امانوئل ماکرون در وانواتو نسبت به نفوذ کشورهای قدرتمند در اقیانوس آرام هشدار داد

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه،  ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۳ در کاخ الیزه در پاریس
امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۳ در کاخ الیزه در پاریس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در سفر تاریخی خود به وانواتو ضمن محکوم کردن «امپریالیسم جدید» در اقیانوس آرام نسبت به نفوذ کشورهای قدرتمند در این منطقه هشدار داد. این اولین دیدار یک رهبر فرانسوی از یک کشور مستقل در اقیانوس آرام است.

آگهی

آقای ماکرون، گفته است امپریالیسم جدیدی در هند-آرام و به‌ویژه در اقیانوسیه، در حال شکل‌گیری است که تهدیدی برای حاکمیت‌های کوچک‌ و شکننده‌ این منطقه محسوب می‌شود. 

«هندـآرام» شامل مناطقی در اقیانوس هند و بخش‌هایی از اقیانوس آرام می‌شود.

او در حالی این سخنان را بیان کرد که لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده به تازگی در سخنانی ادعا کرد واشنگتن با توافقنامه دفاعی جدید با پاپوآ گینه نو به دنبال پایگاه دائمی در کشورهای جزایر اقیانوس آرام نیست.

چین و ایالات متحده مدت‌‌هاست بر سر نفوذ نظامی، اقتصادی و دیپلماتیک در این منطقه با یکدیگر رقابت می‌کنند. چین به دنبال گسترش نفوذ خود در اقیانوس آرام جنوبی سال گذشته یک پیمان دفاعی محرمانه با حاکمان جزایر سلیمان امضا کرد. با افشای این خبر مقامات ایالات متحده در پاسخ به اقدامات پکن، یک پیمان دفاعی با پاپوآ گینه نو به امضا رساندند.

آقای ماکرون تاکید کرد استراتژی کشورش در اقیانوس هند و آرام بر پایه همکاری و مشارکت با حفظ استقلال و حاکمیت همه کشورهای این منطقه است.

رئیس‌جمهور فرانسه برای بازدید از کالدونیای جدید و پاپوآ گینه نو به مدت پنج روز به این منطقه سفر کرده است.

فرانسه دارای هفت قلمرو فرادریایی با جمعیت ۱.۶ میلیون نفر در مناطق آسیا-اقیانوسیه است. والیس و فوتونا، کالدونیای جدید و پلی‌نزی فرانسه، از جمله این مناطق هستند.

کالدونیای جدید مجموعه‌ای از جزایر تحت تملک فرانسه در اقیانوس آرام است. در دسامبر ۲۰۲۱ مردم به استقلال این منطقه رای منفی دادند. این سومین و آخرین همه‌پرسی برای به دست آوردن استقلال این منطقه بود که از سوی احزاب استقلال‌طلب تحریم شد و تنها حدود ۴۴ درصد واجدان شرایط پای صندوق‌های رای حاضر شدند.

هم‌ زمان با سفر آقای ماکرون به وانواتو، آستین، وزیر دفاع ایالات متحده نیز با جیمز ماراپ، نخست وزیر پاپوآ گینه نو ملاقات کرد تا در مورد روابط دفاعی دو کشور گفتگو کند. او پس از این دیداد گفت: «ما به دنبال یک پایگاه دائمی در پاپوآ گینه نو نیستیم.»

این دو کشور در ماه مه یک توافقنامه همکاری دفاعی به امضا رساندند. در این توافقنامه ایالات متحده متعهد شده است تا بنادر و فرودگاه‌های پاپوآ گینه نو را برای استفاده نظامی و غیرنظامی بازسازی کند.

متن توافق همچنین نشان می‌دهد نیروها و تجهیزات آمریکایی اجازه دارند در این منطقه استقرار داشته باشند. به گفته آقای آستین هدف از این توافقنامه این است که مطمئن شویم پاپوآ گینه نو توانایی دفاع از خود را دارد.

به نظر می‌رسد واشنگتن با امضای این توافق سعی دارد با نفوذ چین در منطقه مقابله کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

نگرانی‌‌‌ از تنش بر سر تایوان پس از امضای پیمان امنیتی پکن با جزایر سلیمان، افزایش یافته است. از آن زمان واشنگتن با باز کردن سفارتخانه‌ خود در این جزیره توجه‌اش را به این منطقه معطوف کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تنش‌ چین و تایوان؛ آلمان کشتی جنگی به اقیانوس آرام و هند می‌فرستد

جای خالی تایوان در پیمان جدید منطقه اقیانوس آرام و هند جو بایدن

نفوذ پکن در منطقه اقیانوس آرام؛ چین با جزایر سلیمان توافق امنیتی امضاء کرد