آشوب و درگیری در سوئد در پی فرخوان قرآن‌سوزی از سوی حزب راست افراطی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
آشوب در سوئد در پی فراخوان به قرآن سوزی
آشوب در سوئد در پی فراخوان به قرآن سوزی   -   کپی رایت  Photo : Kicki Nilsson/TT via AP

پلیس سوئد می‌گوید در حال آماده‌سازی برای درگیری‌های احتمالی و خشونت آمیزی است که در پی سوزاندن قرآن توسط یک گروه راست افراطی ضد اسلام در این کشور رخ داده است.

روز جمعه درگیری‌های گسترده‌ای در شهر اوربرو در مرکز سوئد میان گروه‌های دست راست افراطی و مسلمانان رخ داد. جایی که احزاب افراطی قصد آتش زدن قرآن را داشتند.

کیم هیلد سخنگوی پلیس در جنوب سوئد می‌گوید قصد ندارد مجوز تظاهرات برنامه‌ریزی شده احزاب راست در شهر لاندسکرونا در جنوب این کشور را لغو کند چرا که به باور او آستانه تحمل در این کشور بالا است و پلیس سوئد ارزش زیادی برای حق آزادی بیان قائل است.

در دو روز گذشته شورش‌های گسترده‌ای در شهرهای مختلف سوئد از سوی گروه‌های راست افراطی آغاز شده است. ماجرا از آنجا آغاز شد که راسموس پالودن رهبر حزب راست گرای افراطی دانمارک در یکی از محله‌های یکی از شهرهای جنوبی سوئد که اکثریت جمعیت آن‌را مسلمانان تشکیل می‌دهند کتاب مقدس مسلمانان را به آتش کشید. این اقدام آقای با اعتراض گسترده مسلمانان رو به رو شده است.

راسموس پالودان، رهبر حزب اسلام‌ستیز دانمارکی، در سال‌های اخیر بارها تجمعاتی برای آتش‌زدن قرآن برگزار کرده است.

مایکل سباستین عباسی، مدیر مرکز روابط مسلمانان در دانمارک در اعتراض به این اقدام راسموسن او را به ایجاد آشوب علیه مسلمانان متهم کرد. او همچنین با انتقاد از پلیس می‌گوید نیروهای پلیس نباید چنین اجازه‌ای به او می‌دادند و بسیاری پلیس را برای این منظور مقصر می‌دانند.

بعد از این اتفاق حالا گروه‌های دست‌راستی قصد دارند تظاهرات گسترده‌ای در جنوب سوئد ترتیب دهند و پلیس انتظار دارد این گردهم‌آیی به درگیری و شورش نیز منتهی شود.

در درگیری‌های روزهای گذشته ۱۲ افسر پلیس مجروح شده و چهار خودرو پلیس نیز به آتش کشیده شده‌اند. درگیری‌های چند روز گذشته همچنین در شهرهایی چون استکهلم و همچنین لینکوپینگ، نورکوپینگ و همه مکان‌هایی که حزب دست راستی استریم کورس دانمارک فراخوان داده بود، مشاهده شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پالودن که یک وکیل دانمارکی است تابعیت سوئد را نیز دارد و در سال ۲۰۱۷ حزب استریم کورس را راه‌اندازی کرد. وب‌سایت این حزب بر موضوع مبارزه با مهاجرت و اسلام ستیزی تاکید ویژه‌ای دارد.