Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سومین قرآن‌سوزی در سوئد؛ دو پناهجوی عراقی مقابل پارلمان در استکهلم صفحاتی از قرآن را آتش زدند

سلوان مومیکا در خارج از سفارت عراق در استکهلم پیش از سوزاندن یک نسخه از قرآن و پرچم عراق در روز پنجشنبه ۲۰ ژوئیه ۲۰۲۳،
سلوان مومیکا در خارج از سفارت عراق در استکهلم پیش از سوزاندن یک نسخه از قرآن و پرچم عراق در روز پنجشنبه ۲۰ ژوئیه ۲۰۲۳، Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با وجود هشدار نخست‌وزیر سوئد مبنی بر اینکه آتش زدن قرآن، این کشور را به هدف بزرگتری برای تروریسم تبدیل کرده، دو نفر روز دوشنبه صفحات کنده‌شده از یک قرآن را در خارج از پارلمان سوئد در استکهلم سوزاندند.

آگهی

دو مرد روز دوشنبه در مقابل پارلمان سوئد در استکهلم، یک نسخه از قرآن را به آتش کشیدند؛ حرکتی مشابه رویدادهای قبلی که منجر به بحران دیپلماتیک بین کشورهای جهان اسلام با دو کشور سوئد و دانمارک شده بود.

سلوان مومیکا، پناهجوی ۳۷ ساله عراقی و سلوان نجم، همچون روزهای پایانی ماه ژوئن که مقابل بزرگترین مسجد پایتخت سوئد حاضر شده بودند، روز دوشنبه نیز یک نسخه از قرآن را قبل از آتش زدن زیر پا گذاشتند.

این تجمع در حالی پایان یافت که تعدادی از مردم نیز در مخالفت با این اقدام شعار «الله اکبر» سر می‌دادند.

پیش از این، همین افراد تجمع دیگری را در بیستم ژوئیه در مقابل سفارت عراق در استکهلم ترتیب داده بودند که طی آن کتاب مقدس مسلمانان بدون سوزاندن مورد هتک حرمت قرار گرفت.

مومیکا و نجم مکررا اعلام کرده‌اند که خواستار ممنوعیت کامل قرآن در کشور سوئد هستند؛ کشوری که بر اساس قوانین ان در موضوع آزادی بیان، سوزاندن کتاب‌های مقدس مسلمانان و مسیحیان یا کتاب تلمود یهودیان لزوما عمل مجرمانه به حساب نمی‌آیند.

این دو مرد برای برگزاری مراسم روز دوشنبه به پلیس مراجعه کردند و گفتند که می‌خواهند «در مقابل پارلمان سوئد تظاهرات کنند و خواستار ممنوعیت قرآن شوند».

سرآغاز تنش‌های دیپلماتیک

پلیس سوئد که مجوز این تجمعات را می‌دهد، همیشه تاکید کرده است که این مجوزها صرفا به نام آزادی تجمع صادر می‌شود و به معنای تأیید آنچه در این اجتماعات رخ می‌دهد نیست.

به نظر می‌رسد این استدلال پلیس آنچنان هم قانع‌کننده نبوده است؛ چراکه عربستان سعودی و عراق خواستار برگزاری نشست فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی برای مقابله با هتک حرمت قرآن در سوئد و دانمارک شده‌اند.

آسوشیتدپرس
مسلمانان پاکستان در روز عاشورا در اعتراض به هتک حرمت به قرآنآسوشیتدپرس

توبیاس بیلستروم، وزیر خارجه سوئد نیز روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که با چند تن از همتایان خود در تماس بوده و تاکید کرد که «هر گونه اقدام اسلام‌هراسانه انجام شده توسط افراد» را رد می‌کند.

پیش از این در ۲۰ ژوئیه، هتک حرمت به قرآن توسط سلوان مومیکا و هم‌دست وی در خارج از سفارت عراق در استکهلم، باعث اعتراضی گسترده در بغداد شده بود. صدها عراقی (که عمدتا از حامیان مقتدی صدر بودند) به سفارت سوئد در بغداد حمله کردند و آنجا را به آتش کشیدند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

سفیر سوئد از عراق اخراج شد و ایران نیز پس از آن اعلام کرد که سفیر جدیدی از این کشور را در خاک خود نمی‌پذیرد.

روز دوشنبه همچنین نخست‌وزیر و رئیس جمهور عراق هر دو «اقدامات مکرر هتک حرمت» به قرآن را به شدت محکوم کردند و از کشورهایی که این اقدامات در آنها رخ داده خواستند تا «موضع محکم‌تری اتخاذ کرده و به این اقدامات جنایتکارانه پایان دهند».

جدی‌ترین وضعیت امنیتی از زمان جنگ جهانی دوم

اولف کریسترسون، نخست‌وزیر پادشاهی سوئد روز یکشنبه در پستی اینستاگرامی خاطرنشان کرد که اهانت به کتاب مقدس مسلمانان «به افزایش خطرات برای سوئد و سوئدی‌ها» منجر شده است.

هم اکنون ۱۵ اداره، از نیروهای مسلح گرفته تا مقامات مالیاتی و پلیس، همگی موظف شده‌اند تا تحت حمایت سرویس‌های امنیتی اقدامات خود علیه تروریسم را تشدید کنند.

در دانمارک هم که گروه‌های راست افراطی چندین اقدام در راستای هتک حرمت به قرآن را سازماندهی کردند، دولت با استناد به مشکلات امنیتی مترتب با چنین رویدادهایی، از قصد خود برای اتخاذ تدابیری برای محدود کردن آنها خبر داد. دولت دانمارک معتقد است که سوزاندن کتب مقدس بازیچه افراط گرایان شده و به نفع آن‌ها عمل می‌کند و می‌تواند «پیامدهای منفی قابل توجهی» را به دنبال داشته باشد.

در سوئد نیز روند مشابهی در دست بررسی است. آقای اولف کریسترسون خاطرنشان کرد که کشورش در «جدی‌ترین وضعیت امنیتی از زمان جنگ جهانی دوم» قرار دارد.

کریسترسون در پیامی در اینستاگرام گفت: «مطلع هستیم که دولت‌ها، بازیگران شبه‌دولتی و افرادی دیگر از این وقایع بهره‌جویی می‌کنند و به نفع افراط‌گرایان و ایجاد تفرقه عمل می‌کنند.»

آگهی

در ماه ژانویه، یک عضو راست‌گرای افراطی نیز با سوزاندن قرآن قصد داشت تا مخالفت خود با پیوستن سوئد به ناتو و مذاکرات با ترکیه برای تحقق این منظور را محکوم کند.

در پی حمله روسیه به اوکراین، کشور سوئد پس از قرن‌ها دنباله‌روی از سیاست عدم تعهد به پیمان نظامی ناتو، مانند فنلاند تصمیم گرفت به اتحاد فراآتلانتیکی ناتو بپیوندد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوئد: روسیه با ایجاد کمپینی از ادعاهای دروغین درباره «قرآن سوزی» به دنبال آسیب رساندن به ناتو است

دانمارک به دنبال یافتن «ابزار قانونی» برای جلوگیری از سوزاندن قرآن است

نخست وزیر سوئد: به شدت نگران عواقب استمرار قرآن‌سوزی در کشور هستم