Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«نگرانی‌ها از افزایش نفوذ چین»؛ آمریکا رسما درخواست بازگشت به یونسکو را ارائه کرد

یونسکو
یونسکو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در پی «نگرانی‌ها از افزایش نفوذ چین»، به صورت رسمی درخواست بازگشت به یونسکو را ارائه کرد.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا ۶ سال پیش در حمایت از اسرائیل از عضویت در یونسکو خارج شد.

اودره ازولی، رئیس یونسکو پس از دریافت نامه رسمی وزارت خارجه آمریکا گفت که این اقدام واشنگتن نشان‌دهنده «اعتماد» به این سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی است.

او در جمع نمایندگان ۱۹۳ کشور عضو یونسکو در پاریس، از این روز به عنوان «روز بزرگ» برای یونسکو و چندجانبه‌گرایی یاد کرد.

پذیرش بازگشت آمریکا به یونسکو فقط با رأی مثبت اکثریت کشورهای عضو که پیش‌بینی می‌شود در ماه ژوئیه انجام شود، امکان‌پذیر است.

هم‌زمان بیش از ۴۰ کشور عضو یونسکو در همگامی با سفیر ژاپن در این سازمان، از برگزاری جلسه فوق‌العاده برای رای‌گیری در مورد درخواست بازگشت آمریکا به یونسکو حمایت کردند.

پکن هم با وجود اختلاف‌هایش با واشنگتن اعلام کرد که با بازگشت آمریکا به یونسکو مخالفت نخواهد کرد.

به گفته سفیر چین در یونسکو، کشورش آماده همکاری با همه کشورهای عضو این سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی از جمله آمریکا خواهد بود.

رئیس یونسکو روز دوشنبه ۱۲ ژوئن اعلام کرد که آمریکا از اول ژوئیه دوباره عضو این سازمان خواهد شد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در ماه مارس گفته بود که در غیاب کشورش در یونسکو، چین امکان فعالیت و اثرگذاری بیشتری روی موضوع‌های مختلف از جمله هوش مصنوعی پیدا خواهد کرد.

او در ادامه گفته بود: «من واقعا معتقدم که باید به یونسکو برگردیم، نه برای هدیه دادن به این سازمان، بلکه به این دلیل که اتفاقاتی که در یونسکو می‌افتد، اهمیت دارند.»

آمریکا در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما از سال ۲۰۱۱ و پذیرش فلسطین در یونسکو، همه کمک‌های مالی خود را به یونسکو به حالت تعلیق درآورد.

دونالد ترامپ در دومین سال ریاست جمهوری خود، در اعتراض به تصویب قطعنامه‌های متعدد علیه اسرائیل، عضویت کشورش را در یونسکو لغو کرد.

کمک‌های مالی آمریکا به یونسکو برای فعالیت‌های این سازمان اهمیت زیادی دارد. در حال حاضر آمریکا حدود ۶۱۹ میلیون دلار بدهی معوقه به یونسکو دارد که بیشتر از بودجه سالانه این سازمان است. بنا به گزارش‌ها، بودجه سالانه یونسکو حدود ۵۳۴ میلیون دلار برآورد می‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت آقای بایدن که از شش ماه پیش برای پیوستن دوباره به یونسکو موافقت کنگره این کشور را کسب کرده، قرار است اعطای کمک‌های مالی به یونسکو را از سربگیرد و در نخستین مرحله، ۶۱۹ میلیون دلار حق عضویت معوقه خود را بپردازد.

وزارت خارجه آمریکا در نامه خود به رئیس یونسکو وعده کمک مالی ۱۵۰ میلیون دلاری برای سال مالی ۲۰۲۴ را داده است.

روسیه و ایران، دیگر اعضای یونسکو که واشنگتن با آنها روابط پرتنشی دارد تاکنون در خصوص بازگشت آمریکا به این سازمان موضعی نگرفته‌اند. بنا به شواهد موجود، رد درخواست بازگشت آمریکا به یونسکو در رای‌گیری ماه ژوئیه بعید به نظر می‌رسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بعد از خروج آمریکا از عضویت یونسکو اسرائیل هم دست به اقدامی مشابه زد

آمریکا: تصمیم یونسکو توهین به تاریخ است

ترامپی که رمز بمب اتمی در اختیار داشت از مجوز حمل سلاح محروم می‌شود