Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

روزنامه سوئدی: استکهلم در پی غیرقانونی کردن قرآن‌سوزی است

اعتراض به قرآن‌سوزی در سوئد توسط مسلمان پاکستانی
اعتراض به قرآن‌سوزی در سوئد توسط مسلمان پاکستانی Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رویترز روز پنجشنبه در گزارشی به نقل از یک روزنامه چاپ سوئد از احتمال غیرقانونی شدن قرآن‌سوزی در این کشور خبر داد.

آگهی

بنا به این گزارش، گونار استرومر، وزیر دادگستری سوئد به روزنامه «آفتونبلادت» چاپ این کشور گفته است که دولت در حال بررسی احتمال غیرقانونی کردن قرآن‌سوزی و آتش زدن سایر کتب مقدس است زیرا موارد تازه قرآن‌سوزی به امنیت سوئد لطمه وارد کرده است.

اقدام اخیر یک شهروند مهاجر عراقی‌تبار در آتش‌زدن نسخه‌ای از قرآن مقال مسجدی در استکهلم با واکنش‌های گسترده جهانی همراه شد؛ به نحوی که علاوه بر کشورهای اسلامی، شماری از رهبران و مقام‌های ارشد دولتی در غرب و کشورهای غیر مسلمان و حتی پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان این اقدام را محکوم کردند.

این اقدام که بسیاری آن را تحریک‌آمیز و نفرت‌پراکنانه توصیف کردند حتی از سوی دولت سوئد نیز با محکومیت روبرو شد.

سرویس‌های امنیتی سوئد با توجه به تبعاتی که آخرین مورد قرآن‌‌سوزی در کشورشان به همراه داشته چنین اقدامی را سبب تضعیف امنیت در کشورشان دانسته‌اند.

پلیس سوئد اوایل سال جاری چندین درخواست مجوز برای برپایی تظاهراتی که در آن اقدام به قرآن‌سوزی پیش‌بینی شده بود را به دلیل نگرانی‌های امنیتی رد کرده بود.

دادگاه‌های این کشور اما پس از آن با لغو تصمیم پلیس اعلام کردند که مخالفت با برپایی چنین رویدادهای نقض قوانین جاری این کشور در زمینه آزادی بیان محسوب می‌شود.

این در حالیست که پلیس سوئد روز چهارشنبه اعلام کرد که درخواست‌های تازه‌ای را برای آتش‌زدن کتب مقدس مذهبی از جمله قرآن، تورات و انجیل دریافت کرده است.

وزیر دادگستری سوئد روز پنجشنبه در واکنش به تبعات موارد اخیر قرآن‌سوزی در کشورش و گزارش سرویس‌های امنیتی گفت که دولت در حال تجزیه و تحلیل وضعیت است و احتمال تغییر در قانون را بررسی می‌کند.

گونار استرومر، وزیر دادگستری سوئد در ادامه گفتگوی خود با روزنامه «آفتونبلادت» تصریح کرد: «باید ببینیم که آیا دستورالعمل فعلی خوب است یا دلیلی برای تجدید نظر در آن وجود دارد.»

وی افزود که سوئد (بواسطه اقدامات پیشین در زمینه قرآن‌سوزی) به «هدف اولویت بندی شده‌ای» برای حملات تبدیل شده است. وزیر دادگستری سوئد در همین راستا یادآور شد: «ما شاهد آن هستیم که قرآن‌سوزی هفته گذشته تهدیدی برای امنیت داخلی ما رقم زده است.»

موارد قبلی قرآن‌سوزی‌ پیامدهای سیاسی برای این کشور به همراه داشته و در روند عضویت سوئد در ناتو اخلال ایجاد کرده است.

ترکیه در حال حاضر با مخالفت مصرانه خود که بخشی از آن به قرآن‌سوزی‌های اخیر مربوط می‌شود،‌ مانع عضویت سوئد در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی شده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخست‌وزیر سوئد برای مهار خشونت و مقابله با باندهای تبهکار دست به دامن ارتش شد

استکهلم: به تعهدات‌مان عمل کردیم؛ ترکیه با عضویت سوئد در ناتو موافقت کند

حذف «سیاست خارجی فمنیستی» در سوئد؛ چرا راست‌های افراطی به «زن‌پوش‌ها» حمله می‌کنند؟