وزارت امور خارجه ایران احضار شد.

بغداد خواستار استرداد مهاجر عراقی برای محاکمه قضایی شد

وزارت امور خارجه عراق نیز ضمن محکوم کردن این حادثه و با توجه به اینکه عامل آن یک فرد عراقی‌تبار است خواستار استرداد وی به کشورش برای محاکمه قضایی شده است.

سفیر سوئد در بغداد پیش‌تر در همین راستا به وزارت امور خارجه عراق احضار و مراتب اعتراض دولت عراق نسبت به صدور مجوز برای این اقدام به وی ابلاغ شده بود.

از سوی دیگر، برخی گزارش‌ها روز پنجشنبه از یورش جمعی از معترضان خشمگین عراقی به سفارت سوئد در بغداد حکایت داشت. 

به گفته یک عکاس خبرگزاری فرانسه، جمعی از هواداران مقتدی صدر، روحانی شیعه عراقی حدود ۱۵ دقیقه در داخل محوطه سفارت سوئد در بغداد ماندند و سپس با فشار نیروهای امنیتی آنجا را ترک کردند.

معترضان عراقی که مقابل سفارت سوئد اجتماع کرده بودند پلاکاردهایی را با خود همراه داشتند که روی آن عبارت «قانون اساسی ما قرآن است» نوشته شده بود.

دولت سوئد تحقیقاتی را با موضوع «تحریک» آغاز کرد

پلیس سوئد در راستای حمایت از آزادی بیان به مهاجر عراقی برای آتش زدن قرآن مجوز داده بود، اما مقامات سوئدی پس از این اقدام اعلام کردند که تحققاتی در این زمینه با موضوع «تحریک» آغاز شده است.

با این حال،‌ سلوان مومیکا اواخر پنجشنبه در گفتگو با یک روزنامه سوئدی تهدید کرد که طی ۱۰ روز آینده پرچم عراق و قرآن را در مقابل سفارت کشورش در استکهلم آتش خواهد زد.

وی پیش‌تر همزمان با آغاز عید قربان مسلمانان و پایان مراسم سالانه حج درعربستان سعودی اقدام به آتش زدن قرآن کرده بود که این کار خشم مسلمانان در سراسر خاورمیانه و فراسوی آن را برانگیخت.

عربستان سعودی که امسال میزبان حدود ۱.۸ میلیون زائر از سراسر جهان بود، سوزاندن قرآن را محکوم کرد؛ وزارت امور خارجه عربستان این اقدام را بخشی از «حملات نفرت انگیز و مکرر» علیه اسلام خوانده است.

علاوه بر کشورهای اسلامی، برخی دیگر از کشورهای جهان از جمله ترکیه، آمریکا و روسیه اقدام سلوان مومیکا،‌ مهاجر ۳۷ ساله عراقی تبار در آتش زدن نسخه‌ای از قرآن مقابل مسجد جامع استکهلم را که تحت حفاظت پلیس سوئد انجام شد، محکوم کردند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عضویت در ناتو و آزادی بیان؛ پلیس سوئد این‌بار مانع قرآن‌سوزی شد

آشوب و درگیری در سوئد در پی فرخوان قرآن‌سوزی از سوی حزب راست افراطی

استکهلم یک خبرنگار چینی را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی اخراج کرد