Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

استکهلم: به تعهدات‌مان عمل کردیم؛ ترکیه با عضویت سوئد در ناتو موافقت کند

وزیر امور خارجه سوئد
وزیر امور خارجه سوئد Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

توبیاس بیلستروم، وزیر امور خارجه سوئد روز چهارشنبه گفت که پارلمان ترکیه باید درخواست این کشور برای پیوستن به ناتو را تصویب کند زیر استکهلم اکنون به تعهدات خود طبق توافق با آنکارا عمل کرده است.

آگهی

سوئد و فنلاند سال گذشته پس از تهاجم روسیه به اوکراین درخواست پیوستن به ناتو را ارائه کردند.

فنلاند ماه آوریل گذشته به ناتو ملحق شد اما ترکیه به‌دلیل نگرانی‌های امنیتی همچنان مانع از عضویت سوئد می‌شود. آنکارا در ماه جاری اعلام کرد سوئد باید قبل از دریافت چراغ سبز برای پیوستن به ناتو مانع اعتراضات ضد ترکیه در استکهلم شود.

بیلستروم در حاشیه نشستی در پارلمان این کشور به رویترز گفت: «قضاوت ما این است که آنچه را از ما انتظار می‌رفت، انجام دادیم اکنون زمان آن رسیده است که پارلمان ترکیه روند عضویت ما را تصویب کند.»

وی اظهار امیدواری کرد که این کشور بتواند تا در زمان نشست آینده سران ناتو در ویلنیوس لیتوانی که اواسط ژوئیه برگزار می‌شود، به این ائتلاف بپیوندد. وی تصریح کرد که آن‌ها «طرح بی» ندارند.

ترکیه می‌گوید که سوئد پناهگاه گروه‌های شبه‌نظامی ضددولت است که آنکارا آن‌ها را تروریست می‌داند. سوئد اخیرا قانون جدیدی را برای سخت‌تر کردن تامین مالی یا حمایت از گروه‌های تروریستی را ارائه کرده است. دولت سوئد می‌گوید این قانون تعهدات بر اساس توافق‌نامه امضا شده با ترکیه در مادرید را تکمیل می‌کند. با این حال آنکارا می‌گوید که همچنان متقاعد نشده است.

تظاهرکنندگان در استکهلم در ماه‌های اخیر، آدمک رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه را از تیر چراغ برقی آویزان کرده بودند. از سوی دیگر در تظاهرات دیگر معترضان دولت اردوغان، پرچم‌هایی را به اهتزاز درآوردند که نشان می‌داد از حزب کارگران کردستان که ترکیه و متحدان غربی آن را یک گروه تروریستی می‌دانند حمایت می‌کنند.

وزیر امور خارجه سوئد تاکید کرد که آزادی تظاهرات «در قانون اساسی کشور تصریح شده است.» وی افزود: «اما ما همیشه گفته‌ایم چیزی که قانونی است همیشه درست نیست.» 

مجارستان نیز باید پیشنهاد عضویت سوئد در ناتو را تصویب کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان: اگر اتحادیه اروپا راه عضویت ترکیه را باز کند با پیوستن سوئد به ناتو موافقت می‌کنیم

روزنامه سوئدی: استکهلم در پی غیرقانونی کردن قرآن‌سوزی است

راهبرد جمعی برای مقابله با تهدید روسیه؛ از طرح‌های جدید ناتو برای دفاع از اروپا چه می‌دانیم؟